Darbai darže birželio mėnesį
2018 m. 5 birželio d.
Birželis – pirmasis vasaros mėnuo. Lietuvoje pačios ilgiausios dienos, trumpiausios naktys, saulė pakyla aukščiausiai, bet dar nėra kaitriausia. Lietus – dažnas svečias. Žydi baltosios akacijos, paprastosios avietės, dobilai, daugybė medingų ir vaistinių augalų. O mes raitojamės rankoves ir – į daržus!

Laukiame sirpstančių uogų
Baigia žydėti braškės, ir birželio mėnesio antroje pusėje darbštieji sodininkai pajunta nepakartojamą savo užaugintų uogų aromatą ir skonį. Gerai, jei po jomis paklotas tinkamas mulčias. Jei žydinčios braškės nuravėtos ir pamulčiuotos, iki derėjimo pabaigos piktžolių nebus daug ir jų geriau neliesti, kad neišpurvintume uogų. Vietovėse, kur daug paukščių, teks uogynus apdengti specialiais tinklais arba ant prismaigstytų kuoliukų priraišioti plastmasinių kaspinų, senų videokasečių juostelių, kurie plaikstysis vėjyje. Skinant į atskirą indą dedamos kekerinio puvinio (pilko pelėsio) pažeistos uogos, po to užkasamos giliai į žemę, kad žalingiausia liga dar labiau neišplistų.
Laistome, ravime, mėgaujamės darbo vaisiais
Birželio pradžioje baigiame valgyti pirmo sėjimo žalumynines daržoves. Į jų vietą galime pasėti šiek tiek ridikų, japoninių ridikų. Pakartotinai užsiauginkime karščiui atsparių veislių salotų, ridikėlių, krapų, špinatų, karvelinių builių, kalendrų, šparaginių pupelių. Į tuščias ankstyvųjų žirnių lysves galima sodinti gegužę sėtus lapinius ir ropinius kopūstus. Vietoj ankstyvųjų ropinių ar žiedinių kopūstų jau prieš derliaus nuėmimą sodinkime porus, sėkime lapines cikorijas, mangoldus.
Į mūsų daržus atėjusių dirvai nereiklių lapinių cikorijų, arba endivijų (Cichorium endivia), specifinis kartokas skonis puikiai dera su saldžiosiomis paprikomis, kopūstais, obuoliais. Sudygusias jas būtina gerai išretinti, galima sodinti daigais. Kad būtų sultingos ir skanios, gegužės mėnesį pasodintos lapinės cikorijos kas 10 dienų laistomos daug azoto turinčių mineralinių trąšų tirpalu.
Iki birželio vidurio lauke pasodiname šilumamėgius augalus: arbūzus, moliūgus, baklažanus, paprikas, pomidorus. Rudens derliui iki mėnesio vidurio sėjami žiediniai ir ropiniai kopūstai.
Gegužės mėnesį pasodintiems kopūstams (vėlyviesiems gūžiniams ir raudoniesiems, Savojos, žiediniams, brokoliams) birželį irgi reikia daug vandens ir maisto medžiagų (kvadratiniam metrui sausų arba 10 l vandens ištirpintų trąšų turi tekti apie 30 g). Daug trąšų ir drėgmės reikalauja salierai ir porai. Birželio pabaigoje jau naudotinos trąšos su mažesniu kiekiu azoto (ypač svogūnams).
Lauke agurkus taip pat galima auginti ant atramų. Padaromas 1,0–1,3 m aukščio ir tokio pat ilgio rėmas iš medinių kartelių. Galima kas 15 cm horizontaliai ištempti vielas arba jį aptraukti retu, standžiu rezginiu iš vielos, virvės ar kitos medžiagos. Rėmas lauke statomas ne statmenai, o kiek pasviręs. Kad jis nevirstų, iš kitos pusės paremiamas keliais ramsčiais. Virkščias reikia pririšti.
Svarbus nuolatinis darbas – piktžolių naikinimas
Atkampesnėse sodo vietose jos subrandina sėklas, kurių sėja pasirūpina vėjas. Taip piktžolėmis apauga ne tik nuosavas, bet ir kaimynų sodas. Neužmirškime ant žemės krūvų ar komposto želiančių žolių, ypač žliūgių, galinsogų. Šių piktžolių sėklos subręsta labai greitai ir jomis užsiteršia visas kompostas. Galinsogas labai mėgsta voratinklinė erkutė, kuri paskui išplinta po visą sodą, todėl nesistebėkite ant agurkų, rožių, pupelių ar jurginų aptikę šį bjaurų kenkėją. Birželio pradžioje skraido svogūninė musė.
Nepamirškime šiltnamio augalų!
Šiltnamyje stenkimės palaikyti tinkamą oro temperatūrą ir drėgnį. Nedideliame plėveliniame šiltnamyje saulėtomis dienomis oro temperatūra labai greitai pakyla aukščiau leistinos ribos (26–28 ºC), dėl to augalai nukenčia: jie nustoja augti, neužsimezga arba krenta užuomazgos. Vadinasi, statinio konstrukcija turėtų būti tokia, kad orą galėtume greitai atvėsinti. Be to, patartina langus uždengti plaušiniais dembliais, neaustinėmis medžiagomis ar apipurkšti kalkinėmis medžiagomis. Karštu metu vėdinimo angos atidaromos labai anksti, saulei tekant, kad ant pomidorų nesusidarytų rasa.
Šiltnamyje augančioms daržovėms šiuo metu reikia labai daug maisto medžiagų, todėl nuo birželio pradžios kartą per savaitę tręšiama kompleksinėmis trąšomis su mikroelementais.