• balandžio 20 d., Šeštadienis

Daržovių ir vaisių derliaus saugojimas

Turintieji sodą arba daržą, visą pavasarį, vasarą dirba, kad išaugintų gausų daržovių, vaisių ir uogų derlių. Rudenį tenka pasistengti nuimtą derlių tinkamai paruošti žiemai, pavasariui, kada ypač trūksta vitaminų. Itin svarbu pasirūpinti saugojimo vieta. Tai – rūsiai, sandėliai, podėliai. Jie turi būti švarūs, išdezinfekuoti, apsaugoti nuo graužikų ir kitų kenkėjų, nes tik taip galima deramai išsaugoti derlių.

 

 

Būtina žinoti, kad planuojant statyti bendrą sandėlį, tinkamą daržovėms ir vaisiams laikyti, būtų idealu numatyti atskirus skyrius daržovėms, vaisiams ir konservuotiems ar sūdytiems produktams saugoti, taip pat gali būti atskiras skyrius šakniavaisiams. Juk daržovių ir vaisių saugojimo sąlygos skirtingos.

Vis dėlto dažniausiai šeimininkas neturi galimybės įsirengti sandėlį, kuriame būtų atskiri skyriai su skirtingomis saugojimo sąlygomis, bet ir bendrose patalpose būtina pasistengti paieškoti galimybių atsižvelgti į saugojimo reikalavimus.

 

Bendrieji rūsio įrengimo reikalavimai

 

Statomam rūsiui reikia pavėsio. Kur jo nėra, sodinami lapuočiai medžiai arba krūmai. Tiesioginė saulės šviesa maisto produktams yra kenksminga, rūsys privalo būti tamsokas. Produktai ilgiau išsilaiko rūsyje, kur temperatūros ir drėgmės svyravimas būna nežymus. Tai lengva pasiekti rūsyje, kuris įleistas giliau į žemę arba dalinai įleistas ir iš viršaus apipiltas žemėmis.

Po gyvenamuoju namu įrengtame rūsyje paprastai laikomi valgomieji produktai, skirti virtuvės reikalams. Šakniavaisiams ir vaisiams laikyti rūsiai įrengiami sklypo teritorijoje, netoli gyvenamojo namo. Norint įrengti saugyklą po gyvenamuoju namu, tenka leistis giliau į žemę. Visą rūsį į žemę leisti patartina tik tada, kai podirvio vandens lygis pakankamai gilus. Jeigu podirvio vandens lygis aukštas, rūsys į žemę įleidžiamas tik dalinai. Svarbu, kad pats aukščiausias podirvio vandens lygis rudens ar pavasario laikotarpiu būtų bent pusę metro žemiau rūsio grindų.

Rūsio sienas geriausiai mūryti iš 0,5–0,6 m storio akmens arba iš 0,3–0,4 m storio betono. Sausoje vietoje sienas galima mūryti iš plytų (1,5–2 plytos storio). Optimalus įėjimas į patalpas – per prieangį, kuris taip pat atlieka šiluminės izoliacijos funkciją. Kad į patalpą iš grunto nepatektų vanduo, jo išorinės sienos apiplūkiamos 25–30 cm storio molio sluoksniu. Stogas ir durys apšiltinamos. Labai svarbus patalpų vėdinimas.

Reikšmingas faktorius yra hidroizoliacijai naudojamo molio paruošimas. Kad molis būtų plastiškas, pirmiausiai jis privalo būti mirkomas. Geriausia molio paruošimu pasirūpinti iš rudens: jis paliekamas žiemoti atvirame ore. Statyboje molis klojamas sluoksniais po 40 cm. Naujas sluoksnis klojamas po to, kada ankstesnis pradžiūsta iki plastilino konsistencijos.

 

Rūsys daržovėms saugoti

 

Daržovėms saugoti skirto rūsio vėdinimui labai svarbi ventiliacija. Rekomenduojama naudoti 25 cm2 skerspjūvio ploto vamzdį. Vienas toks vamzdis yra pakankamas 1 m3 daržovių vėdinimui. Pastaruoju metu pradėta naudoti ventiliacijos sistema su dviem kanalais – įtraukiamuoju ir ištraukiamuoju. Ištraukiamasis montuojamas palubėje, o įtraukiamasis – kitame kampe, apie 50 cm nuo grindų. Vis dėlto dažniausiai naudojama savaiminė ventiliacija.

Bulvės ir šakniavaisiai saugomi tam tikslui skirtose dėžėse, kurių dugnas ir sienelės kalamos iš lentų. Tarp lentų paliekami 2–2,5 cm tarpai. Tarp grindų ir dėžės taip pat paliekamas tarpas oro cirkuliacijai. Dažniausiai tokios dėžės aukštis būna 1,5 m. Kad būtų lengviau krauti šakniavaisius, priekinės sienelės konstrukcija daroma išardoma. Tokia sienelė pažeminama priklausomai nuo daržovių kiekio dėžėje. Dėžės statomos taip, kad tarp jų užpakalinių sienelių ir rūsio sienos liktų 15–20 cm tarpas. Morkos laikomos dėžėje, užpiltos smėliu. Kopūstų galvoms saugoti įrengiamos lentynos. Tarp lentynų rekomenduojamas 0,5 m tarpas.

Įrengiant rūsį daržovėms saugoti, jis dalinai įleidžiamas į gruntą. Įleidimo gylis priklauso nuo podirvio vandens lygio. Pavasario arba rudens laikotarpiu rūsio grindys turėtų būti 50 cm aukščiau podirvio vandens lygio. Vietovėse, kur podirvio vandens lygis aukštas, patalpas daržovėms laikyti tenka įrengti grunto paviršiuje, o sienas apkasti.

 

Tekstas Vytauto Mankevičiaus, nuotrauka Česlavos Deinarovič.

 

Visą straipsnį skaitykite „Mano sodybos“ 2020 m. spalio mėnesio numeryje.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Balandžio 20, šeštadienis.
  • Saulė teka 06:04, leidžiasi 20:33.
  • Mėnulis teka 16:36, leidžiasi 05:23.
  • Mėnulis Mergelėje, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis balandžio 15 d.
  • Gostautas, Eisvydė, Marcijonas, Agnė (Agnetė), Traidenis
  • Kinų kalbos diena.
  • Šaknų diena. Sėkite ir sodinkite visas daržoves, gėles, vijoklius, medžius, krūmus, gyvatvores, sodinukus, ūglius, daigus, persodinkite kambarines ir balkonines gėles. Sėkite veją. Dauginkite dalindami, šaknydindami. Dirbkite žemę, purenkite, kaupkite. Nerekomenduojama sėti ir sodinti gūžinių salotų, genėti gyvatvorių, tręšti, sandėliuoti ir konservuoti daržovių, vaisių.

Populiariausi straipsniai

darzoviuseklos
Baumera

Sekite mus

e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius