Darbai darže gegužės mėnesį
2018 m. 8 gegužės d.
Gegužė – ir vienas darbingiausių, ir vienas skambiausių mėnesių – grįžę paukščiai giesmėmis garbina žemę. Ir skamba, zvimbia, aidi sodai, parkai ir laukai. Lepinami tokios ausiai mielos muzikos kimbame į darbus, kurių sąrašas labai solidus…

Darže – didysis darbymetis. Jau retinamos, ravimos ir daugiau azoto turinčiomis pavasarinėmis trąšomis tręšiamos prieš žiemą pasėtos daržovės, balandį pasodinti česnakai, svogūnai, porai. Kaupiami ir papildomai tręšiami, jei sausa – laistomi ankstyvųjų veislių kopūstai.
Lengvame smėlyje ar priesmėlyje daržovės auginamos lygioje vietoje, nes ji ne taip greitai išdžiūsta. Sunkesnėse priemolio, molio dirvose geriau sukasti lysves ar išvagoti vagas, kad būtų šilčiau, nesilaikytų perteklinis vanduo.
Mėnesio pradžioje sodinamos vidutinio vėlyvumo ir vėlyvos bulvės, o ankstyvosios jau sudygusios. Prieš šalną išlindusius daigus reikėtų apkaupti taip, kad nesimatytų žalumos, arba uždengti daržo plėvele.
Prasideda kova su kurkliais, mintančiais jaunų augalų požeminėmis dalimis. Išbandykite įvairias liaudies ir chemines priemones – gal kuri padės. Vienas iš gerų atradimų – laistyti takus stipriu indų ploviklio „Fairy“ tirpalu. Pastaruoju metu daug žalos padaro ir sraigės. Sodo reikmenų parduotuvėse jau yra specialių apsaugos priemonių, cheminių medžiagų. Liaudyje plinta patarimas apie šliužų mėgstamus augalus ratukais barstyti smulkintus kiaušinių lukštus, superfosfatą.
Praėjus šalnų pavojui, gerai įšilus dirvai, sėjamos pupelės, agurkai, sodinami aguročių, moliūgų, patisonų ir valgomųjų dumplūnių daigai.
Patogu sėti jau sudaigintas agurkų sėklas viena eilute. Kiekvienai iš jų rūpestingai paruošiamas „guolis“: iškasamas apie 20 cm gylio griovelis, į jį beriamas apie 12–15 cm storio subrandinto komposto, papildyto kompleksinėmis mineralinėmis trąšomis, sluoksnis; ant viršaus užberiamas kelių centimetrų daržo žemės sluoksnis, palaistoma. Sėklos išdėstomos po vieną apie 30 cm atstumais, užžeriamos žeme, ir lysvė uždengiama. Daigams turint porą tikrųjų lapelių, daržo plėvelė pakeliama ant lankų. Tada savidulkiai agurkai gali šiltai ir patogiai augti iki pat derėjimo pradžios. Retai, viena eile pasodintieji išleidžia daug šoninių stiebų, padengia apie 2 m pločio lysvę, gausiai dera.
Jei pomidorus, paprikas ar baklažanus norite auginti lauke, juos sodinkite vėliausiai ir tik šilčiausiose, nuo vėjų apsaugotose vietose.
Po šalnų sodinami ir vienmečių prieskoninių augalų daigai. Lauke bazilikams labai patinka puri žemė ir laikinos daržo plėvelės priedangos.
Vyšnioms žydint, paskutinį kartą sėjami raukšlėtavaisiai žirniai. Mat vėliau jie labai nukenčia nuo žirninio vaisėdžio.
Šį mėnesį labai svarbu nepavėluoti daržovių išretinti, laistyti ir purenti dirvą. Daržą laistyti geriausia vakare. Lengvos dirvos purenamos kitą rytą po laistymo, o sunkios – antrą ar trečią dieną. Pomidorams ir salotoms vanduo pilamas į vageles, kurios paskui užberiamos sausa žeme. Karštomis dienomis laistymas ypač naudingas kopūstams ir agurkams. Po dangomis augantys augalai drėkinami rečiau, bet vėdinami dažnai.
Sausą gegužės mėnesį daug žalos ridikėliams, kopūstams gali padaryti spragės. Barstoma pelenais, purškiama tabako ar kitokių insekticidinių augalų ištraukomis. Žydint vyšnioms, skraido kopūstinė ir svogūninė musės. Svogūnus (paaugusius per sprindį) nuo jų galima apsaugoti laistant karštu medžio pelenų šarmu (1 kg 10 l vandens), valgomosios druskos tirpalu (apie 200 g 1 l vandens, kaštonų nuoviru (40 nuluptų vaisių 10 l vandens). Morkas sandariai apdenkime daržo plėvele ar nupurkškime insekticidais.
Tie žmonės, kurie turi žieminius šiltnamėlius, jau skina agurkus ir pomidorus. Nešildomuose šiltnamiuose ankstyvosios daržovės ir įvairūs daigai užleidžia vietą pagrindinėms kultūroms: pomidorams, paprikoms, baklažanams.
Agurkų ir pomidorų sodinimo atstumai ir genėjimas priklauso nuo veislės, šiltnamio padėties. Bet kuriuo atveju jie negali liestis, turi pakakti saulės. Pasodinti daigai laistomi tik šiltu vandeniu. Agurkai ir pomidorai špagatu pririšami po pasodinimo praėjus 5–7 dienoms. Baklažanams ir paprikoms užteks ir 1,2 m ilgio lazdelių, kurios įkalamos į dirvą 25–30 cm gyliu. Pomidorų dažniausiai paliekamas vienas stiebas, kas savaitę išskinami šoniniai ūgliai.
Pagrindinis agurkų stiebas, pasiekęs vielą (1,8–2,0 m aukštyje), prignybiamas. Šoninės atžalos visiškai išskinamos iš pirmųjų trijų lapų pažastų. Aukščiau (iki 1 m) jos prignybiamos virš pirmojo lapo. Dar aukščiau galima palikti ir dviejų šoninių atžalų lapų poras. Genėti rekomenduojama ir paprikas, baklažanus, šalinant pažastinius ūglius.
Pomidorai laistomi rytais, retai, bet gausiai, saugant, kad lapai liktų sausi. Oras turi būti grynas ir sausas, todėl šiltnamis dažnai vėdinamas, nevengiama skersvėjų. Agurkai priešingai: laistomi dažnai, apipurškiant lapiją, palaikoma didelė oro drėgmė, vengiama skersvėjų.