• liepos 9 d., Ketvirtadienis

Duona, kurią kepa bajoraitė

Vilniuje, Jeruzalės mikrorajone, gyvenanti Elvyra Vasiliauskienė čia atsikraustė prieš trejus metus. Neilgai trukus name esančiame garaže atsirado didelė duonkepė krosnis, o garažas virto moters kepykla, kurioje ėmė kvepėti… bajoraitės duona.

„Mieste turite krosnį ir kepate duoną?“ – klausiu stebėdamasi. – „Taip, negaliu gyventi be krosnies. Daug kas stebisi, kad Vilniuje galima tokią turėti. Dingus elektrai, ne tik duonos išsikepsiu: aš ir išgyvensiu krosnį turėdama“, – šypteli Elvyra.

 

Sodybos bičiulė – varna

Sodybą Vilniuje Elvyra įsigijo 2016 metais. Atsikraustė čia iš Pakruojo rajono. Namas moteriai labai patiko, tik nežavėjo aplinka. Ją moteris susitvarkė „pagal save“: „Kol kas susitvarkiau sodybos priekį, šlaitas už namo tik pradedamas gražinti. Keičiu medinių atitvarų kuolelius, senieji supuvo. Darbų čia – sočiai“, – sako šeimininkė. Kadangi sodybos priekyje, pasak Elvyros, augo per daug visokių krūmų, dalį ji pašalino, norėdama turėti kuo daugiau erdvės.

Pašnekovė itin džiaugiasi sodyboje augančiais 27-iais dideliais medžiais. „Medžių turime, trupinių nepristingame, tad ir lesyklėlių prikabinome. Nuolat lankosi trys voverės, kurios jau tiek pripratusios prie žmonių, kad prisileidžia labai arti. Svečiuojasi genių, kėkštų šeimos, turiu ir draugę varną, kuri jau antrus metus iš eilės už duonos trupinius išvalo lietvamzdį, išrausia lapus. Varna jau išmoko man savaip ir atsakyti, pasišnekame. Žiemą išskrenda, o pavasarį atskrenda ir kažkur arti išperi varniukus“, – sako netikėta draugyste besididžiuojanti moteris.

Dabar name Elvyra gyvena kartu su jos globojama mergina, dar prižiūri metukų anūkėlę. „Ji kiekvieną dieną mane džiugina. Labai ramaus būdo, dėl to drauge ir duoną kepame – mažoji nė kiek man netrukdo“, – pasakoja moteris.

Prie namo įrengta erdvi oranžerija, kurią Elvyra pavertė vieta edukacijoms, nedideliam muziejui su ekspozicija. Visi moters čia sukaupti daiktai turi jos šeimai svarbią istorinę vertę. Pašnekovė prisimena senelio (mamos tėčio) nepažinojusi – jis miręs dar prieš jai gimstant. Tačiau mama apie jį daug kalbėdavusi – ketverių likusi be mamos, ji drauge su broliu buvo senelio užauginta: „Iš mamos pasakojimų galiu spręsti, kaip senelis, anksti likęs našliu, stipriai mylėjo savo du vaikus. Jo gyvenimas buvo nelengvas – antrą kartą vedęs, taip pat po nelaimingo atsitikimo, palaidojo ir antrą savo žmoną, kuri buvo be galo rūpestinga ir labai mylėjo podukrą su posūniu. Vedęs trečią kartą, savo vaikų gerove lygiai taip pat atidžiai rūpinosi. Trečią senelio žmoną pamenu ir aš, vadinau ją „baba“. Ji mus mylėjo kaip tikrus savo anūkus. O senelis mamos su broliu niekada nebardavo – mokėdavo vyriškai pasišnekėti, susitarti, išsiaiškinti. Man senelis – kaip gražiausios pasakos herojus. Kartu jis buvo puikus meistras, baldus gamino, tad iš jo gamybos uosinės spintos turiu savo muziejuje medinę pakabą. Parsivežiau ją tikėdamasi, kad šalia kažkur sklando ir senelio dvasia“, – pasakoja Elvyra.

 

Tekstas ir nuotrauka – Česlavos Deinarovič.

Visą straipsnį skaitykite žurnalo „Mano sodyba“ rugsėjo numeryje.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Makita

Šiandien

  • Liepos 9, ketvirtadienis.
  • Saulė teka 04:55, leidžiasi 21:53.
  • Mėnulis teka 00:02, leidžiasi 09:27.
  • Mėnulis Žuvyse, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis liepos 5 d.
  • Algirdas, Algirdė, Veronika, Leonardas
  • Lapų diena. Palanku laistyti, purkšti augalus, genėti gyvatvores, sėti žoles (jei norite, kad augtų lėtai), šakniavaisines daržoves, ravėti. Tręškite vejų augalus, kad jie žaliuotų ir būtų vešlūs. Netinkama diena krauti šieną, imti derlių, sandėliuoti, konservuoti.
  • Liepos saulė dar nė vieno valstiečio nuo žemės nenuvarė, lietus gi dažnai iš jų duoną atėmė ir su maišu į svetimus kraštus elgetauti išvarė, – sako suomiai.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Iš kokio medžio medienos pagaminti plautai Jūsų pirtyje?

Įvykių kalendorius