• kovo 28 d., Ketvirtadienis

Estetiški ir praktiški gabionai

Gabionas – vielinio tinklo dėžė, prikrauta akmenų, skaldos ar kitokio balasto. Vieni jais susižavi iškart, kitiems prireikia laiko. Tačiau pakabėkime apie jų paskirtį ir naudą.

 

Šlaitams sutvirtinti

Galimybės kurti sode naudojant gabionus yra beribės. Nori kaskados vandens telkinyje – prašau. Nori stalo, kėdės, tvoros, aukuro – taip pat galima. Šios konstrukcijos ilgai buvo naudojamos praktiniams tikslams, o dabar atėjo laikas aplinkos estetikai.

Populiariai kalbant, gabionas – tai suvirinto vielos tinklo krepšys, užpildytas dažniausiai vienodo dydžio rieduliais, stambios frakcijos skalda. Užpildas gali būti ir granitas, kalkakmenis, trupintas betonas. Dėžės tarpusavyje suvirinamos, užtikrinant tvirtumą ir konstrukcijos stabilumą. Sukibę elementai tradiciškai naudojami statyboje ir inžinerijoje: atraminėms sienoms prie vandens telkinių pakrančių, baseinų, kelių, upių dugno, kanalų paklotams, prie kelių triukšmui slopinti.

Nuo viduramžių gabionais sutvirtinami kelių, upių, geležinkelių šlaitai. Kokie jų pagrindiniai privalumai? Dėžės su užpildu sulaiko gruntą nuo slydimo, paplovimo, erozijos, kylančios veikiant nepalankioms oro sąlygomis. Dabar gabionais vis dažniau dekoruojama aplinka prie namų. Tad tie smalsuoliai, kurie seka sodo madas, ko gero, jau pastebėjo ir įsidėmėjo puošniąją detalę.

 

Lengvai surenkami, ilgai tarnauja

Didelis narvas – tokia yra itališko žodžio gabbione reikšmė. Bet tik nedaug kas žino, kad pirminė gabionų paskirtis buvo… per karą saugoti apkasuose gulinčius kareivius nuo kulkų.

Gabionai lengvai surenkami ir ilgai tarnauja. Jų eksploatacijos laikas priklauso nuo tinklo atsparumo korozijai. Bet kuriuo atveju gabionai tarnauja maždaug 30 metų. Svarbiausia, kad vielinio tinklo dėžę galima užpildyti beveik bet kokia balastine medžiaga: stiklu, žvirgždu, tuščiais buteliais, moliniais indais, metalinėmis skardinėmis, medžio šakomis ir net malkomis. Fantazijai ribų nėra. Pagrindinis reikalavimas – medžiaga turi būti atspari neigiamai temperatūrai ir aplinkos krituliams. Tad dažniausiai naudojami akmenys: didesni ar mažesni, kampuotesni ar apvalesni, vienspalviai ar spalvoti. Tik atminkite, kad jie turi būti bent dukart didesni nei vielinio tinklo skylutės. Nepamirškite gabionų viršaus irgi apsaugoti tinklu, nes mažus akmenukus ar šakas gali išnešioti paukščiai, žaidimams išsirinkti vaikai.

 

Ne tik gražu, bet ir funkcionalu

Kam gabionai ypač tinka? Šiuolaikiniai sodai – štai kur juos galima pamatyti dažniausiai. Gabionai labai tinka ir Viduržemio stiliaus, kaip detalė – rytietiškame ir angliškame soduose. Dabar, įgyvendinant individualius projektus, galima naudoti bet kokios formos vielos tinklo dėžes – ne tik tradicines tiesias, stačiakampes, kvadratines, bet ir labai įdomias apvalias. Tie sodininkai, kuriems neužtenka jėgų ir laiko, gali įsigyti gatavų dėžių. Jeigu jūs to, ko norite, prekyvietėse nerandate, bet esate užsispyrę, verčiau pasidarykite patys. Entuziastai, turintys kūrybingumo gyslelę, iš turimų standartinių dėžių lengvai sukurs individualų projektą. Pavyzdžiui, skirtingų spalvų akmenų sluoksniais užpildytas stulpas gali atstoti tiek gėlių stovą, tiek stotelę vandens kranui įmontuoti. Ant neaukšto stulpelio uždėję kepamąsias groteles, turėsite šeimos susibūrimų ir poilsio vietą.

Dabar gabionų sienelės statomos greta terasų, jomis atskiriamos įvairios sodo zonos. Iš jų kuriami originalūs baldai, netgi laiptai ir kiti elementai. Gabionai naudojami vietoje tvoros, kai reikia atskirti sklypą nuo kaimynų, ypač nuo triukšmingos gatvės. Sutikite, tokios konstrukcijos kur kas geriau susilieja su aplinka nei betoninės tvoros. Be to, jomis be vargo lipa vijokliniai augalai, o tarp akmenų mielai įsikuria vabzdžiai, driežai. Tai ekologiškos konstrukcijos. Unikali yra ne tik ištisinė siena. Gabionus galima naudoti ir tvoros stulpams ar intarpams kurti. Įdomiai jie atrodys medinės ar metalinės tvoros tarpuose ir suteiks grožio, puošnumo visai aplinkai. Jeigu tai tik stulpeliai, galima integruoti apšvietimo sistemą.

Pixabay nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Sekluva II

Šiandien

  • Kovo 28, ketvirtadienis.
  • Saulė teka 06:01, leidžiasi 18:48.
  • Mėnulis teka 22:55, leidžiasi 06:39.
  • Mėnulis Skorpione, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis kovo 25 d.
  • Girmantė, Odeta, Rimkantas, Sikstas, Filemonas
  • Didysis ketvirtadienis
  • KIRMINŲ DIENA. Lapų diena. Genėkite gyvatvores. Sodinkite, sėkite gūžines salotas, gūžinius kopūstus. Laistykite, purkškite, tręškite augalus. Rinkite ir džiovinkite vaistinius, prieskoninius augalus, dilgėles, darykite gydomąsias pagalves.
  • Kokia kovo mėnesio antroji pusė, tokia bus ir balandžio pradžia, tokia bus ir vasara.

Populiariausi straipsniai

darzoviuseklos

Sekite mus

SS
e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius