• sausio 24 d., Pirmadienis

Daugiamečių augalų dešimtukas paūksmei. I dalis

Kur šviesa, ten ir šešėliai – tai žino kiekvienas sodininkas. Dabartiniai sklypai namų statybai turi panašumą – beveik visuomet papuola į šešėlį. Laimei, gamta sukūrė augalų bet kokiai vietai.

 

 

 

 

 1. Ar žinote, kad karjerą gali daryti ne tik žmonės, bet ir augalai? Labai aukštas pareigas sode užima melsvė (Hosta). Lapai puošia gėlynus ir kompozicijas induose, o žiedynai vasarą paverčia patrauklesne. Sodinti melsvę galima daug kur želdynuose. Apie 80 cm aukščio užauga aukštoji (H. elata) ir Siboldo (H. sieboldiana) melsvės, iki 50–60 cm – garbanotoji (H. crispula), 30–50 cm –siauralapė (H. lancifolia), o 30–40 cm – banguotalapė (H. undulata).

Kryžminant įvairias rūšis, išvesta daug hibridų. Jų lapai daugiausia melsvi arba žali su baltomis ir geltonomis juostomis. Dideli (net iki 1 m) kerai puošnūs, sodinami pavieniui, grupėmis, tinka apvadams. Žemaūgės nykštukinės formos sodinamos induose ir sustatomos, pavyzdžiui, ant laiptų ar pavėsingoje terasoje, derinant su kitais augalais. Yra ir daugybė kitų veislių, įvairiai pritaikomų sode, tačiau pirmiausia jos tinka pavėsingai vietai. Augalai įdomiais, spalvingais lapais pagyvina problemines vietas: pomedžius, namo metamą šešėlį, vandens telkinių pakrantes. Kai kurių melsvių žiedai skinami puokštėms. Žydi liepos–rugpjūčio mėnesiais. Vėlyvoji melsvė (H. tardiflora) žiedus sukrauna rugpjūtį–rugsėjį.

Melsvės gerai auga ir priesmėlyje, ir priemolyje, žalialapės veislės – pusiau paūksmėje, margalapės – atviroje, bet nekarštoje vietoje. Visos yra nereiklios, bet nepakenčia užsistovėjusio vandens.

 1. Kad melsvių karalija nebūtų nuobodi, specialistai rekomenduoja greta pasodinti augalų baltais žiedais, nebijančių paunksnės. Idealiai tinka astilbės (Astilbe). Tai šešėlingų vietų ugnelės plunksniškais žiedynais. Apskritai sunku įsivaizduoti vasarinį sodą be jų. Tiks į paprastąjį arunką panaši Tunbergo ( thunbergii), darželinė (A. hybrida), japoninė (A. japonica), kininė (A. chinensis), kitos rūšys bei jų veislės.

Ryškios spalvos ir įvairaus gausumo žiedynų šluotelės siūbuos ten, kur kitiems žiedams žydėti ir gyvuoti kelias užtvertas. Tarsi maži fejerverkai jos apšvies tamsias vietas. Astilbės puikiai jaučiasi vėsiose, pusiau šešėlinguose ir visiškai šešėlio gaubiamuose kampeliuose. Dar labiau tinka drėgnokas, humuso turtingas dirvožemis po medžiais, netoli nuo vandens telkinių. Prie jų dera kompanionės bergenijos dideliais mėsingais lapais.

 1. Lietuvoje populiarios dvi bergenijų (Bergenia) rūšys: širdžialapė (B. cordifolia) ir storalapė (B. crassifolia). Abi gerai auga daliniame pavėsyje. Visos rūšys žydi įvairių atspalvių rožiniais, rečiau baltais žiedais, paprastai anksti gegužę–birželį. Jos auginamos daliniame pavėsyje, derlingoje drėgnesnėje dirvoje. Jeigu pakankamai drėgna, melsvės gali augti ir saulėje, tik lapai būna smulkesni. Šie augalai įsitvirtina derlingoje, laidžioje dirvoje. Jie gražiai atrodo tarp akmenų, naudojami apvadams, derinami su kitomis daugiametėmis gėlėmis.

 1. Dėl gražių lapų ir puošnių žiedų mėgiamos trilijos (Trilium). Jos geriausiai veša pavėsyje, po lapuočiais medžiais, pavėsinguose alpinariumuose. Šiems augalams tinka drėgnoka, bet laidi, humusinga dirva. Žydi balandį–gegužę baltais, geltonais, tamsiai raudonais, rausvais žiedais. Dažniausiai sodinamos didžiažiedė(T. grandiflorum) irmargalapė (T. sessile) trilijos. Nors jų išvaizda mums atrodo egzotiška, žiemoja nepridengtos, ilgaamžės.

 1. Gegužei įgavus nuostabiai gaivų veidą, sode sužydės ir paprastoji pakalnutė (Convalaria majalis). Ją auginame, nes mums neužtenka pasigrožėti būnant miške. Neaukšti stiebeliai su mažais baltais varpelio formos žiedeliais puošia aplinką ir skleidžia stiprų, malonų kvapą. Pakalnutės gali sudaryti puikų foną ūksmingame sklype, dengti pokrūmius dailių lapų kilimu. Dirva turi būti puveninga, drėgna. Labai gražios, bet retos yra margalapės veislės, pavyzdžiui, ‘Albostriata’. Tokia pat sodo aplinka patiks ir įdomiajai baltašaknei.

 

Bus tęsinys.

 

Pixabay nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

 • Sausio 24, pirmadienis.
 • Saulė teka 08:21, leidžiasi 16:41.
 • Mėnulis teka , leidžiasi 10:53.
 • Mėnulis Svarstyklėse, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis sausio 18 d.
 • Artūras, Bukanta, Bukantas, Felicija, Galvilas, Galvilė, Mažvydas, Lėta, Šarūnas, Timotiejus, Vygaudas, Vilgaudas
 • Tarptautinė švietimo diena. Pasaulinė Afrikos ir afrikietiškos kilmės asmenų kultūros diena.
 • KIRMINŲ DIENA. Žiedų dienos. Tręškite žydinčius kambarinius augalus, gėlių daigus. Apkaskite krūmus, spygliuočius sniegu, pomedžiuose jį sumindykite. Tvarkykite, valykite rūsius ir tvartus, naikinkite pelėsius, vėdinkite patalpas. Sudėkite ant palangės indus su dygstančiomis svogūninėmis gėlėmis, palaistykite. Nepatartina laistyti augalų, ruošti malkų.
 • Žiema su sermėga, vasara su šienu.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Ar jau ėmėtės daržo planavimo?

Įvykių kalendorius

e-seklos
darzoviuseklos
IGLU