• spalio 14 d., Pirmadienis

Daržininko rūpesčiai lapkričio mėnesį

*Po stipresnių šalnų kaskite krienus. Jei jų iš karto nevartosite maistui, laikykite rūsyje susluoksniuotus su smėliu, galima kartu su morkomis.

*Jei žemė neįšalo, galite pasikasti topinambų. Prieš valgant gumbų skusti nebūtina, pakanka gerai nuplauti. Rūsyje, drėgname smėlyje ar durpėse, jie išsilaiko iki pavasario. Šį mėnesį topinambų dar galite pasisodinti.

*Daržo lysvėje palikite žiemoti dalį pastarnokų, topinambų, petražolių, gelteklių, salotinių sultenių, porų. Pavasarį kasite, skinsite šviežias daržoves ir jomis džiaugsitės.

 

 

 

 

 

*Maistui skirtus svogūnus ir česnakus laikykite 0–3 °C temperatūroje, o atrinktus sodinimui –18–22 °C patalpoje.

*Pupelės, pupos, žirniai laikomi šaltai (ne aukštesnėje kaip 12 °C temperatūroje), kad derliaus nesugadintų pupelinis grūdinukas.

*Moliūgus laikykite sausose patalpose, 8–14 °C temperatūroje. Retkarčiais juos pavartykite, apžiūrėkite ir, žinoma, neleiskite supūti, virkite, kepkite, troškinkite.

*Didelius, subrendusius, nuskintus su koteliais, mechaniškai nepažeistus aguročius ir cukinijas laikykite vėsiai (2–5 °C temperatūroje).

*Salotinių cikorijų ramybės periodas trunka apie 4 savaites. Jei į rūsį šakniavaisius sunešėte prieš spalį, lapkritį jau galite atželdinti.

*Jei rūsyje pernelyg sausa, pradeda džiūti bulvės, kiti šakniavaisiai. Pastatykite kelis kibirus su vandeniu. Jei labai drėgna (tai rodo rasojančios sienos ir pūvančios daržovės), pagelbės keli kibirai su negesintomis kalkėmis.

*Prieš stipresnius šalčius nuimkite likusį briuselinių kopūstų derlių: išraukite su šaknimis, jas nukapokite, pašalinkite apatinius lapus. Juos sustatykite į dėžes, apačioje papylę 10–15 cm storio smėlio sluoksnį. Esant 0 °C temperatūrai ir 85–95 proc. santykiniam oro drėgniui, briuseliniai kopūstai išsilaiko iki pusantro mėnesio.

*Patikrinkite, kaip laikosi džiovinti prieskoniniai augalai (petražolės, bazilikai, čiobreliai, šalavijai, raudonėliai ir kt.). Nepalikite jų dulkėti surištų į ryšulėlius – nubraukite lapus, susmulkinkite ir saugokite hermetiškuose indeliuose su etiketėmis.

*Sėkite morkas, petražoles, krapus, ridikėlius, špinatus, kai pradės smarkiau šalti. Per anksti pasėtos daržovės gali sudygti, o paskui nukentėti nuo žiemos speigo, tad geriau tai padaryti vėliau, net žemę gruodui sukausčius (jei lysves paruošėte anksčiau, kol nebuvo šalčių). Pasėlius pamulčiuokite, pridenkite daržo plėvele.

*Dar galite dezinfekuoti šiltnamius. Naudojamas vario sulfatas, chlorkalkės, sieros dūmadėžės. Kritiniu atveju pakeičiamas 10 cm viršutinis dirvožemio sluoksnis. Jei augalai nesirgo, to daryti nebūtina – nors teigiama, kad naudojami preparatai iki kitų metų sezono suyra, chemija yra chemija.

*Pasiruoškite žemės mišinių daigams, kuriuos auginsite pavasarį.

*Jei darže priviso kurklių, pamėtykite mėšlo – jie mėgsta žiemoti šiltoje terpėje. Per didesnius šalčius krūveles iškratykite – didelė dalis kenkėjų žus.

*Ant palangės galite užsiauginti žalumynų: pipirnių, salotų, lapinių burokėlių, gražgarsčių.

 

 

Pixabay nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Spalio 14, pirmadienis.
  • Saulė teka 07:46, leidžiasi 18:23.
  • Mėnulis teka 17:34, leidžiasi 02:48.
  • Mėnulis Žuvyse, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis spalio 10 d.
  • Mindaugas, Rimvydė, Kalikstas, Fortūnata, Vincentas
  • Karaliaus Mindaugo vardo diena. Pasaulinė standartizacijos diena.
  • Lapų diena. Palanki diena augalus laistyti, purkšti, persodinti prieskonines daržoves į vazonėlius, sėti ir pjauti veją. Grėbkite lapus. Kraukite kompostą. Ypač gerai yra ieškoti vandens, kasti, valyti šulinius. Nerekomenduojama ravėti, genėti vaismedžių ir krūmų, konservuoti, sandėliuoti daržovių, džiovinti žolelių ir daržovių, naikinti drėgmės ir pelėsių patalpose.
  • Jei spalis miglotas, tai žiema su sniegu.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius