• birželio 21 d., Šeštadienis

Ciklamenai gali puošti ne tik namus, bet ir sodą!

Jau rašėme apie ciklamenus, kaip kambarinius augalus, bet jie puikiai tinka ir auginti sode. Taigi, dabar pakalbėsime apie ciklamenus, kuriuos sodininkai gali sėkmingai auginti ir jais džiaugtis kaip sodo augalais. Tai raktažolinių (Primulaceae) šeimos atstovai. Gerai žinomi jų „giminaičiai“ raktažolė ir šilingė, mažiau – dvylikadeivė (Dodecatheon) ir kiti.

Beje, ciklamenai – nykstantys laukiniai augalai, kuriuos gina tarptautiniai teisės aktai.

 


  

Rūšių įvairovė

 

 

Cyclamen hederifolium yra viena atspariausių rūšių. Sode auga geriau negu vazonėlyje. Žydi nuo rugpjūčio iki lapkričio. Turi gražius, įdomiai įvairuojančius lapus. Žydėti pradeda iki pasirodant lapams, žiedų spalva kinta nuo rausvai violetinės iki blyškiai rausvos (baltos).

Cyclamen coum gerai auga vazonėlyje, tačiau yra labai vertingas sodo augalas, mėgstantis ūksmingas vietas, drėgnas vasaras. Kai kurios formos mažiau atsparios šalnoms. Augalai maži (iki 4 cm aukščio), todėl sodinami 4–6 cm atstumais. Į naują vietą jie perkeliami su žemėmis.

Žiemą žydintis C. purpurascens vazonėliuose auga nenoriai, tačiau švelnėjant klimatui gali pasirodyti, kad Lietuvoje, kaip ir kituose kraštuose, jis geriau prisitaiko sode. Gamtoje išplitęs kaip miško augalas, šis ciklamenas pirmenybę teikia lapinei komposto žemei, susidarančiai miškuose, nors pagrindinė auginimo lauke sąlyga yra nevėjuota, drėgna ir pavėsinga vieta. Kitos geros savybės – jis visžalis ir gali žydėti beveik bet kuriuo metų laiku.

C. repandum atsparus, jeigu sodinamas giliau negu įprasta, daliniame pavėsyje, želdynuose arba po obelimis, aukštesniais krūmais.

 

 

Lietuvoje žiemojančios rūšys 

Lauke galima sodinti C. hederifolium (lapai panašūs į gebenės) ir C. coum. Dar lengviau sodininkams sekasi auginti C. cilicium. Svarbiausia ciklameno dalis – stiebagumbis su žiedpumpuriais, kurio viršutinė dalis iškyla virš žemės.

 

 

Kad lydėtų sėkmė 

Ciklamenai – tai augalai, kurių tėvynėje būna sausasis periodas, todėl sode jiems reikalingas labai geras drenažas. Tai ir yra auginimo slaptažodis. Paprastai soduose tokios vietos natūraliai susidaro po dideliais medžiais.

Kita sąlyga – stiebagumbių viršus turi būti virš žemės. Aplink pripilame smėlio, smulkaus žvyro, kurie šiek tiek gina augalus nuo lapus pažeidžiančių šliužų ir moliuskų. Laidus substratas neleidžia užsistovėti vandeniui gausiai palijus ir apsaugo stiebagumbius nuo puvimo. Labiau tinka trupintas granitas. Jis inertiškas ir neveikia dirvožemio rūgštingumo. Gera ir kalkakmenio skaldelė.

 



Sekti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
naujausi
seniausi populiariausi
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Birželio 21, šeštadienis.
  • Saulė teka 04:42, leidžiasi 22:00.
  • Mėnulis teka 01:42, leidžiasi 17:18.
  • Mėnulis Jautyje 04:59, dylantis, IV ketvirtis. Delčia birželio 18 d.
  • Alicija, Aloyza, Aloyzas, Vasarė, Galmina, Galminas
  • Tarptautinė jogos diena.
  • KIRMINŲ DIENA. Šaknų diena. Galima sodinti šakniavaisius, juos tręšti, krauti komposto krūvas, vežti ir kratyti mėšlą. Galima genėti medžius, krūmus. Imkite derlių, kurį reikės džiovinti, ilgam laikymui. Naikinkite dirvožemyje gyvenančius kenkėjus. Tręškite augalus, palaistykite rūgščią žemę mėgstančiuosius parūgštintu vandeniu. Skinkite gėles - gerai laikysis vandeny. Ypač palankus metas rinkti ir džiovinti dilgėlių lapus. Nepalanki diena konservuoti, virti uogienes.
  • Kai sliekai šalia kits kito kupetėles surausia, vasarą sulauksi saulėtos dienos ir gražaus oro.
e-seklos

Sekite mus

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius