Darbai sode rugsėjo mėnesį
2018 m. 4 rugsėjo d.
Rugsėjis kvapnus nuo prinokusių obuolių ir žydinčių viržių, spalvingas skaisčiu geltoniu besidažančiais medžių lapais ir ryškiais putinų, šermukšnių, erškėtuogių, raugerškių, ožekšnių, dekoratyvinių obelų vaisiais. Mėnesio pradžioje orai dar primena vėlyvą vasarą, tačiau antroje pusėje dažniausiai dantis parodo šalnos.

Veją šį mėnesį pjaukite kiek aukščiau pakėlę žoliapjovės ašmenis, kad liktų daugiau antžeminės dalies, sustiprėtų šaknys, žolė lengviau iškęstų žiemos negandas. Grėbliu kruopščiai išgrėbkite samanas – pavasarį jų bus mažiau. Patręškite kalio ir fosforo trąšų mišiniu. Po šalnų nupurkškite fungicidais nuo grybinių ligų. Vis dar galima kloti naują veją, atsėti išplikusias vietas.
Širdį džiugina šakas svarinančios slyvos, kriaušės, obelys, kurių vaisius pradėkite rinkti paeiliui, pagal ankstyvumą. Jie yra pasiekę skynimo brandą, jei lengvai nuskinami truputį palenkiant į šoną. Vaisius imkite labai atsargiai, neįspausdami minkštimo ir sandėliuokite.
Šiuo metu smarkiai auga obelų ir kriaušių šaknys, todėl vertėtų patręšti mėšlu (4–5 kg/m2), šiek tiek pridedant fosforo ir kalio trąšų. Jaunų vaismedžių pomedžius naudinga mulčiuoti. Jei norite, kad sodas būtų ne vien baltos spalvos, pomedžiuose pasodinkite ankstyvų pavasarinių gėlių (raktažolių, rūtenių, smulkių svogūninių, narcizų, žemaūgių rūšinių tulpių).
Mėnesio pradžioje iškirpkite silpnus pirmamečius aviečių, gervuogių ūglius, nuskabykite viršūnes. Nuskynus slyvas ir kitus kaulavaisius, jei būtina, vaismedžius galima genėti. Pašalinkite sergančias, į vainiką augančias ir viena į kitą besitrinančias šakas. Būtinai surinkite visus ligotus vaisius – mumijas.
Jei planuokite dar pasisodinti vaismedžių, vietos jiems ieškokite ne paskutinę dieną. Tai turėtų būti gerai apgalvotas ir suplanuotas veiksmas. Pirmiausia sklype pasižymimos sodinimo vietos. Šiam darbui atlikti reikia matavimo juostos ir kuoliukų. Sodinant didesnį ar įvairesnį sodą, ant kiekvieno kuoliuko užrašoma augalų rūšis ir veislė. Susmaigsčius kuoliukus, dar kartą įsitikinama, ar teisingai pažymėtos vietos, atstumai, ar augesni vaismedžiai neužstos saulės uogynui ir daržui.
Rudenį sodinamos obelaitės, šalčiui atsparių veislių kriaušaitės, serbentai, agrastai, avietės. Kaulavaisinius augalus (vyšnias, slyvas, trešnes) ir lepesnes kriaušes, kad nenukentėtų pirmą žiemą, geriau sodinti pavasarį. Dabar pats laikas kasti duobes. Dvimečiams obelų ir kriaušių su sėkliniais poskiepiais sodinukams jos turėtų būti apie 80 cm pločio ir 50 cm gylio, vienmečiams vaismedžiams su vegetatyviniais poskiepiais – 40–50 cm skersmens ir apie 30 cm gylio. Uogakrūmiams kaskite apie 40 cm pločio ir 30 cm gylio duobes. Viršutinį žemės sluoksnį reikia sumaišyti su perpuvusiu mėšlu arba geru kompostu, mineralinėmis kalio ir fosforo trąšomis. Vienai sėklavaisinių vaismedžių sodinimo duobei rekomenduojama skirti apie 3 kibirus organinių trąšų, 100–150 g superfosfato, 150–200 g kalio sulfato ir apie 1 kg medžio pelenų.
Mėnesio pabaigoje kasamos įsišaknijusios serbentų, agrastų, vynuogių, dekoratyvinių krūmų atlankos ir sodinamos į nuolatinę vietą.
Prisirinkite putinų, juodavaisių aronijų, šermukšnių, šaltalankių, spanguolių, erškėčių, gudobelių vaisių – tai natūralus sveikatos lobynas. Vaistinių augalų (debesylų, varnalėšų, valerijonų) šaknis kaskite prieš šalnas. Prisiskinkite bruknių lapų.