• spalio 26 d., Pirmadienis

Daržas balkone: sezono uždarymas

Gamta šįmet itin punktuali: tik prasidėjus oficialiam, kalendoriniam rudeniui, vakarai ėmė vėsti, o rytai pasitinka drėgnu oru ir rūkais. Šiltnamėlis nakčiai jau uždaromas, idant paskutiniai nokstantys pomidorai nesušaltų, jos didenybė citrinžolė kartu su stevija iškeliavo namo ant palangės. Balkone prasidėjo tuštėjimo metas. Agurkai nuvytę, nukarpyti ir išmesti, afrikinio agurko vijoklis taip pat labai greit nugelto, o lentynose, kur žaliavo įvairiausių prieskonių vazonėliai, kaupiasi įvairios rudens lauktuvės: obuoliai, moliūgai, svarainiai…

 

 

Taigi apie tai, kas pasiteisino šį daržo balkone sezoną, o ko nebekartočiau.

Visų pirma – afrikinis agurkas. Nedaug tų vaisių užderėjo ir skonis labai specifinis, bet vien dėl vijoklio gajumo, tankumo ir grožio šį keistuolį užsienietį tikrai sodinsiu balkone vėl! Paprasti, lietuviški agurkėliai derėjo puikiai, tad tikrai sodinsiu ir kitąmet.

Pomidorai taip pat derėjo gausiai, ypač patiko ‘Baby Bell’ veislė: mažučiai, žemaūgiai kaip ir ‘Vilmos’, bet vaisiai daug saldesni ir aromatingesni. Tik ‘Black Cherr’, kad ir kokie nuostabiai skanūs būtų, ar kokios įstabios tamsios spalvos, ne balkonui skirti, per aukšti ir atrodo jame mažų mažiausiai komiškai.

 

 

Už išgelbėtą nuo kirminų papriką „Sodo spalvų“ merginoms vis dar mintyse padėkoju! Vaisių vis dar noksta daug, o aštrumą neatsargiai išbandžiusios su drauge paverkėm ir nusprendėm kitąmet vėl šių ugninių gėrių sodinti.

 

 

Prieskoninės žolelės, visos alei vienos, pasiteisino ir iš balkono pamažėl kraustosi virtuvėn. Juk nieko nėr smagiau, nei, pavyzdžiui, gaminant žvėrieną  prisiraškyti kvapnių šviežių rozmarinų arba rytais paskabyti čiobrelį ir mėtą arbatai!

Citrinžolė vazone auga puikiai, tik jai, tiesa, reikia erdvesnės vietos nei mažo butuko palangė: vietos šis augalas užima nemažai, o ir išstypęs beveik metrą.

Stevija taip pat išstypo, pradėjo vysti. Nusiminusi nukarpiau, palikdama tik po porą centimetrų nuo žemės, bet, mano nuostabai, augalui toks atsinaujinimas visai patiko: lapų išleido dar daugiau ir ėmė plėstis į šonus.

Taip pat supratau, kad šiltnamis pietiniame balkone visai nereikalingas ir tik gadina vaizdą: lauke ir šiltnamyje augę tiek agurkai, tiek pomidorai derėjo vienodai. Tad kitiems metams projektą ir išdėstymą mintyse dėlioju visai kitaip ir jau tarsi truputį laukiu pavasario.

 

 

Tiesa, kreipiuos į „Sodo spalvas“ su patarimo prašymu ir vėl. Kadangi viską sodinau tiesiai į substratų maišus, balkone dabar turiu nemažai nebereikalingų žemių kurių, žinoma, į atliekų konteinerį nemesi. Draugė priglaustų žemes savo sodo kompostinėje – tačiau ar žemės, kuriose augo daržovė, dar kažkuo naudingos ir tiks kompostui?

 

Gražaus rudens ir iki kito sezono!

 

Rūta su degtukais

 

 

PAPILDYTA

„Sodo spalvų“ komentaras:

Labai džiaugiamės, kad Rūta savo balkone įrodė, kiek gėrybių gali užsiauginti miestiečiai. Išbandytos rūšys ir veislės, patirtis tikrai padės apsispręsti renkantis sėklas kitų metų daržui.

O panaudoti substratai tikrai pravers. Ir nebūtina jų išversti į kompostinę. Kadangi balkone augalai buvo sveiki, panaudotas žemes galite drąsiai naudoti daržo lysvėse ir gėlynuose. Nors maisto medžiagų kiekis ten liko nedidelis, toks purus, daug puvenų turintis substratas labai pagerins dirvožemio struktūrą. Belieka prisiminti, kuriame maiše kas augo, ir substratus išberti laikantis sėjomainos principo. Tai yra, substratas iš maišo, kuriame augo agurkai, neturėtų patekti į kitiems metams numatytą agurkų lysvę, o tik į tą, kam agurkai yra geri priešsėliai – ankstyvosioms bulvėms, ankštinėms daržovėms, kopūstams, šakniavaisiams. Sumaišius su daržo žeme, paviršinis sluoksnis taps laidesnis orui ir vandeniui.

 

 


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Sekite mus

Šiandien

  • Spalio 26, pirmadienis.
  • Saulė teka 07:10, leidžiasi 16:55.
  • Mėnulis teka 16:03, leidžiasi 00:44.
  • Mėnulis Žuvyse, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis spalio 23 d.
  • Liaudginas, Mingintė, Vita, Evaristas
  • Lapų diena. Palanku augalus laistyti, purkšti, tręšti, į vazonėlius persodinti prieskonines daržoves, sėti ir pjauti veją. Grėbkite lapus. Kraukite kompostą. Nepatartina ravėti, genėti vaismedžių ir krūmų, konservuoti, sandėliuoti daržovių, džiovinti prieskoninių augalų ir daržovių, naikinti drėgmės ir pelėsių patalpose.
  • Apšalas rudenį ant medžių žada derlingus metus.

Populiariausi straipsniai

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Ar džiaugiatės šių metų derliumi?

Įvykių kalendorius