• birželio 17 d., Antradienis

Darbai gėlyne rugsėjo mėnesį

Spalvos gėlynuose kinta visais metų laikais. Nors rudenį daugelis gėlių jau būna peržydėję, tinkama priežiūra ir pasiruošimas žiemai yra labai svarbūs. Tad ką gi nuveikti gėlyne pirmąjį rudens mėnesį?

Kol nėra šalnų, džiaugiamės vienmečių gėlių žydėjimu. Į balkonų lovelius, krepšelius ir vazonus nuėmę viršutinį žemių sluoksnį įterpkite komposto. Nugnaibykite peržydėjusius žiedus. Apdžiūvusias, neišvaizdžias šakeles išpjaukite arba patrumpinkite. Jei ruduo ilgai bus šiltas, vienmetės spės sukrauti naujus žiedinius pumpurus ir pražysti.
Kero dalimis dauginkite pavasarį ir vasarą žydėjusias daugiametes gėles. Persodinkite lelijas, bijūnus, didžiuosius pentinius, šluotelinius flioksus, astilbes, monardas, laumenes, smaliukes ir kt. Prieš tai dirvą sukaskite, išakėkite, išrinkite piktžolių šaknis. Vėliau, kai apraizgo gėlių šaknis, jų atsikratyti sunku.
Suneškite į patalpas kambarinius augalus, kurie žiemojo lauke. Dažnai į vazonus prilenda sliekų, todėl gali užsikimšti drenažo skylutės, o apnuogintos šaknelės ima džiūti. Palaisčius kaštonų antpilu ar kalio permanganato tirpalu nepageidaujami įnamiai išlenda į paviršių – belieka juos surinkti ir išnešti į lauką.
Mėnesio pradžioje sodinkite margutes, svogūninius vilkdalgius, pavasarį žydinčius krokus, žydres, scyles, sniegžydres, leukojas, kamasijas, paukštapienes, narcizus, aronus. Tai darykite periodiškai, kas 2−3 metus. Parinkite nuo vėjų apsaugotą vietą – lengviau pakęs pavasario šalnas. Jei sklypas nuožulnus, lysves sukaskite išilgai, kad neužsilaikytų polaidžio vanduo. Jeigu žemė sunki, molinga, ant vagelių dugno pabarstykite smėlio. Svogūninės gėlės geriau augs organinių medžiagų turinčiose, lengvose, neutralios reakcijos dirvose.
Egzistuoja bendra taisyklė: sodinama į trijų svogūnėlių aukščio gylį. Tačiau ne visada reikia ja aklai sekti. Jei dirva lengva, smėlėta, augalus įterpkite giliau, jei sunki – kiek sekliau. Giliau sodinami ir aukštus stiebus išleidžiantys, ir sunkiai žiemojantys. Jei dirva perkasta neseniai, prieš kelias savaites, ji nusėda, tad gylis turėtų būti 3−5 cm didesnis. Kad ir kokie smulkūs būtų svogūnėliai, sekliau kaip 3 cm nesodinkite. Kai žemę sukaustys gruodas, pamulčiuokite.

Nauja vieta bijūnui

Bijūnai vienoje vietoje gali augti labai ilgai – 10–15 ir daugiau metų. Per šį laiką netoli esantys medžiai užauga, ima mesti šešėlį, todėl kerus tenka persodinti. Rugsėjis – tinkamas laikas šiems augalams perkelti į geresnę vietą. Jiems reikia parinkti naują saulėtą vietą ir rūpestingai paruošti duobes: ant dugno, 50–60 cm gylyje, turi būti laidus sluoksnis, o aplink šaknis 50–80 cm skersmens duobėje papilama komposto ir daržo žemės mišinio. Kereliai sodinami 70–100 cm atstumais.
* Pirmiausia nukerpami visi seni, džiūstantys stiebai. Virš dirvos paviršiaus gali likti kelių ar keliolikos centimetrų koteliai.
*Keras atsargiai iškeliamas iš duobės. Apžiūrimos šaknys. Jei yra nesveikų, nulūžusių, jas reikia išrinkti, o žaizdeles pabarstyti medžio anglies milteliais.
*Didelį šaknų gniužulą pernešti patogu padėjus ant patiesalo ar polietileno plėvelės gabalo. Tada nenubyra žemės, neaplaužomos šaknelės.
*Nedideli kerai į naujas duobes sodinami nedalyti. Didelius geriau išskirstyti į kelias dalis, nes senos šaknys neleidžia vystytis naujoms.
*Persodintas bijūno keras gerai palaistomas. Dirvos paviršius pamulčiuojamas plonu sluoksneliu durpių. Virš pumpurų turi būti tik 3−5 cm žemės.

Pasidžiaukime žydinčiais vėlyviais

Vėlyvių svogūnėlius galima pasodinti į vazonus balkone ir rudenį gėrėtis puikiais žiedais. Šie nereiklūs augalai pražysta net be žemės, svogūnėlius sudėjus į dubenėlius ar vazeles. Balkonuose galima pražydinti gražiausių pilnavidurių veislių vėlyvius, kurie lauke žydi vėliau, dažnai apšąla ir ne visada spėja parodyti visą grožį. Atsargiai, jie yra nuodingi!
*Kuo didesnis svogūnėlis, tuo daugiau žiedų galima tikėtis. Vazonėliuose ir palangių loveliuose sodinkite pačius didžiausius.
*Svogūnėlius po vieną (didelius) arba tris (vidutinio dydžio) sodinkite į 12−15 cm skersmens vazonėlius su gera kompostine žeme.
*Po savaitės ar dviejų pasirodys daigeliai. Tai į viršų augantys žiedai. Juos laikykite šviesioje vietoje. Jei gresia šalnos, pridenkite.
*Iš vieno svogūnėlio išauga po kelis žiedus. Jie pražysta ne vienu metu. Kol visi peržydi, praeina 2−3 savaitės ar dar daugiau.
*Nužydėjusius žiedus nukirpkite. Žiemoti vazonus su svogūnėliais nuneškite į šaltą rūsį, kur temperatūra artima 0 ºC. Kitais metais juos galėsite pasodinti sode.


Sekti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
naujausi
seniausi populiariausi
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Birželio 17, antradienis.
  • Saulė teka 04:41, leidžiasi 21:58.
  • Mėnulis teka 01:09, leidžiasi 11:18.
  • Mėnulis Žuvyse, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis birželio 11 d.
  • Daugantas, Laura, Vilmantė, Adolfas, Adolfina, Grigalius, Rimvydas
  • Islandijos nepriklausomybės diena. Pasaulinė kovos su dykumų plitimu ir sausromis diena.
  • Lapų diena. Galima laistyti, purkšti augalus, genėti gyvatvores, sėti žoles, ravėti, tręšti. Naikinkite pelėsius. Nerekomenduojama sėti, sodinti daržovių, gėlių, krauti šieno, nuimti derliaus, jo sandėliuoti ir konservuoti.
  • Jei birželis karštas, tai gruodis bus šaltas.
e-seklos

Sekite mus

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius