• birželio 25 d., Penktadienis

Darbai gėlyne spalio mėnesį

Kur ne kur dar žydi viržiai, chrizantemos, astrai, puošnieji šilokai, spalvomis dabinasi dekoratyviniai kopūstai. Nušvinta ir sutviska miškų, laukų ir sodų medžiai. Jie iškeitė savo žaliąjį drabužį į spalvotą – deja, trumpaamžį, nukrisiantį mėnesio pabaigoje. Augalai ruošiasi žiemai, todėl padėkime jiems.

 

 

Tvarkome balkoną. Visus nuvytusius ir sudžiūvusius sezoninius augalus reikia išmesti iš lovelių, kad nebjaurotų aplinkos. Išpilamos žemės. Lovelių sienelės nuvalomos šepečiu ir nuplaunamos vandeniu. Tušti indai sudedami rūsyje.

Sodiname svogūnines gėles. Spalio mėnesį į vazonėlius sodinami tulpių, narcizų ir hiacintų, kuriuos anksti pražydinsime, svogūnėliai. Rekomenduojama naudoti kompostinės žemės, durpių, perlito ir smėlio (lygiomis dalimis) arba durpių ir smėlio mišinį (4 : 1). Minimalus substrato storis – 10 cm. Vazonai laikomi vėsioje (2–9 ºC) patalpoje. Svogūnėliai laistomi tik tiek, kad neperdžiūtų substratas.

Į vazonėlius sodiname prieskoninius augalus. Darže paliktos petražolės, laiškiniai česnakai vis tiek sušals. Išsikaskime jų kerelių ir pasodinkime vazonuose. Turėsime šviežių prieskonių.

Saugome chrizantemas nuo šalčio. Šios gėlės žydi šiltnamiuose. Jei prognozuojamos šalnos, virš kerų ištiesiame sodo plėvelę, kad jie nesušaltų.

Kasame jurginus. Kai šalnos nušaldo lapus ir stiebus, reikia iškasti gumbus. Stiebai nupjaunami, paliekant apie 2 cm ilgio galiukus. Gumbai palaikomi saulėje, bet neperdžiovinami ir, uždėjus etiketes su veislės vardu, sunešami į rūsį.

Universalus apsaugos būdas – parafinavimas. Parafinuoti gumbai geriau išsilaiko netinkamose patalpose. Parafinas išlydomas į vandens vonelę įstatytame inde. Labai gerai į jį įdėti 1/5 vaško. Tada ant gumbų susidarysianti plėvelė bus elastingesnė, mažiau trupės. Parafino temperatūra turi būti apie 50 ºC. Švarūs padalyti ir apdžiovinti gumbai į jį pamerkiami trumpam ir apsitraukia plona plėvele. Laikomi dėžutėse ar maišuose, užpilti kokiu nors substratu arba suvynioti į laikraštinį popierių.

Rūpinamės kambariniais augalais. Įsibėgėjęs ruduo jų nelepina. Dienos trumpėja, dažnai būna apsiniaukusios, dėl to labai trūksta šviesos. Ūgliai pradeda tįsti, o nauji sprogstantys lapai – mažėti, ypač labai šiltose patalpose. Norint to išvengti, vazonus reikia perkelti arčiau lango ar pastatyti ant palangės (tik nelabai arti stiklo). Be to, būtina stengtis ir toliau juos prižiūrėti pagal reikalavimus. Jei augimo sąlygos pablogės, augalai nusilps ir taps neatsparūs grybinėms infekcijoms, kenkėjams.

 

Pixabay nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Birželio 24, ketvirtadienis.
  • Saulė teka 04:43, leidžiasi 22:00.
  • Mėnulis teka 22:13, leidžiasi 03:56.
  • Mėnulis Ožiaragyje 16:06. Pilnatis 21:39.
  • Janina, Jonas, Jonė, Jonis, Eiviltas, Eiviltė, Žaneta (Žana), Žanas
  • Joninės (Rasų šventė).
  • Šaknų diena. Tinkama diena ravėti, derlių nuimti greitam naudojimui, tręšti, kad žaliuotų. Netinkama diena krūmus retinti, genėti gyvatvores. Negalima sėti, sodinti, ravėti.
  • Jei per Jonines lyja, tai rugpjūtis bus šlapias.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Ar žinote apie galimybę mūsų svetainėje užduoti klausimą specialistui?

Įvykių kalendorius