• birželio 14 d., Šeštadienis

Dašis: ką sako medicina?

Garsūs romėnų vyrai nešiojo dašių vainikus manydami, kad jie ne tik simbolizuoja priklausomybę žinomai giminei, bet ir tonizuoja, išvaduoja nuo galvos skausmo, saugo nuo kitų ligų. Viduramžiais šiais žolynais gydyta sklerozė. Renesanso epochoje jie laikyti viena iš pagrindinių skausmą mažinančių priemonių.
 

Dabar dašiai vaistiniais pripažinti ir liaudies, ir oficialiosios medicinos. Juose yra eterinių aliejų, gleivių, vitaminų A, B1, B6, C ir P, mikroelementų (geležies, vario, seleno, mangano, cinko), terpenų, dervos, mineralinių (kalio, kalcio, magnio, natrio, fosforo) ir kitokių medžiagų.
Mokslo darbuose teigiama, kad daugelio aromatinių augalų eteriniai aliejai – geri antioksidantai, neutralizuojantys pavojingus deguonies radikalus, kurie sukelia organizmo senėjimą. Rusijos mokslininkai atliko laboratorinius tyrimus su pelėmis. Dašių eterinio aliejaus buvo pilama į geriamąjį vandenį. Be to, šios medžiagos į graužikų organizmą kvėpuojant patekdavo iš oro. Tyrimo rezultatai palyginti su kontrolinės grupės rezultatais. Mokslininkai pateikė išvadą, kad trumpalaikis gamtinių antioksidantų vartojimas mažomis dozėmis gali pagerinti gyvūnų ir galbūt žmogaus sveikatą. Pasak jų, dašių eterinis aliejus didina naudingų polinesočiųjų riebiųjų rūgščių koncentraciją smegenyse ir mažina tikimybę susirgti onkologinėmis ligomis.
Dašiai mažina skausmą, skrandžio ir žarnyno spazmus, žadina apetitą, skatina šlapimo ir prakaito išsiskyrimą, naikina bakterijas. Dažniausiai siūloma pasiruošti nuoviro arba užpilo. Jį rekomenduojama gerti sergant inkstų, kepenų ir tulžies pūslės ligomis, diabetu. Šie augalai tonizuoja, stiprina organizmą ir gerina kraują. Arbata vartotina sergant diarėja, kai maudžia skrandį, skauda gerklę. Homeopatijoje dašiai – atsikosėjimą palengvinanti priemonė. Teigiama, kad jie puikiai gydo stomatitą, dantenų kraujavimą ir uždegimą, dermatitą, egzemą, furunkuliozę, niežus, nagų ir kojų pėdų grybelį, nuospaudas, netgi reguliuoja menstruacijų ciklą ir kt.
Liaudies medicinoje dašiai vartojami nuo galvos svaigimo, galvos skausmo, virškinimo sistemos ligų, tachikardijos, cistito, rinito ir įvairių kitų negalavimų. Azerbaidžane ruošiamas šių vaistinių augalų, čiobrelių ir kraujažolių gėrimas, stabdantis kraujavimą ir turintis kitų gydomųjų savybių. Jį siūloma gerti nuo vidurių užkietėjimo, sklerozės. Šis gėrimas žadina apetitą, gydo kepenis, slopina skrandžio spazmus, padeda nuo slogos ir kosulio, ramina nervų sistemą, tonizuoja. Sultimis malšinami bičių įkandimai, uodų ir mašalų įgėlimai ir patinimai.
Dašių eterinis aliejus (aktyviosios medžiagos – timolis, fenolis, karvakrolis, cineolis ir kiti terpenai) išgaunamas džiovintą žaliavą distiliuojant garais. Išoriškai jis vartotinas tik stipriai atskiestas. Jei oda jautri, ši medžiaga gali sukelti alergiją.
Svarbu: Dašių ir jų eterinio aliejaus nerekomenduojama vartoti sergant skrandžio opa, inkstų, kepenų ir dvylikapirštės žarnos ligomis, ateroskleroze, aritmija, hipertonija, nėštumo laikotarpiu.


Sekti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
naujausi
seniausi populiariausi
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Birželio 14, šeštadienis.
  • Saulė teka 04:42, leidžiasi 21:57.
  • Mėnulis teka 00:23, leidžiasi 06:58.
  • Mėnulis Vandenyje 14:00, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis birželio 11 d.
  • Almina, Valerijus, Digna, Bazilijus
  • Gedulo ir vilties diena (vėliava). Pasaulinė kraujo donoro diena.Tarptautinė blogerių diena. Palaimintojo archivyskupo Teifiliaus Matulionio diena.
  • KIRMINŲ DIENA. Žiedų diena. Genėkite, tręškite peržydėjusius krūmus, vaiskrūmius. Daugiametes gėles apkaupkite ir patręškite, kad sukrautų daug žiedų. Rūgščią žemę mėgstančius augalus (rododendrus, erikas, šilauoges) patręškite specialiomis trąšomis ar palaistykite parūgštintu vandeniu. Imkite derlių, kurį reikės džiovinti. Sandėliuokite ir konservuokite daržoves.
e-seklos

Sekite mus

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius