• balandžio 19 d., Penktadienis

Derlius ant palangės iš… likučių

Kai kurių produktų, būtinų kasdieniams patiekalams, virtuvėje niekada nebūna per daug. Rodos, štai ir vėl pritrūko svogūnų, česnakų laiškų ar šviežių prieskoninių žolelių! Ne sezono metu, kai šių gėrybių dar nėra darže, tenka skubėti į parduotuvę. Žinoma, nesunku nusipirkti šviežių svogūnų laiškų ar prieskoninių žolelių kuokštelį, tačiau ar būtina gaišti laiką ir leisti pinigus? Juk užsiauginti jų galima netgi iš likučių, kurie paprastai ramiausiai švystelėjami į šiukšliadėžę.

 

 

 

 

Ant saulėtos palangės

Daugelį žolelių ir kai kurių daržovių galima pasisėti ne tik lauke, dirvoje, bet ir namie, ant palangės – kol šiluma dar nelepina, o po ranka turėti šviežumos labai vilioja. Kai kurioms iš naujo užauginti netgi nebūtina dirva. Viskas, ko reikia, yra truputis vandens. Teoriškai vien iš skiautelės ar sėklos įmanoma užauginti beveik kiekvieną vaisių, daržovę ar žolelę. Vis dėlto kažin ar daugelis nusiteikę kankintis laukdami pasirodant, pavyzdžiui, ananaso ūglio. Nors tokie eksperimentai gali suteikti nemažai džiugesio, ypač smalsiems sodininkams ar mažiesiems augintojams, kur kas naudingiau atrodo užsiauginti žolelių ar daržovių, kurias būtų galima vartoti kiekvieną dieną, kurios nereikalautų daug laiko, dirvos ir neužimtų daug vietos.

Česnakas. Atžalas ėmusios leisti galvutės praranda savo geriausias maistines savybes. Užuot išmetę, skilteles galite sudėti į indą su trupučiu vandens ir užsiauginti šviežių laiškų. Šie turi gerokai švelnesnį skonį nei galvutės ir ypač tinka salotoms, makaronų patiekalams pagardinti. Apsirūpinti galima ir iš anksto: žiemą nusipirkę česnako galvutę iš karto atskirkite vieną ar keletą skiltelių ir pasodinkite į žemę vazone arba iš pradžių palaikykite vandenyje. Pastatykite ant šviesios palangės.

Morkų viršūnėlės. Pažaliavę šakniavaisių galiukai, kuriuos paprastai lengva ranka švystelite į šiukšliadėžę, taip pat naudingi. Iš jų gali išaugti antžeminė, žalioji dalis. Panardinkite galiukus į indą su trupučiu vandens ir pastatykite ant saulėtos palangės. Morkų lapeliai valgomi, tinka salotoms, sriuboms pagardinti, patiekalų dekorui.

Bazilikas. Nukirpkite keletą šakelių su 6–8 cm ilgio koteliais, pamerkite į stiklinę vandens ir pastatykite ant gerai apšviestos, geriausia pietinės, palangės. Kai šaknys užaugs maždaug iki 4 cm ilgio, auginius pasodinkite į vazoną.

Laiškinis svogūnas. Populiariausias ir daugelio išbandytas būdas – per itin trumpą laiką užsiauginti šviežių laiškų. Tai padaryti paprasta. Palikite apatinę svogūno dalį (maždaug 2 cm pločio, su šaknimis) ir įdėkite į mažą stiklinaitę su trupučiu vandens. Svarbu vandenį keisti kas keletą dienų ir palaikyti vienodą lygį, kad būtų apsemtos tik šaknys. Jei jo bus per daug, svogūnas gali imti pūti. Jeigu stiklinė kiek per didelė, naudojami dantų krapštukai – pora reikia kryžmai persmeigti svogūną ir paremti ant stiklinės karštų, kad jis nenugrimztų. Netrukus, maždaug po 5 dienų, pasirodys švieži laiškai.

Salotos. Jei liko nesugadintas, sveikas salotos kotelis, įdėkite jį į dubenį su šlakeliu vandens ir pastatykite ant saulėtos palangės. Vandens kasdien įpilkite papildomai, retkarčiais galite apipurkšti. Maždaug po 3–4 dienų pasirodys šaknys, o po poros savaičių – nauji lapeliai. Išsivysčius pirmiesiems lapams, augalą galima pasodinti į vazoną. Dar po kelių savaičių turėsite šviežių salotų lapų.

Kalendra. Nukirptos kalendros, kaip ir baziliko, šakelės gali išleisti šaknis, jei nukirptas pamerksite į stiklinę su vandeniu. Kai jos ūgtelės, pasodinkite į indą. Po kelių savaičių pasirodys pirmosios šakelės, o dar po kelių mėnesių turėsite visą augalą.

Salieras. Norėdami užsiauginti naują salierą, galite naudoti atlikusią apatinę senojo augalo dalį. Nupjaukite ją ir padėkite į plokščią indą arba lėkštę su šiltu vandeniu, pastatykite ant saulėtos palangės. Kai pagrindo viduryje pasirodys nauji lapeliai, salierą metas perkelti į vazoną.

Pankolis. Ant saulėtos palangės nesunku užsiauginti pankolį. Prieš sodinant jį svarbu patikrinti, ar šaknys nepažeistos. Pankolis gali išaugti iš maždaug 2 cm storio pagrindo. Įkiškite jį į stiklainį su vandeniu ir pastatykite ant saulėtos palangės. Kai šaknys sustiprės ir centre pastebėsite naujus ūglius, augalą galite pasodinti į indą.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Balandžio 19, penktadienis.
  • Saulė teka 06:07, leidžiasi 20:30.
  • Mėnulis teka 15:22, leidžiasi 05:16.
  • Mėnulis Mergelėje, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis balandžio 15 d.
  • Aistė, Eirimas, Laisvūnas, Laisvūnė, Leontina, Leonas, Simonas, Putrimas, Nogailė
  • Šaknų diena. Sėkite ir sodinkite visas daržoves, gėles, vijoklius, medžius, krūmus, gyvatvores, sodinukus, ūglius, daigus, persodinkite kambarines ir balkonines gėles. Sėkite veją. Dauginkite dalindami, šaknydindami. Dirbkite žemę, purenkite, kaupkite. Nerekomenduojama sėti ir sodinti gūžinių salotų, genėti gyvatvorių, tręšti, sandėliuoti ir konservuoti daržovių, vaisių.
  • Jei sliekai lenda iš žemės, bus lietaus.

Populiariausi straipsniai

darzoviuseklos
Baumera

Sekite mus

e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius