• balandžio 25 d., Ketvirtadienis

Dažniausios sodininkų klaidos: nekartokime jų

Vaismedžiai ir vaiskrūmiai ne tik gražūs, maloniai kvepia, bet ir teikia mums praktinę naudą – skanius vaisius ir uogas. Jei sode auga tinkamų veislių augalai, vitaminingais skanėstais džiaugsimės nuo birželio iki rudeninių šalnų. Vaismedžiai ir vaiskrūmiai daugiamečiai, dėl to pirkdami juos stenkimės nesuklysti. Aptarkime dažniausias sodininkų klaidas.

 

 

 

 

  1. Sodo mikroklimatas ir dirvožemis

Rinkdamiesi vaismedžių ir vaiskrūmių veisles atsižvelkite į sodo mikroklimatą ir dirvožemį. Rytiniuose ir pietiniuose Lietuvos regionuose, kur žiemą daug šalčiau nei prie jūros, nesodinkite jautrių, iš šiltesnių šalių atvežtų augalų, tikėdamiesi, kad gal jie ir išgyvens. Žinoma, Varėnos rajone nektarinai ir persikai augs ir, jei kelios iš eilės žiemos bus šiltos, neiššals, tačiau derės ne visada, nes Pietų Lietuvai būdingos vėlyvos pavasarinės šalnos paprastai „nušienauja“ žiedinius pumpurus ir žiedus. Čia netinka auginti ir vėlyvų žieminių veislių, kurių vegetacija daug ilgesnė. Atslinkus rimtiems šalčiams, vaismedžiai vis dar auga ir nespėja tinkamai pasiruošti žiemai.

Soduose, kuriuose vyrauja nederlingos, lengvos, smėlingos dirvos, nesodinkite į žemaūgius poskiepius įskiepytų vaismedžių, kurie yra reiklūs derlingumui. Ten lengviau įsitvirtins į pusiau žemaūgius ar aukštaūgius poskiepius įskiepyti augalai. Prastesnėje dirvoje jie vis tiek augs žemesni.

 

  1. Tinkama vieta sodinukui

Vieta sodui ar pavieniam vaismedžiui, vaiskrūmiui turi būti parinkta labai kruopščiai, tinkamai paruošta. Nesodinkite augalų skersvėjyje, pavėsyje, nes menkai žydės ir prastai derės, o saulės nepaglostyti vaisiai ir uogos bus nelabai skanūs. Dirva turi būti be piktžolių. Jei ji nederlinga, rekomenduotina įmaišyti komposto. Per daug netręškite –geriau, jei vaismedžio šaknys adaptuosis prie esamų sąlygų ir ims pačios augti, ieškoti maisto medžiagų. Įsitikinkite, kad augalą sodinate į tinkamą dirvą. Pavyzdžiui, šilauogėms netiks paprasta sodo žemė, nes mėgsta rūgščią. Joms teks iškasti nemažas duobes, įberti rūgščių ir gerai sudrėkintų aukštapelkių durpių.

 

  1. Sodinukai

Pirkite sveikus ir stiprius sodinukus, nes tik tokie gerai prigis ir augs. Jei šakos keistai ištįsusios, vietomis pažeista kamieno žievė, sausi ūglių galiukai, juos iš karto išbrokuokite. Jei perkate sodinuką plikomis šaknimis, įsitikinkite, kad pardavėjas jį iškasė neseniai. Apžiūrėkite šaknis – jos turi būti „apvilktos“ molio ir žemės mišiniu. Tik tokios bus gyvybingos ir greitai prigis naujoje vietoje.

Nepirkite sodinuko, kuris turi kabančias uogas ar vaisius, o žemė pasidengusi samanomis. Jis bus išvargęs, nes vazone augo ne vienerius metus. Sode toks augalas vos vegetuos. Sodinkite tik tiek vaismedžių ir vaiskrūmių, kiek jų vaisių galės suvalgyti ir perdirbti jūsų šeima. Tada neteks sukti galvos, kur dėti arba kam atiduoti perteklinį derlių.

 

  1. Genėjimas po pasodinimo

Naujus vaismedžius ir vaiskrūmius reikia nugenėti. Nesvarbu, kada juos sodinate, svarbiausia – kada genite. Tai daryti reikia ankstyvą pavasarį, kol augalai dar snaudžia. Kitaip sodinukai lėčiau augs, ypač jei žemėje trūks drėgmės. Nenugenėtieji dera vėliau.

 

  1. Lajos formavimas ir šviesinamasis genėjimas

Sistemingai, kasmet, tačiau ne rugsėjo ar spalio mėnesį, kaip klaidingai mano sodininkai, o žiemos pabaigoje, pasibaigus stipriems šalčiams, atliekamas šviesinamasis vaismedžių ir vaiskrūmių genėjimas, formuojamos lajos. Tai daroma, atsižvelgiant į augalo rūšį.

 

Bus tęsinys

 

 

Pixabay nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Balandžio 25, ketvirtadienis.
  • Saulė teka 05:53, leidžiasi 20:42.
  • Mėnulis teka 23:04, leidžiasi 05:59.
  • Mėnulis Skorpione, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis balandžio 24 d.
  • Arėjus, Morkus, Tolmantas, Žadmantas, Žadmantė
  • Šv. Morkus. Daržų diena. Pasaulinė pingvinų diena. Pasaulinė maliarijos diena
  • Kirminukas. Lapų diena. Genėkite gyvatvores. Sodinkite, sėkite gūžines salotas, gūžinius ir žiedinius kopūstus. Laistykite, purkškite, tręškite augalus.
  • Šią dieną žmonės pradėdavo dirbti daržus. Pirmiausiai sėdavo morkas. Lysvės gale kuolą įsmeigdavo, kad užaugtų tiesios ir didelės.

Populiariausi straipsniai

Baumera

Sekite mus

e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius