• balandžio 19 d., Penktadienis

Darbai darže gruodžio mėnesį

Įkritusi į savo roges, tuščiais laukais jau nušvilpė žiema. Vienur švystelėjo saują sniego, kitur tik šalčiu spustelėjo ar langų stiklus nepakartojamais raštais padabino… Neretas dabar ilgisi vasaros žalumos ir spalvų daržuose. Prisiminkime tai bent menkučiais darbais.

 

 

Želdinkime salotines cikorijas. Gruodžio pradžioje tinkamai paruoštus šakniavaisius su vazonais įneškime į šiltesnę patalpą ir reguliariai laistykime. Kad gūželės užaugtų baltos, skanios, reikia laikyti po tamsia plėvele ar popieriumi. Nuo šviesos jos pažaliuoja ir apkarsta. Geras gūželes suformuoja 3–5 cm skersmens šakniavaisiai. 15–18 ºC šilumoje jos užauga per 20–30 dienų. Maždaug 15 cm ilgio gūželės pjaunamos su šaknų viršūnėlėmis, kad neiširtų lapeliai.

Jei salotinės cikorijos rūsyje stovi susluoksniuotos su drėgnu smėliu, jas pasodinkime į kibirą ar dėžę. Kad jos užaugtų maždaug vienodo dydžio, šaknys rūšiuojamos, statomos vertikaliai arba įstrižai į žemę, kad nesiglaustų viena prie kitos, ir užžeriamos 15 cm storio žemės ar smėlio sluoksniu.

Kol neįsuko darbų sūkurys, pagalvokime, kiek žemės pavasarį skirsime vieniems ar kitiems augalams, kokių ir kiek sėklų reikės daržui apsėti. Mitybos specialistai rekomenduoja kasdien suvalgyti 350–400 g įvairių daržovių.

 

 

Planuojame daržovių sodinimą:

Koks plotas?

Norint valgyti daržoves visus metus, darže baltagūžiams kopūstams reikėtų skirti 7 m2, kitų rūšių kopūstams po 2,5 m2, pomidorams 7,5–8 m2, agurkams 4–5 m2, morkoms ir burokėliams po 2 m2, svogūnams 3 m2, moliūginėms daržovėms 3 m2, žirniams, pupoms, pupelėms 4–5 m2, salierams, petražolėms, krapams 1–2 m2, kitoms daržovėms – 5 m2. Šie skaičiai numatyti vienam asmeniui. Pagal vokiečių mokslininkus tokiam kiekiui reikėtų 60 m2 žemės, tačiau galima išsiversti ir su 50 m2. Intensyviai dirbant, toks sklypelis gali būti per didelis. Apskaičiuota, kad 50 m2 augančioms daržovėms per penkis vasaros mėnesius (gegužę–rugsėjį) reikia 200 valandų priežiūros.

 

Kiek reikia sėklų?

Jos brangios, todėl naudoti reikėtų taupiai ir daigias. 1 m2 dydžio lysvei apsėti reikia 1–2 g gūžinių salotų, 1,5 g žiedinių kopūstų, 2 g baltagūžių kopūstų, 3 g ropinių kopūstų, 2–3 g pomidorų, 3–6 g lapinių salotų, 5–6 g morkų, pastarnokų ir rūgštynių, 6–8 g agurkų, 8–10 g petražolių, 10–12 g burokėlių, 20–25 g ridikėlių, 40–70 g krapų ir špinatų, 100–140 g pupelių sėklų.

 

Koks sėklų daigumas?

Dvejus–trejus metus daigumo nepraranda morkų, krapų, petražolių, rūgštynių, porų, svogūnų (žieminių, ropinių) sėklos. Gerai dygsta 3–4 metus laikytos salotų, špinatų, paprikų sėklos. Burokėlių, ridikėlių, kopūstų (baltųjų, briuselinių, žiedinių), artišokų sėklos daigios būna 4–5 metus, o ilgiausiai (6–9 metus) – agurkų, pomidorų, moliūgų, aguročių, patisonų ir cukinijų žirnių, pupelių. Ne aukštesnėje kaip 12 ºC temperatūroje sėklos išlieka geros ilgiau. Antrais ir trečiais metais daugelio daržovių (išskyrus agurkus, pomidorus) daigumas sumažėja.

 

Pixabay nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Balandžio 19, penktadienis.
  • Saulė teka 06:07, leidžiasi 20:30.
  • Mėnulis teka 15:22, leidžiasi 05:16.
  • Mėnulis Mergelėje, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis balandžio 15 d.
  • Aistė, Eirimas, Laisvūnas, Laisvūnė, Leontina, Leonas, Simonas, Putrimas, Nogailė
  • Šaknų diena. Sėkite ir sodinkite visas daržoves, gėles, vijoklius, medžius, krūmus, gyvatvores, sodinukus, ūglius, daigus, persodinkite kambarines ir balkonines gėles. Sėkite veją. Dauginkite dalindami, šaknydindami. Dirbkite žemę, purenkite, kaupkite. Nerekomenduojama sėti ir sodinti gūžinių salotų, genėti gyvatvorių, tręšti, sandėliuoti ir konservuoti daržovių, vaisių.
  • Jei sliekai lenda iš žemės, bus lietaus.

Populiariausi straipsniai

darzoviuseklos
Baumera

Sekite mus

e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius