• sausio 22 d., Trečiadienis

Daugiau darbų daržininkams

Bulvių mėgėjams

Mėnesio pradžioje pradedame daiginti ankstyvąsias bulves. Išsirenkame vidutinio dydžio (60–80 g) gumbus ir laikome šviesiose patalpose, kur temperatūra yra 13–15 ºC. Geriausia bulves daiginti durpių ar pjuvenų pripiltose dėžutėse, sudėjus daugiausia akučių turinčiomis pusėmis į viršų, ir, kad nesuvystų, 2–3 kartus per savaitę drėkinti. Jos sudygsta per 35–40 dienų. Sodindami tokias bulves derlių paankstiname maždaug dviem savaitėmis.

Nereikėtų pamiršti, kad sudaigintos bulvės reikalauja didesnės priežiūros – anksčiau išaugusioms gresia šalnų pavojus.

 

O gal iš sėklų?

Internetinėse parduotuvėse galima įsigyti įdomesnių veislių bulvių sėklų. Kadangi daigai neišpikuojami, kovo pabaigoje arba balandžio pradžioje jas sėkime į nedidelius durpinius puodelius ar kiaušinių lukštus. Sėklos smulkios, todėl lengvai įspaudžiamos į substratą ir užberiamos plonu smėlio sluoksniu. Į daiginimo puodelius jų sėjama ne daugiau kaip po 2–3, pridengiama. Nepamirškime drėkinti ir vėdinti. Sėklos daiginamos kambario temperatūroje, šviesioje vietoje.

Į dirvą paaugę daigai, atsižvelgiant į oro sąlygas, sodinami balandžio pabaigoje arba gegužės pradžioje. Reikėtų lengvai pridengti, kad gležnų daigų neiškapstytų paukščiai. Pirmas derlius bus kuklus, vos 2–4 mažyčiai gumbeliai iš vienos sėklos, ir tik dar po metų galėsime įvertinti skonį.

 

 

Sėklų daiginimas

Reikalingos plastikinės lėkštutės arba indeliai su dangteliais. Ant dugno paklojame popierinių rankšluosčių, sudrėkiname ir išdėliojame, paberiame sėklas. Tarp sėklų turi likti tarpeliai, kad pakaktų vietos daigeliams. Indeliai uždaromi dangteliais arba laisvai apsukami maistine plėvele – turi cirkuliuoti oras. Daiginimui parenkame vietą, kurioje temperatūra pastovi. Skirtingų daržovių sėkloms dygti reikalinga ir skirtinga temperatūra, bet idealiausia yra 20–22 oC. Visą laiką būtina stebėti, kad netrūktų drėgmės ir jos nemirktų vandenyje.

Sudygusios sėklos atsargiai perkeliamos į paruoštą žemės mišinį. Smulkiosios perkeliamos su popieriaus gabalėliu. Vėliau reikalinga šiluma ir šviesa, bet saugome nuo tiesioginių saulės spindulių.

Daigų laistymas

Stebime, kad daigynuose neperdžiūtų substratas. Šaltas vanduo netinka, nes gali pražudyti daigus. Laistoma kambario temperatūros vandeniu. Jis silpna srovele pilamas per sietelį arba naudojamas purkštuvas.

Stropieji jau skanauja

Jau rauname kovo pradžioje į šiltnamius daigais pasodintus ridikėlius. Jie yra turtingi vitaminų, mineralinių medžiagų, baltymų. Šios daržovės pasižymi antiseptinėmis savybėmis. Ridikėlius kramtant išsiskiria gydomieji eteriniai aliejai, kurie dezinfekuoja nosies gleivinę ir palengvina kvėpavimą. Maistinės skaidulos iš organizmo šalina cholesterolį, sunkiuosius metalus, valo kepenis, užkerta kelią vidurių užkietėjimui. Ridikėliai idealiai tinka lieknėjantiesiems asmenims, bet turi ,,šalutinį poveikį“ – didina alkį, skatina apetitą. Nereikėtų jų padauginti ir turint problemų dėl tulžies pūslės, kasos, kepenų, inkstų.

Valgomi ir lapai. Jie už šakniavaisius netgi turtingesni – turi beveik 10 kartų daugiau vitamino C, gausu geležies, kalcio, natrio, fosforo, kalio, sieros. Jauni lapai tinka salotoms, verdami ar troškinami kaip kopūstai, dedami į padažus, garnyrus.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Sausio 22, trečiadienis.
  • Saulė teka 08:25, leidžiasi 16:36.
  • Mėnulis teka 01:46, leidžiasi 10:44.
  • Mėnulis Skorpione, dylantis, IV ketvirtis. Delčia sausio 21 d.
  • Anastazas (Nastas, Nastys), Anastazija (Nastazija, Nastė), Asta, Astijus, Audrius (Audrys), Aušrius (Aušrys), Džiugas, Gaudentas, Skaistė, Vincentas (Vincas), Vincenta (Vincė, Vincentina)
  • Lapų diena. Tręškite daigus ir augalus, kad gerai augtų. Jei nešąla, genėkite lapuočių gyvatvores. Sėkite gūžines salotas. Laistykite, purkškite augalus.
  • Šaltas sausis žemdirbiams paguoda.
e-seklos

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius