• balandžio 25 d., Ketvirtadienis

Daržas balkone: kokie augalų poreikiai?

Balkonas, terasa suteikia plačias galimybes auginti ne tik, kaip įprasta, gėles, bet ir šviežias, kvapnias, aromatingas žoleles bei daržoves. Kokią vietą parinkti bei kokius dar poreikius patenkinti, kad augalai vešėtų?

Vieta

Pietinė pusė. Geriausiai ir ilgiausiai apšviečiami balkonai ir terasos. Čia galima auginti beveik visus prieskoninius augalus. Tačiau juos teks saugoti nuo tiesioginių saulės spindulių, jei vasara labai karšta. Būtina dažnai laistyti. Ypač karšta įstiklintuose balkonuose, todėl juos reikia vėdinti, o augalus – kartais pridengti nuo saulės.
Pietryčių ir pietvakarių pusės. Valgomiems augalams labai tinka balkonai. Čia augs daugelis prieskoninių augalų, daržovių.
Rytinė, šiaurės vakarų ir vakarinė pusės. Apšvietimas prastesnis. Kiek sunkiau, tačiau įmanoma auginti gelsves, kalendras, petražoles, krapus, šalavijus, rozmarinus.
Ant palangės gerai augs daugelis prieskoninių ir trumpos vegetacijos daržovių.

Pomidorai – puikiau už gražias gėles

Balkone pomidorai ne tik puikiai atrodo, bet ir duoda gerą derlių. Galima auginti ankstyvus ir hibridus, žemaūgius ir smulkiavaisius. Sodinkite birželio pradžioje. Iš pradžių juos palikite balkonuose kelioms valandoms, vėliau vis ilgesniam laikui.
Pomidorams tinka komposto ir durpių (lygiomis dalimis) mišinys, į kurį papildomai įmaišyta šiek tiek smėlio. Reguliariai tręškite skystomis trąšomis kartą per savaitę. Jei pomidorai gana aukšti, jiems bus būtinos atramos.

Indai: pavieniui ir drauge

Vieną daržovės daigą geriausia sodinti į ne mažesnį kaip 5 l talpos indą. Vazonai daržovėms ar žolelėms turėtų būti mažiausiai 15–20 cm pločio. Taisyklė viena – kuo didesnis vazonas, tuo geresnio derliaus galima tikėtis. Tačiau, be abejonės, viskas priklauso nuo galimybių: mažuose balkonuose – mažesni ir vazonai. Beje, tokie turi ir privalumų – juos lengviau perkelti į vidų.
Induose augalai sodinami paliekant šiek tiek mažesnius tarpus nei lysvėje. Didesniuose vazonuose galima sukurti skirtingų rūšių žolelių kompozicijas: jos ne tik papuoš aplinką, bet ir užims mažiau vietos. Jei sėklas sėjate į atskirus indelius, juos galima sustatyti į vieną lovelį. Kitas būdas – paaugusius daigus susodinti į lovelį.
Pagalvokite ir apie grožį, ne tik apie naudą. Tegul žolelės ir daržovės, uogų kereliai ne tik teikia naudą, bet ir puošia. Kurkite lapų, vaisių spalvų derinius.
Daugiamečius prieskoninius augalus sodinkite didesniais atstumais, nes jiems reikės daugiau vietos. Išbandyti patartina ir kiek netradicinį variantą – sodinti į vieną erdvų vazoną kartu su daržovėmis.

Kad žolelės būtų gardžios

Daugeliui žolelių reikia šviesios vietos, gana sausos dirvos, tad paruoškite reikiamą drenažo sluoksnį, o viršų užberkite žvyro ar akmenėlių sluoksniu. Stebėkite, kad žemė neišdžiūtų, nes induose ji išsausėja kur kas greičiau, tačiau neperliekite – drėgmės perteklius taip pat pražūtingas. Sodinkite žemėje, sumaišytoje su kompostu. Naudokite skystas trąšas, tačiau nedažnai – žolelės bus kvapnesnės.
Išsikerojusius prieskoninius augalus, ypač daugiamečius, patartina karpyti ar formuoti. Nuo kenkėjų šiek tiek apsaugo kvapusis bazilikas. Šio augalo patartina nevengti – jis pagardina be galo daug patiekalų, lengvai auginamas.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Balandžio 25, ketvirtadienis.
  • Saulė teka 05:53, leidžiasi 20:42.
  • Mėnulis teka 23:04, leidžiasi 05:59.
  • Mėnulis Skorpione, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis balandžio 24 d.
  • Arėjus, Morkus, Tolmantas, Žadmantas, Žadmantė
  • Šv. Morkus. Daržų diena. Pasaulinė pingvinų diena. Pasaulinė maliarijos diena
  • Kirminukas. Lapų diena. Genėkite gyvatvores. Sodinkite, sėkite gūžines salotas, gūžinius ir žiedinius kopūstus. Laistykite, purkškite, tręškite augalus.
  • Šią dieną žmonės pradėdavo dirbti daržus. Pirmiausiai sėdavo morkas. Lysvės gale kuolą įsmeigdavo, kad užaugtų tiesios ir didelės.

Populiariausi straipsniai

Baumera

Sekite mus

e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius