• gegužės 17 d., Antradienis

Didžialapės hortenzijos gyvenimas vazonėlyje. I dalis

Vazonuose žydinčios hortenzijos gana dažnos gėlių parduotuvėse. Jų nusipirkti galime ir žiemą, ir pavasarį. Tai įvairios didžialapės hortenzijos (Hydrangea macrophylla) veislės baltais, rausvais, raudonais ar melsvais žiedais. Įspūdingi pusrutuliški 20–30 cm skersmens žiedynai tokie stambūs, kad gali uždengti visą lapiją. Vazonuose hortenzijoms sudėtinga pasiekti tokį aukštį kaip tėvynėje, krūmeliai būna maždaug 30–50 cm, gana dekoratyvūs, o žiedų gausa nesiskiria nuo gėlyne pasodintųjų. Žiedynai išsilaiko labai ilgai, tik peržydėję keičia spalvą.

 

 

 

 

Žiedinius pumpurus daugelio veislių didžialapės hortenzijos sukrauna vasaros antrojoje pusėje ant jau bręstančių stiebų, o pražysta tik kitų metų vasarą. Dažniausiai nesunku atskirti vienmečius ir dvimečius stiebus. Vienmečiai dar lankstūs, dažniausiai žali, o dvimečiai pilki ar rudi. Senesni nei dvejų metų amžiaus stiebai būna pasidengę tamsia žieve, kieti, sumedėję.

 

Reikalinga rūpestinga priežiūra

Hortenzijas nesunku prižiūrėti, tačiau, kaip ir kiekvienas augalas, jos savitos, ne visada pateisina lūkesčius kitais metais sulaukti žiedų. Svarbu, kad krūmams netrūktų drėgmės ir išsklaidytos saulės šviesos. Jei vandens nepakanka, jie greitai nuvysta. Hortenzijos laistomos gausiai ir dažnai, galima purkšti per lapus.

Vešliai augančiam, gausiai žydinčiam krūmui reikia daug maisto medžiagų. Tręšiama kas 10 dienų kompleksinėmis mineralinėmis trąšomis (2 g/l vandens) ar specialiu tirpalu. Gaudamos per daug azoto trąšų, hortenzijos prasčiau žydi, leidžia lapus, kurie būna ryškiai žali. Tręšti reikėtų iki rugpjūčio vidurio, kad jos suspėtų gerai pasiruošti žiemai. Naudinga profilaktiškai palaistyti kalio permanganato tirpalu (1 g/1 l vandens).

Geriausia hortenzijas auginti patalpose, kurių langai žvelgia į rytinę ar vakarinę pusę. Nereikėtų vazonų statyti ant pietinių palangių.

 

Genėjimo ypatumai

Rudenį, kai gražuoliai žiedai pradės džiūti ir lapai vysti, jie nukerpami virš poros stiprių pažastinių pumpurų. Džiūstančios ar pažeistos šakelės pašalinamos iki sveikų audinių, o reikalui esant – ir iki pagrindo. Jei krūmas labai tankus, galima iškirpti silpnesnes, pernelyg išsišakojusias ar per ilgas šakeles, o palikti stipriausias, tvarkingai išsidėsčiusias, su žiediniais pumpurais.

Pavasarį karpoma mažai. Tik dalį didesnių, maždaug 3–4 metų, krūmų senų stiebų galima išpjauti. Pernykštės šakelės patrumpinamos taip, kad virš žemės liktų pora pumpurų (lauke auginamų hortenzijų yra maždaug 15–30 cm aukštyje). Kasmet reguliuojant krūmo tankumą, išaugs ne tik dekoratyvus, bet ir ilgaamžis augalas.

 

Hortenzijų žiema ir pavasaris

Hortenzijas su vazonais žiemą būtina sunešti į 1–8 ºC temperatūros patalpą. Žiemą tinka ir vėsus rūsys. Lapus numetusiems augalams šviesos nereikia. Laistoma retai, saikingai, kad substratas būtų vos drėgnas. Jei hortenzijas norima pražydinti anksčiau, sausio pabaigoje ar vasario pradžioje iš žiemojimo vietos reikia pernešti į vėsią, šviesią patalpą. Iš pradžių jos laikomos 12–14 ºC, vėliau 15–18 ºC temperatūroje. Gėlėms turi netrūkti šviesos, drėgmės ir trąšų. Tinkamai prižiūrimos jos pražysta kovo mėnesį. Į balkoną ar sodą galima išnešti tik gegužės antrojoje pusėje, pasibaigus šalnoms. Tik žemė vazonuose neturi išdžiūti. Šaknys nemėgsta kaitrios ir įkaitusios sausos žemės. Sode vazonus geriau bent iki pusės įkasti.

 

 

Pixabay nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Gegužės 17, antradienis.
  • Saulė teka 05:09, leidžiasi 21:22.
  • Mėnulis teka 23:46, leidžiasi 05:37.
  • Mėnulis Šaulyje, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis gegužės 16 d.
  • Gailė, Paskalis, Virkantas.
  • Pasaulinė informacinės visuomenės diena. Tarptautinė diena prieš homofobiją
  • KIRMINŲ DIENA. Vaisių diena. Sėkite, sodinkite šakniavaisius, tręškite daržoves, vaismedžius, vaiskrūmius. Dauginkite krūmus atlankomis. Vežkite kompostą, mėšlą. Naikinkite žemės paviršiuje gyvenančius kenkėjus. Negalima sodinti gūžinių salotų, ravėti.
  • Sužydo šermukšnis pirm alyvos – lauk darganotų ir šaltų orų.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Ar daigus jau perkėlėte į nešildomą šiltnamį?

Įvykių kalendorius

baneris