Darbai sode kovo mėnesį
2018 m. 6 kovo d.
Vis labiau atitirpsta dirva, pradeda judėti sultys klevų, beržų ir kitų lapuočių medžių kamienuose, pietiniuose šlaituose pražysta pirmosios gėlės, sidabriniai gluosnių kačiukai… Gamtos pabudimą iš žiemos miego visiškai pasiruošę ir išsiilgę pasitinka sodų ir sodybų šeimininkai. Ką nuveiksime sode kovą?

Reikia patikrinti, ar žemesnėse vietose netelkšo polaidžio vanduo. Jis gali pakenkti augalų šaknims, vejoms. Ypač ilgalaikio užliejimo bijo braškės, žieminiai česnakai, svogūninės gėlės.
Atšilus dirvai, reikia skubiai taisyti takus, aikšteles, tvoras. Jei susiruošėte statyti atramines sieneles, tai darykite dabar, kad spėtumėte jas apželdinti.
Išvalomi ir patikrinami, ar yra sandarūs (nepraleidžia vandens), vandens rezervuarai. Patikrinama vandentiekio sistema, prireikus remontuojama. Jau galima nuimti dangą nuo vandens kolonėlių. Pagalvokite, kaip nepaleisti niekais lietaus vandens, kuris labai tinka augalams laistyti. Jei neturite jo surinkimo sistemos, pasidomėkite specializuotų firmų pasiūlymais. Įranga gali būti naudinga ir dekoratyvi (pavyzdžiui, persiliejančių tvenkinėlių forma). Nagingi ir taupūs sodybų šeimininkai lietaus vandens surinkimo sistemas pasidaro patys.
Didelis ir atsakingas darbas – sodo genėjimas. Genint tinkamai suformuojamas norimo tipo medžio ar krūmo vainikas, neleidžiama pernelyg jam sutankėti. Išpjaunamos pažeistos, nudžiūvusios, į vainiko vidų augančios ar labai nukarusios, susipynusios šakos. Jei obelis ir kriaušes išgenėjote vasarį, kaulavaisinius augalus (vyšnias, slyvas, trešnes) praretinkite šį mėnesį, iki pumpurams sprogstant. Geriau nuo ryto, kol sniegas (jei jo yra) ar žemė dar pakankamai kieti. Jauni ir seni vaismedžiai genimi skirtingai. Technika priklauso ir nuo būsimos vainiko formos, ir nuo kitų tikslų, todėl nenorintiems gilintis į šį svarbų darbą geriau pasikliauti specialistais. Kovo pabaigoje, jei orai nešalti, esant būtinybei, reikia praretinti ir vynuoges, nes vėliau iš žaizdų ilgai teka sultys.
Prieš pumpurų brinkimo pradžią nupurkškite sodo augalus – sunaikinsite amarus, žiemsprindžių ir verpikų vikšrus, kitus kenkėjus ir ligų pradus.
Jei sodo augalus kalio ir fosforo trąšomis patręšėte rudenį, tai kovo pabaigoje, jei pašalo nebėra, jau galima naudoti azoto trąšas. Labai tinka ilgai veikianti kalcio amonio salietra. Nerūgščioms dirvoms naudingas amonio sulfatas.
Šiltomis kovo dienomis reikėtų apžiūrėti daugiametes gėles. Svarbu, kad po danga nebūtų patekusios drėgmės. Nesaulėtą dieną vertėtų pradengti ir pravėdinti rožes, jei nebėra pašalo – nukasti didumą žemių, kurios saugojo nuo šalčių. Danga vėl užklojama arba padedama netoli, nes jos dar prireiks atšalus orams.
Kovo mėnesį dažniausiai reikia gausiai laistyti visžalius augalus, ypač rododendrus. Vieno laistymo metu vandens tenka pilti 3–4 kartus kas valandą tiek, kiek jo gali sugerti dirva.
Negražiai nuaugusias mahonijas reikia stipriai apgenėti. Senesnius rododendrus, kurių apačia apsinuoginusi, taip pat laikas atjauninti. Stiebai patrumpinami iki 30–50 cm ilgio. Iš miegančių pumpurų išaugs naujos šakos. Žinoma, šį pavasarį žiedų nebus. Sutankėjusių alyvų silpnos, senos šakos taip pat išpjaunamos prie pat pagrindų. Negailint pašalinamos visos atžalos. Negalima trumpinti šakų viršūnių, nes ten susiformavę žiedai laukia gamtos ženklo prasiskleisti.
Primename, kad nerekomenduojama genėti dekoratyvinių klevų, medlievų, cercių, gausiažiedžių sedulų, sumedėjusių bijūnų, magnolijų, beveik visų rūšių putinų, robinijų.