• birželio 21 d., Šeštadienis

Daržovių rūsio įrengimas ir izoliavimas

Lėšų taupymo sumetimais, daugelis namų šiandien statomi be rūsio. Tačiau jo atsisakyti neverta – juk čia ir be papildomų energijos sąnaudų visus metus laikysis kelių laipsnių šiluma. Iš tikrųjų namas be rūsio – didelis nuostolis šeimininkams. Atsisakoma puikios ne tik statybinių medžiagų likučių, bet ir daržovių, vaisių saugyklos, kurią vis tiek kur nors teks įrengti.

Senoliai puikiai prisimena tradicinius rūsius maistui saugoti, kurie dažniausiai būdavo įrengti toliau nuo namų, po tankiomis medžių lajomis ir storu žemės sluoksniu. Juose net ir per didelius karščius išlikdavo vėsu, o žiemą, paspaudus smarkiam šaltukui, temperatūra nenukrisdavo žemiau 0 °C. Iki šiol nėra pigesnės ir patikimesnės daržovių ir vaisių saugojimo vietos nei gilus rūsys. Didelis privalumas – vėsa nekainuoja, jai išgauti nereikia papildomos elektros energijos.
Taigi atsisakyti rūsio neverta. Dažniausiai naujo namo, kuriame ši patalpa nenumatyta, pamatai klojami nuo 0,8 iki 1,4 m aukščio. Tai priklauso nuo rajono įšalo ribos. Kiekvieno grunto įšalo gylis yra skirtingas: smėlio – iki 1,2 m, molio ar priemolio – iki 1,5 m. Norint turėti visavertį rūsį, pamatus tereikia papildomai įgilinti 1 m. Tik dėl vienos priežasties rūsio tenka atsisakyti – jei aukštas gruntinių vandenų lygis.

Vėsa iš žemės

Apie 1,5 m gylyje, žemiau įšalo lygio, nuolatinė žemės temperatūra siekia +6–(+8) °C. Ji visus metus beveik nesikeičia. Jei rūsio sienos, išorėje kyšančios aukščiau žemės, bus užbertos mažiausiai 1 m storio žemės sluoksniu, ir jame laikysis panaši temperatūra. Šis sluoksnis apsaugo tiek nuo vasaros karščių, tiek nuo žiemos šalčių.
Šiuolaikinių namų rūsiuose labai sunku visus metus palaikyti vienodą temperatūrą, tinkamą vaisiams, daržovėms ir uogienėms saugoti. Viena iš priežasčių, kodėl jie netinkami, yra šiuolaikinės statybų technologijos. Išorinės sienos statomos iš vis „šiltesnių“ medžiagų, naudojamos vis tobulesnės izoliacinės medžiagos. Putplasčio lakštai, mineralinė vata, poliuretano putos ar kitos termoizoliacinės medžiagos gerai apsaugo nuo šalčio, dėl to rūsiai per šilti, jų projektus tenka koreguoti.
Tokius rūsius būtina specialiai pritaikyti įvairioms gėrybėms laikyti. Izoliuojant naujo pastato sienas, rūsyje galima palikti erdvę, kurioje vyraus temperatūra, panaši į grunto. Išorinių sienų, kurios liečiasi su gruntu, ir grindų izoliuoti nereikia. Juk vėsa iš apačios turi netrukdomai keliauti į rūsį. Žinoma, nuo drėgmės išorines sienas ir grindis apsaugoti būtina.

Tekstas – TOMO VAŠKEVIČIAUS.

Visą straipsnį rasite žurnalo „Mano sodyba“ spalio numeryje.


Sekti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
naujausi
seniausi populiariausi
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Birželio 21, šeštadienis.
  • Saulė teka 04:42, leidžiasi 22:00.
  • Mėnulis teka 01:42, leidžiasi 17:18.
  • Mėnulis Jautyje 04:59, dylantis, IV ketvirtis. Delčia birželio 18 d.
  • Alicija, Aloyza, Aloyzas, Vasarė, Galmina, Galminas
  • Tarptautinė jogos diena.
  • KIRMINŲ DIENA. Šaknų diena. Galima sodinti šakniavaisius, juos tręšti, krauti komposto krūvas, vežti ir kratyti mėšlą. Galima genėti medžius, krūmus. Imkite derlių, kurį reikės džiovinti, ilgam laikymui. Naikinkite dirvožemyje gyvenančius kenkėjus. Tręškite augalus, palaistykite rūgščią žemę mėgstančiuosius parūgštintu vandeniu. Skinkite gėles - gerai laikysis vandeny. Ypač palankus metas rinkti ir džiovinti dilgėlių lapus. Nepalanki diena konservuoti, virti uogienes.
  • Kai sliekai šalia kits kito kupetėles surausia, vasarą sulauksi saulėtos dienos ir gražaus oro.
e-seklos

Sekite mus

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius