• balandžio 20 d., Šeštadienis

Darbai gėlyne kovo mėnesį

Su pavasariu prasideda sujudimas gėlynuose: rūpinamės besikalančiais daigeliais, nuimame žiemos apsaugas, sėjame, genime, tręšiame… Pateikiame svarbiausių darbų gėlyne sąrašą, kad kas nors neliktų pamiršta.


Darome tvarką gėlyne. Atsargiai surenkame senus lapus, nukritusius spyglius ir sudžiūvusius augalų likučius. Atvirose vietose lapus galima sugrėbti. Durpes, kuriomis buvo pridengti jautrių augalų kerų pagrindai, atsargiai nužeriame, išlyginame kiek atokiau ir paliekame. Irdamos jos kiek patręš dirvą, saugos ją nuo išdžiūvimo ir neleis dygti piktžolėms.
Pikuojame daigelius. Sausio pabaigoje ir vasarį pasėtų gėlių daigelius pikuojame į dėžutes 3×3 cm atstumais. Patogiau juos sodinti specialiose paletėse, kuriose daug skylučių. Galima naudoti ir apie 5 cm skersmens vazonėlius. Patarimas – nepatingėkime prisirinkti jogurto indelių. Jie nieko nekainuos ir labai patiks daigeliams, tik nepamirškime dugne išpjauti skylučių.
Skubių pirkinių sąrašas. Jei dar neįsigijome sėklų, trąšų, apsaugos priemonių ir įrankių, išsiruoškime į prekybos centrą ar specializuotą parduotuvę. Būtent dabar siūlomas didžiausias asortimentas. Kai ką jau galėsime įsigyti su nemaža nuolaida.
Patarimas. Nepirkite per daug sėklų, nes jos brangios, o laikyti likučių kitiems metams neverta – labai sumažės daigumas.
Tikriname sėklų galiojimo laiką. Pirkime tik žinomų firmų sėklas. Tikrinkime galiojimo laiką. Dažniausiai jis baigiasi po metų, jei sėklos supakuotos hermetiškai – daigios bus ilgiau. Labai patogu sėti prie celiuliozinės juostelės priklijuotas sėklas. Tokios yra brangesnės, bet sudygsta tolygiai ir vėliau nereikia pikuoti daigų.
Perkame sveikus gėlių daigus. Dar ilgokai reikės laukti, kol pražys pasėtos gėlės. O juk jau norime žiedų… Tad daugelis perkame pumpurus kraunančius daigus vazonėliuose. Rinkimės sodriai žalius lapelius turinčius tankius, nenuvytusius kerelius. Atidžiai apžiūrėkime, ar nėra puveningų dėmelių, kitų ligos požymių, kenkėjų. Geriausia rinktis našlaites. Jos dabar jau žydės ir puoš balkonų lovelius ar gėlynus, o vėliau taip pat niekur nedings, nes išsikeros ir džiugins iki rudens.
Daliname daugiamečių gėlių kerus. Kovo pabaigoje daliname vasarą ir rudenį žydinčias daugiametes: viendienes, pentinius, astilbes, melsves, rykštenes, debesylus.
Patarimas. Tas kero dalis, kurios turi daug šaknų, sodiname šiek tiek giliau, nei augo anksčiau. Jas gausiai palaistome ir kelias dienas stebime, kad augtų drėgnoje žemėje.
Kovo pabaigoje gėlyne sėjame mėgstamiausias vienmetes gėles. Mėnesio pabaigoje, kai jau nešalta, šiltesnėje vietoje galima sėti serenčius, aguonas, juodgrūdes, kvapiuosius pelėžirnius, leukonijas.
Patarimas. Kvapiuosius pelėžirnius ir leukonijas verta sėti kas 2–3 savaites – pailgės jų žydėjimo laikas, o mes ilgiau jausime malonų aromatą.
Kai kurias vienmetes gėles sėjame namuose. Į dėžutes sėjame žydrūnius, šalavijus, serenčius, kininius ratilius. Dėžutes pastatome šviesioje, nelabai šiltoje (15–18 °C) patalpoje. Geriausias substratas – persijotos durpės ir smėlis (1 : 1). Tinka ir universalus substratas.
Pasirūpiname svogūniniais augalais. Jų nepastebėti gėlyne neįmanoma. Kai kurie jau žydi nebijodami šalnų ir sniego, pavyzdžiui, snieguolės. Kiti, pavyzdžiui, tulpės, narcizai, dar tik kalasi. Nuo jų nuimame šiaudų ar lapų mulčią. Kad augalai gražiau žydėtų, galima patręšti kompleksinėmis mineralinėmis trąšomis, pabarstyti amonio salietros (30 g/m2). Pasistenkime, kad trąšų nebūtų paviršiuje, jas atsargiai sumaišykime su žemėmis ar užberkime. Jei paruošime trąšų tirpalą ir juo palaistysime žemę aplink svogūninius augalus, darbo bus mažiau.
Dėmesys rožėms. Kovo pabaigoje, stengdamiesi nenulaužti jaunų ūglių, nuo stiebų pagrindo nužeriame žemę. Ją sumaišome su amonio salietra (20 g krūmui) ir išbarstę aplink augalus negiliai perkasame. Svarbiausią darbą – genėjimą – atliekame praėjus kelioms dienoms po to, kai nužėrėme žemę nuo stiebų pamatų. Tai darome pirmosiomis balandžio dienomis.

guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Balandžio 20, šeštadienis.
  • Saulė teka 06:04, leidžiasi 20:33.
  • Mėnulis teka 16:36, leidžiasi 05:23.
  • Mėnulis Mergelėje, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis balandžio 15 d.
  • Gostautas, Eisvydė, Marcijonas, Agnė (Agnetė), Traidenis
  • Kinų kalbos diena.
  • Šaknų diena. Sėkite ir sodinkite visas daržoves, gėles, vijoklius, medžius, krūmus, gyvatvores, sodinukus, ūglius, daigus, persodinkite kambarines ir balkonines gėles. Sėkite veją. Dauginkite dalindami, šaknydindami. Dirbkite žemę, purenkite, kaupkite. Nerekomenduojama sėti ir sodinti gūžinių salotų, genėti gyvatvorių, tręšti, sandėliuoti ir konservuoti daržovių, vaisių.

Populiariausi straipsniai

darzoviuseklos
Baumera

Sekite mus

e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius