Daugiamečių augalų dešimtukas paūksmei. II dalis
2021 m. 17 gruodžio d.
I straipsnio dalyje aprašėme pirmuosius 5 paūksmei tinkamus augalus, tad temą tęsiame toliau.
Kai kurie iš augalų sėkmingai veša ir žydi saulės užmirštame ar retai lankomame kampelyje. O kad tokia vieta taptų patraukli, reikia pasodinti gražių augalų. Štai kaip galėtų atrodyti daugiamečių gražuolių gėlių dešimtukas. Vienas paminėti būtina, kitas tiesiog svarbu prisiminti. Renkantis augalus sodui, svarbu ne tik apšvietimas, bet ir dirvos tipas, derlingumas, drėgnumas.
- Baltašaknės (Polygonatum) – daugiamečiai žoliniai augalai. Pavėsinguose gėlynuose sodinamos trys rūšys: didžioji (P. commutatum), vaistinė (P. odoratum) ir daugiažiedė (P. multiflorum). Pastaroji miškų gėlė turi įdomius lapus ir kvapnius pieno baltumo žiedus, svyrančius ant kotelių, kurie išaugę iš lapų pažastų. Dirvai minėtos ilgaamžės rūšys nereiklios, bet geriau veša drėgnesnėje ir derlingoje, purioje. Žydi gegužės–birželio mėnesiais. Jos sodinamos prie medžių ir pastatų pasieniuose.
- Baltašaknę lapais ir ūgliais primena, tuo pačiu metu žydi smilicinos (Smilacina). Jos nereiklios, auginamos šviesiame šešėlyje arba ūksmėje, kur drėgna. Šakotosios smilacinos (S. racemosa) kerai platūs, šakoti. Žiedai smulkučiai, gelsvi ar balti, susitelkę į kūgiškas šluoteles palinkusių stiebų viršūnėse. Dirva turi būti derlinga, neišdžiūstanti.
- Sunku atsispirti rodžersijų (Rodgersia) lapijai. Lietuvoje lengvai auginamos, žiemoja nepridengtos kaštonlapė (R. aesculifolia) ir korėjinė (R. podophylla). Žiedai smulkūs, balti, sudaro šluoteles. Žydi liepą–rugpjūtį. Rodžersijos gerai auga pusiau ūksmingose ir visiškai pavėsingose vietose, drėgnoje puveningoje dirvoje. Galima sodinti pavieniui ar grupėmis prie vandens telkinių, alpiniariumuose. Žiedynai tinka kompozicijoms.
- Bruneros (Brunnera) yra nereiklios ir ilgaamžės. Veislių augalai suformuoja stambokus kompaktiškus kerus, todėl sodinami pavieniui, nedidelėmis grupėmis. Po medžiais, krūmais ir šviesioje paūksmėje jie uždengia žemę. Šalčiui bruneros atsparios, bet patartina mulčiuoti durpėmis, nes labai šaltomis žiemomis apšąla. Geriausia vieta – šviesus pavėsis. Dirva turi būti apydrėgnė, derlinga ir molinga. Bruneros spalvotais lapais nemėgsta lengvos dirvos ir saulės atokaitos – apdega, pasidaro neišvaizdžios. Rinkitės sibirinę (B. sibirica), plačialapę (B. macrophylla) ir jos veisles įvairaus dėmėtumo ir spalvų lapais (’Jack Frost’, ’Looking Glass’, ‘Dianes Gold’, ’Dawson’s White’). Žydi ryškiai mėlynais, rečiau baltais žiedais balandžio–gegužės mėnesiais.
- Pažemiui keroja ir žemę viršūninėmis žiedų kekėmis, dekoratyvia lapija uždengia tiarelės (Tiarella). Populiariausia dekoratyvi rūšis yra širdžialapė tiarelė (T. cordifolia). Lapai širdiški, apvaliomis viršūnėmis, vasarą žali, o rudenį nusidažo raudonai. Žiedai balti, smulkūs, žvaigždiški, švelniai kvepia, susitelkę į daugiažiedes kekes. Žydi gegužę–birželį. Tiarelės geriausiai auga šviesiame pavėsyje, bet tinka ir medžių ar pastatų šešėlis. Dirva turi būti drėgnoka, bet laidi, puri, puveninga. Šie augalai skursta saulėtoje ir sausoje vietoje.
Pixabay nuotr.