• gegužės 15 d., Šeštadienis

Dažniausios sodininkų klaidos: nekartokime jų II

Tęsiame kalbą apie dažniausias sodininkų klaidas ir kaip galima jų išvengti. Pirmą straipsnio dalį, kurioje aptarėme 5 klaidas, rasite čia.

 

 

 

 

 1. Tręškite protingai

Sodindami vaismedžius ir vaiskrūmius pamulčiuokite kompostu. Jaunų, stipriai augančių, bet dar nederančių geriau netręšti. Derančius vaismedžius tręškite kasmet. Puikiai tinka kompleksinės trąšos, ištirpintos vandenyje (greičiau pasisavinamos). Birias trąšas berkite kiek toliau nuo kamieno. Rūgščią dirvą mėgstančias šilauoges tręškite tik joms skirtomis trąšomis.

Neišmeskite nupjautos vejos žolės, ją kompostuokite. Įmeskite dilgėlių – tokiu kompostu mulčiuojami vaismedžiai bus sveiki ir gerai derės. Labai svarbu atminti, kad sodo augalus daug azoto turinčiomis trąšomis paskutinį kartą galima patręšti birželį. Jei tai darysite ir toliau, vaismedžiai ir vaiskrūmiai vis dar sparčiai augs, pailgės vegetacijos laikas, sumažės atsparumas šalčiui ir jie nepasiruoš žiemai.

 

 

2. Laistymas

Pasodintus sodinukus laistome gausiai. Dažnai tol, kol jie prigyja. Pavasarį pasodintus kaulavaisinius augalus labai gausiai laistome ir per vasaros karščius. Per sausrą, žydėjimo, vaisių formavimo ir derėjimo metu būtina laistyti ir tuos vaismedžius, kurie yra senesni ir turi gilesnes šaknis. Kur kas geriau dera žydėjimo pradžioje gausiai vandens gavusios vyšnios. Labai drėgmę mėgsta slyvos – jei jos bus laistomos visą sezoną, duos didesnį derlių. Tik neperlaistykite ir neleiskite šaknims mirkti. Šilauoges laistome saikingai, nes jos nemėgsta užmirkusios dirvos. Daugiau vandens reikia iš karto po pasodinimo, uogoms formuojantis ir nokstant.

 

 

3. Retinkite užuomazgas

Daugelis sodininkų nerimtai žiūri į vaisių užuomazgų retinimą. Jį atlikti būtina, ypač obelims ir kriaušėms. Užuomazgas retiname birželio antroje pusėje. Jei taip darysime kasmet, vaismedžiai nepramečiuos. Juk užuomazgų retinimo tikslas – palikti tik tiek, kiek augalas gali išmaitinti. Iš paliktųjų susiformuoja dideli, nedeformuoti, gražios prekinės išvaizdos, nusispalvinę vaisiai.

 

 

4. Vaisių ir uogų skynimo technika ir terminai

Jei vėlyvųjų veislių vaismedžių vaisius norime saugoti ilgesniam vartojimui, skinti juos turime tam tikru laiku, nepažeisdami. Datas nustatome atsižvelgdami į kalendorinį skynimo laikotarpį (skiriasi pagal veislės ankstyvumą) ir vaisių skonį. Jei nuskinsime per daug sunokusius vaisius, jų ilgai neišsaugosime, teks greitai suvartoti. Skinama rankomis, specialiais įrankiais. Vaisiai nemetami, o dedami į medines ar plastikines dėžutes. Jei vaismedis per aukštas ir sunku nuskinti derlių nuo viršutinių šakų, per artimiausią genėjimą jas patrumpinkite.

 

 

5. Kova su ligomis ir kenkėjais

Derliaus gausą ir kokybę dažnai sumažina ligos ir kenkėjai. Didžiausia klaida, kurią daro sodininkai – jie nestebi pirmųjų ligos požymių, pirmųjų kenkėjų. Kuo anksčiau nustatysime, kokia bėda užpuolė, tuo greičiau ir efektyviau su ja kovosime. Labai svarbu laiku atlikti paprastus profilaktinius darbus, pavyzdžiui, rinkti ir naikinti vaisių mumijas, grėbti ir naikinti nukritusius lapus, balinti kamienus. Profilaktinis purškimas tiek cheminėmis, tiek ekologinėmis priemonėmis stabdo ligų ir kenkėjų plitimą.

 

 

Pexels nuotr.

 


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Gegužės 15, šeštadienis.
  • Saulė teka 05:12, leidžiasi 21:19.
  • Mėnulis teka 07:05, leidžiasi 00:22.
  • Mėnulis Vėžyje 04:30, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis gegužės 11 d.
  • Jaunutė, Sofija, Zofija (Zosė), Izidorius, Algedas
  • Šv. Izidorius, Sėjos pabaiga. Steigiamojo Seimo diena. Tarptautinė šeimos diena
  • Lapų diena. Sėkite, sodinkite, pikuokite lapines daržoves, agurkus, moliūgus, cukinijas, arbūzus, žirnius, pupeles, prieskoninius augalus. Sodinkite, dauginkite, persodinkite gėles, smilginius augalus. Sėkite, pjaukite veją. Tvarkykite sodą, aplinką. Pasodinkite į tvenkinį giliavandenius augalus. Rinkite vaistinių augalų lapus, stiebus. Skiepykite dekoratyvinius medžius, spygliuočius.
  • Kaštonai sužydėjo – pavasaris prasidėjo.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Ar daigus jau perkėlėte į nešildomą šiltnamį?

Įvykių kalendorius