Darbai sode rugpjūčio mėnesį

Esant gražiems orams galima taisyti ir perdažyti tvoras, nenaudojamų inspektų langus, kitus nuo drėgmės saugotinus daiktus ir statinius. Reikia paruošti sodo gėrybių saugyklas: išvalyti, dezinfekuoti, nubaltinti sienas kalkių pienu, išvėdinti; jei reikia – sutaisyti ir nuplauti lentynas, dėžes, krepšius.
Jei turite nedidelį vandens tvenkinį, kad neprikristų lapų, jį uždenkite tinklu su nestambiomis akutėmis. Jei paruošta vieta naujai vejai, tinkamas laikas sėti žolę: dirva šilta, lietūs gana dažni, taigi sėklos greitai ir tolygiai sudygs. Dar lengviau nusipirkti ir pakloti specialistų išaugintą ruloninę veją.
Daugiau laiko galima skirti poilsiui, sportui, bendravimui gražiausioje pasaulio vietoje – savo sode.
Bręsta vasariniai obuoliai ir kriaušės, ankstyvosios slyvos. Pradeda nokti remontantinės avietės, ateina gervuogių ir bruknių rinkimo metas. Vasariniai obuoliai skinami, kai įgauna malonų skonį ir tampa pakankamai sultingi. Renkame krituolius ir, prisiminę gerus senus laikus, bent dalį supjaustę džioviname. Šaltuoju metų laiku iš jų bus galima pasigaminti įvairiausių karštų skanių gėrimų.
Obuolinio vaisėdžio pažeistus, sukirmijusius krituolius užkasame ne sekliau kaip 50 cm gylyje. Ten turėtų patekti ir puvinių pažeisti vaisiai. Mokantys skiepyti akutėmis šiuo metu tai ir daro. Jei reikia, paramstome vaismedžių vainikus, kad nelūžtų nuo vaisių naštos. Geras, bet nelengvas būdas yra šakų rišimas prie kamieno arba karties, įsmeigtos medžio centre. Tvirtinama viela arba lynais. Šaliname vilkaūglius. Viršutinėje vainiko dalyje vertikalius ūglius nuo žemės nukarpykime „gaiduku“ ant ilgo koto arba teleskopiniu genėtuvu. Metro ir ilgesnius slyvų, trešnių ūglius galima priversti derėti atlenkiant horizontaliai arba labai palenkiant. Jie pakišami po gretimomis šakomis, pririšami prie jų ar lenkiami naudojant specialius svarelius.
Kol dar uogos nepajuodusios, reikėtų apdengti tinklu gervuoges, kad viso derliaus nepasisavintų sparnuočiai. Nuskynus avietes ir gervuoges, būtina ilgai nelaukiant išpjauti derėjusius stiebus ir juos sudeginti.
Laikas pagražinti spygliuočių gyvatvores. Prisiminkime, kad šonų negalima kirpti vertikaliai, nes apatinės šakos greitai nupliks. Nuo rugpjūčio vidurio sodinami ar persodinami visi jauni spygliuočiai.
Pastaruoju metu augalai dažniausiai parduodami vazonuose, su tvirtais šaknų gumulais ir žemėmis. Jei juos perkame iškastus, šaknys turėtų būti įvyniotos į maišinį audeklą. Šis apdangalas nuimamas tik augalus įdėjus į duobes. Spygliuočius reikia sodinti tokiame gylyje, kaip jie augo. Gausiai paliejama, naudinga ir pamulčiuoti. Jei nusistovi karšti orai, kad augalai prigytų – vien laistyti neužtenka. Virš spygliuočio reikia padaryti lengvą medinį karkasą, aptraukti šviesia medžiaga (pavyzdžiui, paklode) ir per dieną bent kartą apipurkšti vandeniu.