• rugpjūčio 6 d., Ketvirtadienis

Daržo balkone dienoraštis. 4 dalis, arba pirmasis derlius!

Kas seka „Sodo spalvų“ naujienas, greičiausiai jau skaitė Rūtos balkono daržo istoriją. Kas dar neskaitė, siūlome susipažinti:

I dalis – https://sodospalvos.lt/rubrikos/darzo-balkone-dienorastis-pirma-diena-arba-kai-karantinas-nurauna-stoga/

II dalis – https://sodospalvos.lt/rubrikos/darzo-balkone-dienorastis-antra-dalis-arba-visko-po-truputi/

III dalis – https://sodospalvos.lt/rubrikos/darzo-balkone-dienorastis-dublis-trecias-arba-laukimas/

 

O dabar skaitome toliau, kas gi vyksta šiame darže vasarai persiritus į antrą pusę.

 

 

„Sako, kad išgyvena tik stipriausieji. Tad mano balkono daržas – tikras galiūnas! Ištvėręs nepakeliamus karščius pietiniame balkone, audras, temperatūrų svyravimus, tris krušas, savaitės atostogų sausrą jis vis viena nepaliauja žaliavęs, žydėjęs ir brandinęs vaisius.

O vaisiai, pačios užauginti ir taip laukti, be galo gardūs!

Pirmieji agurkai – sultingi ir traškūs, ir visai nekartūs. Vienas agurkas, ankštai susirangęs, vos telpa šiltnamyje. Kitą agurką dėl vietos stygiaus įkurdinau lauke, šalia visą sieną vijokliu padabinusio afrikinio agurkėlio. Šiedu tikri ištvermės įrodymai: po vienos krušos, dar tada visai mažyčiai, augalėliai buvo taip stipriai aplaužyti, kad jau ketinau išmesti. Dabar gi džiaugiuosi, kad leidau jiems savo jėgas įrodyti.

Pomidorai – saldūs, aromatingi ir be galo kvapnūs. ‘Vilmutės’ vėlai sodintos, tad dar tik žydi, o štai ‘Baby Bell`iai’ – tikras atradimas ir kitais metais jau užsirekomendavo vietą balkone vėl. Maži, dailūs krūmeliai žydi labai gausiai ir brandina labai daug vaisių. Tiesa, yra dar vienas –  draugės dovanotasis ‘Black Cherry, į kurį grįždama namo iš lauko stebiu krizendama (net bijau pagalvoti, ką mano kaimynai): šis pokštininkas išstypo už mane aukštesnis ir jau  yra veik dviejų metrų aukščio, iškraustytas iš šiltnamio, kur visiškai nebetilpo, vis dar stiebiasi link lubų ir brandina penkis pomidorėlius.

Ridikėliai – nepavykęs projektas. Matyt, gulsčiame maiše erdvės jiems buvo per mažai. Užaugo vienas ridikėlis, mažas, sausas ir kartus.

Prieskoniai – tikras džiaugsmas gaminant. Kalendra, čiobreliai, petražolės, bazilikai, raudonėliai, mėtos – viskas  šviežia, kvapnu ir ranka pasiekiama. Ypač džiaugiuosi labai suvešėjusia citrinžole ir stevija: pastaroji ponia labai nedygi, tad kai iš šešių sėklų man sudygo net dvi (nors informacinis aprašymas ant pakučio žadėjo tik 15% dygumą) – krykštavau kaip vaikas!

Salotos buvo labai gardžiai suvalgytos – o jų lapuose įsisukus neaiškiems kenkėjams, garbingai išlydėtos iš balkono.

Tiesa, be kenkėjų ir ligų, neapsieinu net balkone. Aitriosios paprikos lapus graužia kažkokie plika akim nematomi parazitai. Agurkų ir afrikinių agurkų lapai ėmė gelsti, o agurkų vaisiai vysta: nusėti mažais juodais taškučiais, ima vysti, gelsti ir galiausiai nubyra.

Maniausi daržiukyje apsieisianti be chemijos, bet, panašu, kad nepavyks. Net vorų, kurių paniškai bijau, iš balkono nebeiškraustau, tikėdamasi, kad jie nelabuosius kenkėjus išgaudys. Bėda ta, kad žinių stinga ir nežinau, nei kas puola, nei kaip gelbėti. Mielos „Sodo Spalvos“, padėkite!

 

Rūta su degtukais“

 

 

PAPILDYTA

„Sodo spalvų“ komentaras:

 

Skaitydami šį straipsnį negalime likti abejingi – tiek pastangų įdėta. Todėl keli patarimai mielai Rūtai.

Kas apgraužia paprikų lapus, sunku pasakyti. Tai gali būti šliužai ar sraigės, kurie dieną slepiasi kur nors po vazonu ar plyšyje, ir tik naktį išeina „papietauti“, arba koks visaėdis drugelio vikšras, sumaniai mokantis pasislėpti dienos metu. Kol kas žala tikrai nėra didelė, dėl to nereiktų imtis jokių cheminių priemonių. Verčiau sutemus dar kartą apžiūrėti augalus balkone – gal pavyks pamatyti kaltininką ir iškraustyti jį į pievas.

Agurkai visada reikalauja dažno tręšimo mažomis trąšų dozėmis. Ypač auginami vazonuose, kur nedideliame žemės kiekyje labai greit išeikvoja visas maisto medžiagas. Dėl to ir gelsta lapai, nubyra vaisių užuomazgos. Tokia negalinti išsivystyti užuomazga matoma nuotraukoje su 3 užsimezgusiais agurkėliais. O toje, kur tik vienas suvytęs žiedas, agurkėlio ir neturi būti. Ant ilgo ir plono kotelio skleidžiasi vyriškas žiedas, kuris peržydėjęs ir turi nudžiūti. Tie juodi taškeliai yra ant nykstančių augalo dalių besivystantys grybeliai. Dėl švaros visas džiūvančias dalis reiktų iškarpyti, nepalikti nubyrėjusių žiedų ir pageltusių lapų, net tų pačių seniausių apatinių, kurie sensta ir turi gelsti natūraliai.  Parduotuvėse tikrai rasite trąšų agurkams. Perskaitykite instrukciją, pati paskaičiuokite tręšimo normas: tręšti laistant silpnu trąšų tirpalu reiktų kas savaitę, įvertinant, kad vazone žemės mažiau nei pavyzdžiui, šiltnamyje, ir nepertręšti.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Sekite mus

Šiandien

  • Rugpjūčio 6, ketvirtadienis.
  • Saulė teka 05:38, leidžiasi 21:10.
  • Mėnulis teka 22:39, leidžiasi 08:23.
  • Mėnulis Žuvyse, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis rugpjūčio 3 d.
  • Daiva, Karolina, Bylotas
  • Kristaus Atsimainymas.
  • Lapų diena. Palanku laistyti, purkšti augalus, genėti gyvatvores, sėti žoles (jei norite, kad augtų lėtai). Tręškite veją, kad žaliuotų ir žolė būtų vešli. Naikinkite pelėsius. Negalima sėti, sodinti daržovių, gėlių, krauti šieno, imti ir sandėliuoti derliaus, konservuoti.
  • Vasaros prakaitas žiemą šildo.

Populiariausi straipsniai

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kokioje sodyboje norėtumėte gyventi?

Įvykių kalendorius