• rugsėjo 21 d., Šeštadienis

Daržovių draugystė II

Alelopatija – vienų augalų poveikis kitiems, kurį daro jų išskiriamos medžiagos. Juk nuo seno žinoma, kad negalime daržovių sodinti bet kaip, nes kai kuri kaimynystė yra nepageidaujama. Tęsiame temą apie daržovių draugystę.

Česnakai. Atrodo, šių bacilas naikinančių smarkuolių kaimynyste galėtų džiaugtis daugelis daržo gyventojų. Vis dėlto aromatingosios daržovės turi daugiau priešų nei draugų. Į nepageidaujamų kaimynų sąrašą patenka visi kopūstai, ankštinės daržovės, porai. Česnakai sutaria su morkomis, baklažanais, gelteklėmis, pomidorais, paprikomis, agurkais, burokėliais, pastarnokais ir, žinoma, braškėmis.

Kopūstai. Pastebėta, kad kopūstai geriau auga šalia salierų ir pupelių. Be to, salierai juos apsaugo nuo spragių. Lysvėje įsimaišę krapai pagerina kopūstų skonį ir nubaido vikšrus. Šioms daržovėms patinka augti šalia įvairių salotų, bet ypač prie agurklių, kurios šiurkščiais plaukeliais užkerta kelią šliužams.
Svarbūs yra kaimynai, nubaidantys kopūstinius baltukus. Šią funkciją atlieka kai kurie eterinių aliejų ir stiprų kvapą turintys prieskoniniai augalai: šalavijai, rozmarinai, čiobreliai, mėtos, vaistiniai kiečiai (peletrūnai), vaistinės ramunėlės, juozažolės, kvapieji bazilikai. Jie paskleidžia stiprų aromatą ir sudaro tarsi šydą, prilopindami kopūstų kvapą. Drugiai, dedantys kiaušinėlius, pameta galvas ir savo pamėgtų daržovių neranda.
Kopūstus galima sodinti į lysvę šalia agurkų, špinatų, raudonųjų ir lapinių burokėlių. Nėra vieningos nuomonės, ar jiems vieta prie braškių ir svogūnų. Iš visų rūšių kopūstų ropiniai (mes juos pratę vadinti kaliaropėmis) gerai sutaria su burokėliais, o štai šalia pomidorų auga nenoriai. Lapiniams neigiamą įtaką daro bitkrėslės. Kopūstai nemėgsta česnakų draugijos ir tiesiog kenčia, jei šalia auga vynmedžiai.


Moliūgai. Šių svorio ir dydžio rekordininkų sąveika su kitomis daržovėmis mažai tirta. Išsikerojusios virkščios užgožia beveik visus kaimynus. Vis dėlto kelis ištikimus draugus turi ir moliūgai – tarp jų pasėti kukurūzai ir ant atramų lipančios vijoklinės pupelės sudaro dalinį pavėsį ir apsaugo didžiapilvius nuo perkaitimo.

Morkos. Vienos draugiškiausių daržovių. Patinka joms svogūnai ir špinatai, ridikai ir ridikėliai, česnakai ir salotos, pupelės ir paprikos, pomidorai, kopūstai, cikorijos, žirniai. Tiesiog pavydėtina tolerancija! Morkines muses atbaido rozmarinai, šalavijai, svogūnai.

Paprikos. Jei prabiltų paprikos, išgirstume, kad jos priešinasi agurkams, žirniams ir pankoliams. Visas kitas daržoves jos toleruoja. Ypač į draugiją tinka bazilikai.

Petražolės. Šie pamėgti prieskoniniai augalai – tinkama palyda salierams, porams, žirniams, ridikams, pomidorams, braškėms, salotoms. Rekomenduojama jų pasėti greta pomidorų. Įdomiai petražolės atrodo ir rožyne – padeda gėlyno karalienėms apsisaugoti nuo amarų, o braškyne sumažina smaližių šliužų apetitą. Duomenų, kaip petražolės sąveikauja su kopūstinėmis ir ankštinėmis daržovėmis, rasti nepavyko. Užsimenama, kad jos nemėgsta gūžinių salotų draugijos.

Bus tęsinys
Free Download WordPress Themes
Premium WordPress Themes Download
Download Nulled WordPress Themes
Download Nulled WordPress Themes
free download udemy paid course
download xiomi firmware
Free Download WordPress Themes

Komentarai

Prašome Prisijungti.
avatar
  Sekti  
Pranešti apie

Šiandien

  • Rugsėjo 21, šeštadienis.
  • Saulė teka 07:02, leidžiasi 19:20.
  • Mėnulis teka 22:41, leidžiasi 14:49.
  • Mėnulis Dvyniuose, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis rugsėjo 14 d.
  • Matas, Mantvilas, Nijolė, Viskintė
  • Šv. Matas, Alutinis. Bobų vasara. Tarptautinė taikos diena. Tarptautinė Alzheimerio ligos diena. Miškininko diena.
  • Žiedų diena. Genėkite krūmus. Naikinkite žemės paviršiuje gyvenančius kenkėjus. Džiovinkite vaistažoles, darykite gydomąsias pagalves. Imkite ir džiovinkite derlių. Valykite rūsius, langus, naikinkite pelėsius, vėdinkite ir tvarkykite patalpas, spintas, tvartus, klokite grindų plyteles. Nereikėtų laistyti, ruošti malkų.
  • Kai rudens dieną vorsiūliai visur laukus apdraiko – lauk rytoj giedros.

Įvykių kalendorius

Populiariausi straipsniai

Apklausa

Ar patyrėte nuostolių dėl sausros?

Rezultatai

Kraunasi ... Kraunasi ...

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Sekite mus