• liepos 15 d., Pirmadienis

Dar šiek tiek darbų daržininkui…

Neatidėliotini darbai šiltnamyje

Jei reikia, pakeiskite viršutinį žemės sluoksnį. Kitas svarbus darbas paties šiltnamio – paruošimas žiemai. Sandariai uždarykite visas sklendes, orlaides, duris, kad jų neatplėštų stipresnis vėjas. Automatinę vėdinimo įrangą nuimkite, kai temperatūra ne žemesnė kaip 10 °C. Parneškite ją namo, išvalykite ir padėkite į sandėliuką ateinantiems metams. Kitos šiltnamio konstrukcijos nebijo šalčio, tad jei esate iš medinių lentų, metalinių rėmų padarę paaukštintas lysves, nenusiminkite – joms nebaisios žiemos negandos.

 

Perkaskite dirvą – sumažės sprakšių lervų

Sprakšių aptinkama ant įvairiausių augalų ir dirvos paviršiuje. Lervos yra volelio formos, geltonos ar rudos, kietos. Jos gyvena dirvoje, trūnijančioje medienoje, senuose kelmuose. Daugumos rūšių lervos labai žalingos žemės ir miškų ūkiui, nes minta požeminėmis augalų dalimis, išėda sėklas. Dažnas augintojas yra matęs bulvių su skylutėmis ir jose tūnančių lervų, kurias net pirštais nelengva sutraiškyti.

Ne tik bulvių gumbai spragšių lervoms patinka – mėgsta ir svogūnų ropeles, kopūstų, baklažanų ir pomidorų šaknis. Jos nebijo sausros, skverbiasi giliau, kad pasiektų drėgmę. Artėjant žiemai, prieš šalčius giliai perkasant dirvą, lervos iškeliamos į paviršių ir sušąla. Kovoti su jomis būtina, nes gadina daržovių išvaizdą, kurios ima sirgti puviniais. Pastebėta, kad sprakšių lervų susirenka kur kas daugiau ten, kur auga varpučiai. Ravint ir naikinant šias piktžoles, mažėja ir minėtų kenkėjų. Dirvoje, kurioje yra spragšių lervų, bulvių nerekomenduojama sodinti 4–5 metus.

Gilus dirvos perkasimas rudenį padeda gerokai sumažinti ir daržovių šaknis apninkančių erkių, augalų likučiuose žiemojančių kenkėjų lėliukių skaičių.

Mulčiuokite lysves, kuriose pasėjote sėklas

Kol nėra sniego ir dirva neįšalusi, mulčiuokite tas daržoves, kurias neseniai pasėjote, taip pat žieminius česnakus ir svogūnus. Tinka sausi šiaudai, neutralios reakcijos durpės, kompostas, sausi sodo medžių lapai.

Jei planuojate porus palikti darže…

… tinkamai pasiruoškite. Šios daržovės nebijo šalčio. Jei paliksite jas žiemoti lysvėse, derlių galėsite imti per atodrėkius ar net pavasarį. Dalį porų iškaskite, nupjaukite šakneles, padžiovinkite ir laikykite rūsyje arba šaldytuve, stalčiuje vaisiams, o kitą dalį palikite darže. Kai namuose jų nebeliks, galėsite parsinešti iš daržo.

Kad porai peržiemotų, rudenį prieš užšąlant juos reikia gerai apkaupti. Palikite tik žalius viršutinius lapus, niekuo nedenkite. Uždengti porai labai greitai sušunta ir supūva. Jei pasitaikys žiema su gausiu sniegu ir lapai liks žali, juos galėsite vartoti maistui (dėti į troškinį ar sriubą).


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Liepos 15, pirmadienis.
  • Saulė teka 05:02, leidžiasi 21:47.
  • Mėnulis teka 16:02, leidžiasi 00:20.
  • Mėnulis Skorpione, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis liepos 14 d.
  • Bonaventūras, Gerimantė, Henrieta, Henrikas, Herkus, Mantas, Rozalija (Rožė)
  • Žalgirio mūšio diena (1410 m.)
  • Lapų diena. Sodinkite, sėkite, pikuokite lapines daržoves, sėkite ar pjaukite veją, laistykite. Rinkite sraiges. Sėkite, sodinkite, skinkite vaistinių augalų lapus, stiebus. Nepatartina kirsti medžių, sėti ir sodinti gūžinių salotų, iškasti gėlių svogūnėlius.
  • Liepos viduryje kukuojanti gegutė pranašauja ilgą vasarą.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius