• gegužės 29 d., Penktadienis

Darbai sode gegužės mėnesį

Tikras darbymetis yra pavasario pabaiga. Kruopščiai rūpinamės veja O nudirbę dienos darbus pailsėkime ir pasiklausykime gyvo garso koncerto: vis šiltėjančių vakarų prieblandoje, kaip ir kiekvienais metais, savo scenoje – alyvų krūme – suokia lakštingala…

* Formuojame vaismedžius. Vaismedžiai, kurie turi per mažai šakų ar visai nešakoti ir buvo genėti pavasarį, gegužę leidžia ūglius. Iš jų bus formuojamos naujos viršūnės ir vainikai. Dažniausiai šalia viršūnių esantys 2–3 ūgliai auga į viršų, o žemiau esantys – horizontaliai. Gegužę, kai nauji ūgliai būna 5–10 cm ilgio, pradedami formuoti vainikai: iš viršutinių pumpurų vystosi stipriausi ūgliai, iš kurių ir išauginamos viršūnės. Iš žemiau augančių ūglių suformuojamas apatinių šakų vainikas. Stiprūs ūgliai auga ne tik iš viršūninių, bet ir iš dviejų ar trijų žemesnių pumpurų. Jie tiesiasi aukštyn ir konkuruoja su viršūnėmis. Net ir horizontaliai atlenkti ūgliai dažnai būna stambūs, panašaus storio kaip viršūnės. Tuomet vieną, o kartais ir du stačiai į viršų augančius viršutinius ūglius būtina išlaužti.

* Gegužės viduryje kabiname kenkėjų gaudykles. Jos apsaugo obelis ir kriaušes nuo pavojingų vabzdžių bei jų lervų. Viduje esantys feromonai pritraukia kenkėjus. Trys vidiniai gaudyklės paviršiai padengti klijais, kurie sugauna kenkėjus ir neleidžia jiems pabėgti. Viena gaudyklė apsaugo 3–5 vaismedžius. Ji nustoja veikti po 6 savaičių. Galima naudoti visą sezoną. Bitės ir kiti naudingi vabzdžiai nenukenčia.

* Genime peržydėjusius krūmus. Mėnesio pradžioje iki 1/3 nukerpame peržydėjusias forsitijas (Forsithia), sedulas (Cornus), hamamelius (Hamamelis). Šie krūmai kitais metais žydės dar gausiau, nesutankės ir bus gražesnės formos.

* Naikiname amarus. Vos išauga jauni obelų, slyvų, serbentų ūgliukai, ant apatinės lapelių pusės pasirodo amarai. Jų, jei nenaikinsime, kiekvieną dieną smarkiai daugės. Ūgliai nustos augti, lapeliai susisuks ir nudžius. Jei kenkėjai labai išplinta, augalus tenka purkšti insekticidais.

* Gegužę vaisius mezga persikai. Dažniausiai jų būna per daug. Vaismedžiai silpsta, bręstantys vaisiai mažesni ir nelabai skanūs. Užuomazgų retinimas ne tik rekomenduotinas, bet ir kuo ankstesnis, tuo veiksmingesnis. Tinkamiausias laikas – kol persikų vaisiai dar nėra lazdyno riešuto dydžio. Tarp smulkiavaisių veislių vaisių paliekami 15–20 cm tarpai, tarp vėlyvesnių stambiavaisių – 20–25 cm.

Žvilgtelėkime ir į kasmet derančius vaismedžius, nes palankesniais metais ir ant jų užsimezga per daug vaisių. Jei paliksime likimo valiai, sodo augalai labai greitai ims pramečiuoti. Suvėlinus rezultatai prastesni.

* Nupjovę veją, šviežia žole pamulčiuokime pomedžius. Berkime ją ir po krūmais, aplink braškes. Žolė yra efektyvios organinės trąšos. Pamulčiuoti augalai ne tik papildomai gauna maisto medžiagų, bet ir nenukenčia nuo sausros. Šviežiai nupjauta žole mulčiuoti neseniai pasodinti medeliai auga daug geriau. Vienintelis trūkumas – po ja įsikuriantys sliekai, šliužai, pelėnai, dažnai užsukantys kurmiai.

* Ravime veją. Gegužę žolė auga greitai ir gali pasirodyti pienių, gysločių, rūgštynių. Vieną kitą ne vietoje išdygusią piktžolę išraukime. Tik labai piktžolėtą, apleistą veją išvalys herbicidų tirpalas. Galima naudoti vieną iš kelių cheminių priemonių, skirtų dviskiltėms piktžolėms naikinti. Ir nepamirškime po dviejų savaičių išgrėbstyti nudžiūvusių piktžolių.


Komentarai

Prašome Prisijungti.
avatar
  Sekti  
Pranešti apie
Biolan

Sekite mus

Šiandien

  • Gegužės 29, penktadienis.
  • Saulė teka 04:52, leidžiasi 21:41.
  • Mėnulis teka 11:20, leidžiasi 02:25.
  • Mėnulis Mergelėje 14:40, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis gegužės 22 d.
  • Algedas, Erdvilė, Mažrimas, Magdalena, Magdė
  • Tarptautinė Jungtinių Tautų taikos saugotojų diena. Vyrų diena.
  • Šaknų diena. Sėkite, sodinkite daržoves, medžius, krūmus, gyvatvores, sodinukus, ūglius, veją, dauginkite krūmus atlankomis. Persodinkite kambarines ir balkonines gėles. Skiepykite. Netinkama diena sėti ir sodinti salotas, genėti gyvatvores, tręšti.
baseinai fontanai

Populiariausi straipsniai

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Apie kokių augalų auginimą informacijos pasigendate / norėtumėte sužinoti daugiau?

Įvykių kalendorius