• rugpjūčio 4 d., Trečiadienis

Dauginimas auginiais I

Dauginimas auginiais… Šis būdas nėra sudėtingas, tik reikia paruošti specialią lysvę arba šiltnamį ir žinoti, kokius ir kada augalus dauginti.

 

 

 

 

Kam šis dauginimo būdas tinka?

Auginiais dauginame tokius augalus, kurių negalime išauginti iš sėklų – jos paprastai neperduoda dekoratyvinių formų savybių: lapų margumo, koloniškos arba apvalios lajos formos, pilnavidurių žiedų ir pan. Šis būdas duoda greitesnį rezultatą. Be to, yra nemažai augalų, ypač kilusių iš tolimų kraštų, kurie mūsų klimato sąlygomis nesunokina sėklų. Sumedėjusius (karklus, gluosnius, krūmines sidabražoles, sedulas ir pan.) labai lengva dauginti auginiais, nes jiems net nereikia specialių sąlygų. Išimtis – pušys, lazdynai, magnolijos ir keletas retesnių augalų.

Dauginti galima dviem būdais – sumedėjusiais arba žaliaisiais auginiais.

 

 

Dauginimas sumedėjusiais auginiais

Dauginti sumedėjusiais auginiais yra paprasčiau nei žaliaisiais, nes jiems reikia mažiau priežiūros, galima auginti lauke. Trūkumas – nemaža dalis neprigis. Ypač tinka augalai, kurie leidžia ilgus ūglius: dauguma vijoklinių, tuopos, gluosniai, karklai, serbentai, avietės ir kt.

Dauginimui patys tinkamiausi yra jauni sumedėję ūgliai, pirmamečiai arba antramečiai. Juos galime pradėti ruošti nuo vėlyvo rudens, nukritus lapams, taip pat ir žiemą, kai nėra stiprių šalčių, ir ankstyvą pavasarį. Pačios tinkamiausios yra storesnės nei 0,5 cm šakelės.

Jei nupjautų auginių iš karto nesodiname, reikėtų juos surišti į ryšulėlius, užrašyti etiketes su augalo pavadinimu, įvynioti į drėgną popierių (arba į audinį, smėlį, kiminus), įkišti į celofaninį maišelį, bet aklinai neužrišti, ir padėti į vėsų rūsį arba šaldytuvą. Periodiškai tikriname, ar medžiaga neišdžiūvo, ir, esant reikalui, sudrėkiname. Likus savaitei iki sodinimo, auginius pamerkiame į vandenį vėsioje patalpoje.

Auginius sodiname anksti pavasarį, vos tik galima pradėti dirbti dirvą. Pirmiausia reikia paruošti vietą, į kurią juos susmeigsime, – lysvę arba dėžutę. Patogiau sodinti dėžutėse, nes jas, esant reikalui, galima perkelti į kitą vietą. Tinka sodinti ir vazonuose, kituose induose. Dirvožemis turi būti purus, lengvas, derlingas, drėgnas, be piktžolių. Lapuočiams geriausia terpė – neutralios durpės, sumaišytos su smėliu, spygliuočiams – rūgščios durpės. Paruošto dirvožemio paviršių galima užpilti 2–3 cm storio smėlio sluoksniu. Dauguma sumedėjusių auginių neblogai prigyja lauke, tik turi būti apsaugoti nuo tiesioginių saulės spindulių ir stipraus vėjo.

Prieš pat dauginimą aštriu sekatoriumi šakeles sukarpykime 5–15 cm ilgio gabalėliais, t. y. auginiais; kiekvienas iš jų turi turėti 2–3 pumpurus. Jei norime užsiauginti vienstiebį medelį, reikėtų palikti 1 pumpurą. Viršutinis pjūvis daromas tiesus, apatinis – įstrižas.

Auginio negalima besti tiesiai į žemę – pagaliuku reikia padaryti duobutę, kitaip nubrozdinsime žievę. Pasodinus vieną eilutę, žemė aplink apspaudžiama ir atsargiai paliejama purškiant. Auginius reikėtų sodinti įstrižai pasvirusius į šiaurinę pusę, ypač sunkesniuose dirvožemiuose. Priklausomai nuo augalo stambumo, atstumai tarp jų turėtų būti ne mažesni kaip 3–5 cm, o tarp eilučių – apie 10–15 cm. Jei pasodinus nėra lietaus, dirvą reikia nuolat palaikyti drėgną, kol auginiai gerai įsišaknys. Vėlų rudenį juos nuo šalčio apsaugokime, dengdami eglišakėmis arba balta sodo danga.

Sumedėjusiais auginiais galima dauginti gluosnius, karklus, sedulas, lanksvas, krūmines sidabražoles, šilauoges, serbentus, ožekšnius, pūslenius, forsitijas, rožes, šaltalankius, svarainius, šeivamedžius ir daugelį kitų augalų.

 

Apie dauginimą žaliaisiais auginiais – kitame straipsnyje…


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
helso

Šiandien

  • Rugpjūčio 4 d., trečiadienis
  • Saulė teka 05:35, leidžiasi 21:14
  • Mėnulis teka 01:04, leidžiasi 18:57
  • Mėnulis Dvyniuose, dylantis, IV ketvirtis. Delčia liepos 31 d.
  • Domantas, Domas, Gerimantas, Irta, Milgedė, Milgedas, Dominykas, Dominyka
  • Žiedų diena. Genėkite, tręškite žydinčius, peržydėjusius augalus, chrizantemas, kitas žydinčias gėles. Naikinkite kenkėjus. Ruoškite vaistinių žolių pagalves. Grėbkite šieną. Imkite ir džiovinkite derlių ilgam laikymui.. Džiovinkite vaistažoles. Naikinkite pelėsius, vėdinkite ir tvarkykite patalpas, spintas.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip laistote daržus?

Įvykių kalendorius