• rugpjūčio 16 d., Antradienis

Daržinės žliūgės: kova visą vasarą

Daržinės žliūgės (Stellaria media) greitai užgožia ne tik daigus, bet ir didesnius augalus. Visos jos, besiskiriančios tik lapų forma ir ilgaamžiškumu, yra įkyrios. Šios piktžolės gerai auga ir sausą vasarą, tačiau lietingesnę subrandina 2–3 sėklų kartas. Žliūgės žiemoja stiebus ištiesusios ant žemės arba šiek tiek nuo jos pakilusios. Piktžolės anksti pavasarį greitai atželia ir sužydi smulkiais baltais žiedeliais. Vienos dar tik ruošiasi žydėti, o kitos jau nokina sėklas. Vienas augalas subrandina net 25 000 labai gyvybingų sėklų, net ne visai subrendusios sudygsta ir po 30 metų.

Žliūgės pasirodo, kai yra 3–4 ºC šilumos, ir dygsta iki pat vėlyvo rudens. Gerai šaknijasi stiebų gabaliukai, net labai gerai išravėjus po 2–3 dienų vėl suželia. Jų nepuola jokios ligos ir kenkėjai, gerai auga pavėsyje.

 

Kaip apsiginti nuo šių piktžolių?

Žliūges reikia naikinti ir darže, ir už jo ribų. Svarbu, kad nesuspėtų sunokti sėklos. Ravėdami nemeskite augalų į tarplysvį, nes kaipmat ims augti stiebeliai. Stenkitės jų nelaužyti, surinkti visas kero šakeles ir išrauti su šaknimis. Kompostuoti žliūges reikia ne mažiau kaip trejus metus, o kad kompostas gerai perkaistų – pridėti pelenų ir mineralinių trąšų. Būtina netręšti dirvos šviežiu mėšlu ir laikytis sėjomainos. Be to, darže neturėtų telkšoti vanduo ar būti labai drėgnų vietų.

Piktžolių darže gali sumažėti padengus dirvos paviršių mulčiu. Naudojami smulkinti šiaudai, durpės, pjuvenos ar ką tik nupjauta vejos žolė. Paskleidžiamas 5–10 cm storio sluoksnis. Svarbu, kad jis neliestų augalų. Sėklų dygimą skatina šviesa, todėl mulčiuoti patartina kuo anksčiau pavasarį. Kol nėra nupjautos vejos žolės, tinka kitoks organinis mulčias.

Vasarai įpusėjus, rudens pradžioje piktžolės dygsta prasčiau nei pavasarį ar vasaros pradžioje, todėl mulčio poveikis sumažėja. Žalia smulkinta žolė greitai suyra, todėl ja padengti dirvą patartina 3–4 kartus per vasarą. Sode nuo medžių kamienų mulčias turėtų būti atitolęs maždaug 5 cm, dar geriau – 10 cm atstumu. Sluoksnis gali būti storesnis (iki 10 cm) ir platesnis (iki 50 cm). Šiltnamyje ar darže, kur tarp augalų tarpai maži ir nėra kaip palikti bent 5 cm atstumus, barstomą nupjautą vejos žolę reikėtų apdžiovinti. Mulčiuojant daržoves šiltnamyje, ant stogo ir sienelių kaupiasi mažiau drėgmės.

Beje, nustatyta, kad mulčias ne tik stabdo piktžolių plitimą, bet ir didina daržovių derlių. Jei ir jis nepadeda, žliūgės ir kitos piktžolės vis plinta, tenka purkšti herbicidais.

 

Pixabay nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Rugpjūčio 16, antradienis.
  • Saulė teka 05:57, leidžiasi 20:48.
  • Mėnulis teka 22:30, leidžiasi 11:30.
  • Mėnulis Avine, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis rugpjūčio 12 d.
  • Alvita, Buivydas, Rokas, Jokimas
  • Šv. Rokas, pjūties pabaiga.
  • KIRMINŲ DIENA. Vaisių diena. Galima sėti, sodinti gumbinius augalus, tręšti, ravėti. Pjaukite, grėbkite, vartykite, vežkite šieną. Rinkite vaistinius augalus, darykite gydomųjų žolelių pagalves. Purkškite augalus nuo kenkėjų.Valykite rūsio lentynas, naikinkite pelėsius, vėdinkite patalpas, patalus, drabužius. Ypač gera diena imti derlių, konservuoti, sandėliuoti.
  • Jei saulei tekant rytuose pasirodo vaivorykštė, greit bus lietaus, o jei vaivorykštė vakaruose, ilgai išsilaikys geras oras.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Ar auginate arbūzus?

Įvykių kalendorius