• birželio 18 d., Trečiadienis

Darbai gėlyne spalio mėnesį

Jurginai, kanos, begonijos, montbretės, brugmansijos, hortenzijos… Šios ir daugybė kitų kiemo puošmenų reikalauja atitinkamo Jūsų dėmesio, kad po žiemos poilsio vėl dabintų aplinką.
 

Atsargiai nupurtykite žemę nuo iškastų jurginų šakniagumbių. Apdžiovinkite saulėje, stiebus nukirpkite 2–3 cm aukštyje. Porą savaičių laikykite vėsioje (10–15 °C) patalpoje, vėliau suneškite į rūsį ir sudėkite į dėžutes su durpėmis ar pjuvenomis. Jei rūsyje šilčiau nei 10 °C, šakniagumbiai vysta, pradeda per anksti dygti.
Būtent tokios (10–15 °C) temperatūros reikia kanoms. Esant vos 5 °C arba vėsiau, jos pradeda pūti. Stambius šakniagumbius galima iš karto pasodinti į indus, laikyti tamsoje ir labai saikingai laistyti. Pavasarį išneštos į šviesią ir šiltą patalpą kanos greitai išleidžia daigus. Pasibaigus šalnoms, jau gerokai paūgėjusios jos pasodinamos gėlynuose.
Rudenį gumbus pradeda formuoti begonijos. Kad jie būtų stambesni ir tvirtesni, mažiau laistykite ir nuskinkite viršūnes. Kerams apšalus arba nudžiūvus lapams, gumbus iškaskite, apdžiovinkite, užberkite sausomis durpėmis ar pjuvenomis ir laikykite rūsyje, 4–6 °C temperatūroje.
Nušalus lapams, iškasamos montbretės. Nesuvėlinkite – pabuvusios ilgiau dirvoje, jos pradeda leisti naujas šaknis, požeminius ūglius ir blogiau žiemoja. Gumbasvogūniai apdžiovinami, nuvalomi ir sudedami į „kvėpuojančius“ maišelius. Gerai žiemoja rūsyje, 5–7 °C temperatūroje.
Ilgiau bręsta tigrenių svogūnai, bet ankstyvos šalnos gali pakenkti. Nuvalytus juos būtinai susluoksniuokite su durpėmis ar pjuvenomis, nes dengiamieji lukštai plonučiai, lengvai perdžiūsta. Žiemoja rūsyje, apie 5 °C temperatūroje.
O štai kad kitąmet gausiau žydėtų acidanteros, rūsyje joms raskite šiltesnį kampelį (12–14 °C). Į dėžutes sudėtus gumbasvogūnius kelias savaites galite palaikyti prie šilto radiatoriaus.
Iškaskite ir kitas lauke nežiemojančias gėles: iksijas, frezijas, zefyrantus.
Gaila, bet Lietuvoje lauke negali žiemoti brugmansijos. Šiais augalais pasirūpinti paprasčiau, jei vasarą praleido dideliuose vazonuose. Didelius krūmus nugenėkite ir suneškite į šviesią arba mažai apšviestą patalpą, kurioje temperatūra apie 10 °C. Tokiomis sąlygomis jie nenumes lapų, augs labai lėtai, o pavasarį suvešės. Tamsiame ir vėsesniame rūsyje nukrenta lapai. Pavasarį brugmansijos pradės augti vėliau ir ilgiau nesulauksite žiedų. Iš bėdos jos gali žiemoti ir kambariuose, bet tokiomis sąlygomis praranda dekoratyvumą, labai ištįsta ūgliai ir tik vietą užima. Pavasarį reikia smarkiai apgenėti. Žiemą brugmansijos netręšiamos ir laistomos mažai, tik kad neperdžiūtų žemė.
Jautrios šalčiui ir kitos gražuolės – didžialapės hortenzijos. Šakutės nušąla esant –10 °C, o pumpurai dar greičiau. Gali žiemoti lauke tik Pajūrio žemumoje, apdengtos. Kituose Lietuvos regionuose šias hortenzijas žiemai įkurdinkite 10–15 °C temperatūros patalpose.
Rudenį rožes prieš uždengiant reikia nugenėti. Tai labai priklauso nuo oro sąlygų. Jei spalis šiltas, to daryti neskubėkime, nes paskatinsite ūglių vystymąsi, kurie nebus spėję pasiruošti žiemai. Dengti reikia prieš šalčius, žemę sukausčius gruodui, o genėti dvi savaitės prieš dengimą.
Reikia pasirūpinti ir raganėmis. Rūšinės žiemoja gerai, o dauguma veislinių lepesnės ir nepridengtos gali nesulaukti pavasario. Šakas nuimkite nuo atramų, patrumpinkite (įvairių veislių augalų genėjimas šiek tiek skiriasi, bet jei paliksite apie 0,5 m ilgio stiebus, neapsiriksite), nuskinkite visus lapus. Ant žemės paklokite keletą eglišakių. Ant jų paguldykite raganių stiebus ir pridenkite sausais šiaudais, nendrėmis, lapais, eglišakėmis. Po apklotu pakiškite užnuodyto jauko graužikams.


Sekti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
naujausi
seniausi populiariausi
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Birželio 18, trečiadienis.
  • Saulė teka 04:41, leidžiasi 21:59.
  • Mėnulis teka 01:17, leidžiasi 12:44.
  • Mėnulis Žuvyse. Delčia 22:19
  • Marcelinas, Vaiva, Morkus, Marina, Ginbutas, Erdmantas, Erdmantė, Erikas, Rytis, Rytė
  • Lapų diena. Galima laistyti, purkšti augalu, ravėti, tręšti. Naikinkite pelėsius.
  • Prietaras: Šią dieną iki vidurdienio išrautos piktžolės neatžels niekada ar labai sunkiai.
e-seklos

Sekite mus

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius