Daržininko užrašai kovo mėnesį
Su pavasariu, kolegos daržininkai! Jau saulelė vėl atkopdama…
Laikas ruoštis į lysves. Tiesa, jei sniegas dar nenutirpęs, tiesiog palaukite – jokie mokymai čia nepadės. O jei pavasaris ankstyvas, dirva kiek pradžiūvo, pirmyn į daržą, juk nagai niežti, žemės pasiilgę. Yra darbų, kuriuos jau galima atlikti lauke, o ir namuose jų netrūksta – prasideda sėjos maratonas.
Ką galima nuveikti lauke?
*Paskleiskite ant lysvių kompostą. Jei dirva pradžiūvusi, jį galima negiliai įterpti, jei dar įšalusi ar labai drėgna – užteks išmėtyti. Naujų daržininkystės idėjų šalininkai sako, kad organinių trąšų užkasti nereikia, nes augalai geriau pasisavina dirvos paviršiuje esančias maisto medžiagas.
*Labai įdomių patarimų pateikiama auginantiesiems daugiametes daržoves (šparagus, žieminius svogūnus, rabarbarus, krienus, rūgštynes ir kt.). Jei pavasaris vėluoja, o lysvės dar slepiasi po sniegu, šį nukaskite, kad greičiau tirptų, pabarstykite durpių ar pelenų.
*Sugrėbkite sausus braškių lapus, supurenkite tarpueilius. Jau galima tręšti mineralinėmis trąšomis.
*Lauke, vos tik atšyla oras ir išdžiūsta dirva, galima pasėti ridikėlių.
*Šoninėmis šaknelėmis padauginti krienai sodinami kovo mėnesį.
Sėjos laikas priklauso ir nuo šiltnamio rūšies
Lig šiol visi dirbome tuos pačius darbelius, bet lygybė baigėsi. Dabar viskas priklauso nuo to, ar turite šiltnamį, o jei turite – tai kokį.
*Taigi, šildomų šiltnamių savininkai, kovo pirmąjį dešimtadienį į lysves arba dėžutes pasisėkite daržovių: ankstyvųjų ir žiedinių kopūstų, porų, svogūnų, salotų, salierų.
*Šildomuose šiltnamiuose jau galima pasisėti žalumyninių daržovių: laiškinių svogūnų, salotų, špinatų, ridikėlių.
*Į paruoštą nešildomą šiltnamį ankstyvąsias žalumynines daržoves (ridikėlius, svogūnus laiškams ir kt.) sėkite vėliau – kovo viduryje. Pridenkite agroplėvele.
*Pomidorų ir agurkų sėjos laikas taip pat priklauso nuo to, kokiame šiltnamyje jie bus auginami. Jei šildomame, sėklas į dėžutes ant palangės berkite kovo pradžioje, jei nešildomame – šio mėnesio viduryje, o jei po priedangomis – pabaigoje. Pomidorų daigai užauga per 50–55, agurkų – per 25–35 dienas. Jei agurkus auginsite šiltnamyje, kuriame šildomas net gruntas, juos sėkite kovo pirmąjį dešimtadienį, jei šildomas tik oras – mėnesio pabaigoje. Pomidorai ir agurkai, skirti nešildomam šiltnamiui, tegu palaukia iki balandžio.
Profilaktika geriau nei gydymas
Kai patalpos oro temperatūra per aukšta, daigai ištįsta, būna lepūs. Esant per drėgnam ir šaltam substratui, sutrinka maisto medžiagų apykaita, šaknims trūksta oro, daigai blogai auga, gali susirgti pašaknio ligomis.
Daigai taip pat susirgs, jei bus pasėti per tankiai, lyg patalas dengs visą substratą ir trukdys drėgmei išgaruoti. Negerai, kai per šilta ir per tamsu. Tuomet jie ištįs. Temperatūra neturėtų viršyti 20 °C šilumos. Jei daigai dar neištįso ir neišgulė, atsargiai praretinkite.
Daigų ligos – tai beveik atskiras didžiulis mokslas, bet lengviau jų išvengti nei ligotus augaliukus gelbėti.
Kiti daržininko darbai
Kovo pabaigoje išpikuokite paprikas, dumplainius. Daigus sodinkite kuo giliau, palikdami tik viršūnėles – išaugs stiprios šaknys. Pikuoti labai patogu į durpių puodelius – su jais jaunus augalėlius galima sodinti tiesiai į nuolatinę vietą.
Jei auginate ankstyvąsias bulves, kovo viduryje jas daiginkite. Patalpos temperatūra turi būti 12–13 °C šilumos. Bulvės sudygsta per 35–40 dienų.
Dienoms vis labiau ilgėjant, palangių loveliuose klesti, lapoja ir žydi prieskoniniai augalai. Kuo daugiau juos gnaibote valgiui paskaninti, tuo atkakliau želia.
Pixabay nuotr.