• sausio 24 d., Pirmadienis

Daugiamečių augalų dešimtukas paūksmei. II dalis

I straipsnio dalyje aprašėme pirmuosius 5 paūksmei tinkamus augalus, tad temą tęsiame toliau.

Kai kurie iš augalų sėkmingai veša ir žydi saulės užmirštame ar retai lankomame kampelyje. O kad tokia vieta taptų patraukli, reikia pasodinti gražių augalų. Štai kaip galėtų atrodyti daugiamečių gražuolių gėlių dešimtukas. Vienas paminėti būtina, kitas tiesiog svarbu prisiminti. Renkantis augalus sodui, svarbu ne tik apšvietimas, bet ir dirvos tipas, derlingumas, drėgnumas.

 

 

 

 

 

 

 1. Baltašaknės (Polygonatum) – daugiamečiai žoliniai augalai. Pavėsinguose gėlynuose sodinamos trys rūšys: didžioji (P. commutatum), vaistinė (P. odoratum) ir daugiažiedė (P. multiflorum). Pastaroji miškų gėlė turi įdomius lapus ir kvapnius pieno baltumo žiedus, svyrančius ant kotelių, kurie išaugę iš lapų pažastų. Dirvai minėtos ilgaamžės rūšys nereiklios, bet geriau veša drėgnesnėje ir derlingoje, purioje. Žydi gegužės–birželio mėnesiais. Jos sodinamos prie medžių ir pastatų pasieniuose.

 1. Baltašaknę lapais ir ūgliais primena, tuo pačiu metu žydi smilicinos (Smilacina). Jos nereiklios, auginamos šviesiame šešėlyje arba ūksmėje, kur drėgna. Šakotosios smilacinos (S. racemosa) kerai platūs, šakoti. Žiedai smulkučiai, gelsvi ar balti, susitelkę į kūgiškas šluoteles palinkusių stiebų viršūnėse. Dirva turi būti derlinga, neišdžiūstanti.

 1. Sunku atsispirti rodžersijų (Rodgersia) lapijai. Lietuvoje lengvai auginamos, žiemoja nepridengtos kaštonlapė (R. aesculifolia) ir korėjinė (R. podophylla). Žiedai smulkūs, balti, sudaro šluoteles. Žydi liepą–rugpjūtį. Rodžersijos gerai auga pusiau ūksmingose ir visiškai pavėsingose vietose, drėgnoje puveningoje dirvoje. Galima sodinti pavieniui ar grupėmis prie vandens telkinių, alpiniariumuose. Žiedynai tinka kompozicijoms.

 1. Bruneros (Brunnera) ­yra nereiklios ir ilgaamžės. Veislių augalai suformuoja stambokus kompaktiškus kerus, todėl sodinami pavieniui, nedidelėmis grupėmis. Po medžiais, krūmais ir šviesioje paūksmėje jie uždengia žemę. Šalčiui bruneros atsparios, bet patartina mulčiuoti durpėmis, nes labai šaltomis žiemomis apšąla. Geriausia vieta – šviesus pavėsis. Dirva turi būti apydrėgnė, derlinga ir molinga. Bruneros spalvotais lapais nemėgsta lengvos dirvos ir saulės atokaitos – apdega, pasidaro neišvaizdžios. Rinkitės sibirinę (B. sibirica), plačialapę (B. macrophylla) ir jos veisles įvairaus dėmėtumo ir spalvų lapais (’Jack Frost’, ’Looking Glass’, ‘Dianes Gold’, ’Dawson’s White’). Žydi ryškiai mėlynais, rečiau baltais žiedais balandžio–gegužės mėnesiais.

 

 1. Pažemiui keroja ir žemę viršūninėmis žiedų kekėmis, dekoratyvia lapija uždengia tiarelės (Tiarella). Populiariausia dekoratyvi rūšis yra širdžialapė tiarelė (T. cordifolia). Lapai širdiški, apvaliomis viršūnėmis, vasarą žali, o rudenį nusidažo raudonai. Žiedai balti, smulkūs, žvaigždiški, švelniai kvepia, susitelkę į daugiažiedes kekes. Žydi gegužę–birželį. Tiarelės geriausiai auga šviesiame pavėsyje, bet tinka ir medžių ar pastatų šešėlis. Dirva turi būti drėgnoka, bet laidi, puri, puveninga. Šie augalai skursta saulėtoje ir sausoje vietoje.

 

Pixabay nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

 • Sausio 24, pirmadienis.
 • Saulė teka 08:21, leidžiasi 16:41.
 • Mėnulis teka , leidžiasi 10:53.
 • Mėnulis Svarstyklėse, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis sausio 18 d.
 • Artūras, Bukanta, Bukantas, Felicija, Galvilas, Galvilė, Mažvydas, Lėta, Šarūnas, Timotiejus, Vygaudas, Vilgaudas
 • Tarptautinė švietimo diena. Pasaulinė Afrikos ir afrikietiškos kilmės asmenų kultūros diena.
 • KIRMINŲ DIENA. Žiedų dienos. Tręškite žydinčius kambarinius augalus, gėlių daigus. Apkaskite krūmus, spygliuočius sniegu, pomedžiuose jį sumindykite. Tvarkykite, valykite rūsius ir tvartus, naikinkite pelėsius, vėdinkite patalpas. Sudėkite ant palangės indus su dygstančiomis svogūninėmis gėlėmis, palaistykite. Nepatartina laistyti augalų, ruošti malkų.
 • Žiema su sermėga, vasara su šienu.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Ar jau ėmėtės daržo planavimo?

Įvykių kalendorius

e-seklos
darzoviuseklos
IGLU