• balandžio 20 d., Šeštadienis

Draudimas stebėti, fotografuoti ir filmuoti saugomas rūšis

Lietuvos Respublikos aplinkos ministro įsakymo Nr. D1-622 „Dėl Saugomų rūšių naudojimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ 6 punktas numato, kad „paimti saugomas rūšis iš gamtos <…>, filmuoti, fotografuoti, stebėti, kai saugomos rūšies gyvūnai yra trikdomi <…>, leidžiama <…> asmeniui turint Aplinkos apsaugos agentūros išduotą leidimą naudoti saugomas rūšis“. Šio įsakymo 8 punkte numatyta, jog toks išankstinis leidimas nereikalingas tik tuo atveju, kai šių rūšių individai netrikdomi.
Iki šiol viešojoje erdvėje netyla diskusijos, ar šis draudimas reiškia, kad, pavyzdžiui, vaikščiodami mišku ir pamatę saugomas šilagėles, pataisus ar meškinį česnaką, negalėsime jais nei pasigrožėti (t. y. stebėti), nei jų fotografuoti ir filmuoti išmaniuoju telefonu ( t. y. naudoti). Kaip reikėtų tokiu atveju elgtis? Negi nedelsiant nusisukti, kad nebūtų pažeistas saugomos rūšies stebėjimo be išankstinio leidimo draudimas? O galbūt geriausia apskritai kuo greičiau pakeisti pasivaikščiojimo kryptį?
Vis dėlto tokie svarstymai neturi pagrindo. Panašu, jie atsirado dėl sąlygiškai sudėtingo šių taisyklių formulavimo ir jų pažodinio supratimo. Pripažinkime, kad teisininkų parengtus teisės aktus kartais sunku net perskaityti, o teisingai pritaikyti praktikoje apskritai sudėtinga. Tačiau bandant suvokti bet kurią taisyklę, būtina įvertinti ne tik jos žodinę formą, bet ir skyrybą (pavyzdžiui, 6 punkto taisyklę iš tikrųjų sudaro dvi taisyklės), taisyklę priėmusio subjekto tikslą, ketinimą. Tad išanalizavus šį draudimą aptariamais aspektais yra akivaizdu, kad draudimas stebėti, fotografuoti ir filmuoti saugomas rūšis be išankstinio leidimo taikomas tik tada, kai augalas paimamas iš gamtos, t. y. nuskinamas, nupjaunamas, išraunamas ir po to stebimas, fotografuojamas ar filmuojamas. Jis netaikomas visais kitais atvejais, taigi ir tada, kai atsargiai pritūpę ir nedarydami jokios žalos stebime, fotografuojame ir filmuojame.
Kas kita saugomi gyvūnai. Be išankstinio leidimo draudžiama stebėti, fotografuoti ir filmuoti jų veisimosi metu prie buveinių. Žiemos miegą to daryti negalima tik tada, kai jie gali būti tokios veiklos sutrikdyti.
Taigi eidami mišku drąsiai grožėkitės rasta saugoma šilagėle, nedarydami žalos ją fotografuokite, filmuokite ir savo kūriniu drąsiai pasidžiaukite su kitais.

 

Parengė http://www.e-teisininkas.lt komanda

 

Šią bei kitas svarbias naujienas rasite „Žolynų žurnale“ Nr. 2.

 
 


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Balandžio 20, šeštadienis.
  • Saulė teka 06:04, leidžiasi 20:33.
  • Mėnulis teka 16:36, leidžiasi 05:23.
  • Mėnulis Mergelėje, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis balandžio 15 d.
  • Gostautas, Eisvydė, Marcijonas, Agnė (Agnetė), Traidenis
  • Kinų kalbos diena.
  • Šaknų diena. Sėkite ir sodinkite visas daržoves, gėles, vijoklius, medžius, krūmus, gyvatvores, sodinukus, ūglius, daigus, persodinkite kambarines ir balkonines gėles. Sėkite veją. Dauginkite dalindami, šaknydindami. Dirbkite žemę, purenkite, kaupkite. Nerekomenduojama sėti ir sodinti gūžinių salotų, genėti gyvatvorių, tręšti, sandėliuoti ir konservuoti daržovių, vaisių.

Populiariausi straipsniai

darzoviuseklos
Baumera

Sekite mus

e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius