Falenopsis: idealios auginimo sąlygos

Kelionė į namus
Hibridiniai falenopsiai laikomi vienomis nereikliausių orchidėjų. Ilgai išsilaikantys dideli žiedai ne veltui pelnė populiarumą ir tarp gėlių augintojų, ir tarp floristų. Pradėjęs žydėti žiedynas žiedus skleidžia vieną po kito. Jei augalą nusipirkote žydėjimo pradžioje ir jam nepakenkė ilga kelionė iki jūsų namų, žiedais džiaugsitės 1–2 mėnesius, o gal ir ilgiau.
Parduotuvėse falenopsiai dažniausiai kenčia nuo sausros, skersvėjų. Labai laidus pušų žievės substratas gerai nesušlampa, vos perliejus vandeniu. Pardavėjos retai kada turi laiko tinkamai drėkinti šias gėles.
Pirkdami bet kurią orchidėją, būtinai atkreipkite dėmesį ne tik į žiedų grožį, bet ir į šaknų bei lapų gyvybingumą. Šaknys negali būti sudžiūvusios, o lapai nulaužti, pageltę.
Orchidėją neškite namo gerai supakuotą. Nepagailėkite papildomo maišelio ir pridenkite ją iš viršaus. Ypač saugoti reikia žiemą.
Parsinešus namo ir išpakavus reikėtų apžiūrėti šaknis ir įvertinti substrato drėgmę. Jei vazonas labai lengvas, žievės gabaliukai sausi, būtina laistyti.
Tiks bet kuriam kambariui
*Falenopsiai gerai auga šiltuose ir vidutinio šiltumo kambariuose, kur temperatūra nenukrenta žemiau 15 C.
*Šios orchidėjos nemėgsta tiesioginių saulės spindulių. Jas gerai auginti ant lentynų, toliau nuo lango esančių baldų, kur pakanka išsklaidytos šviesos.
*Prie lango, kur šilta, bet nesklinda karšto oro srautas nuo radiatoriaus, falenopsius galima laikyti žiemą.
*Šioms orchidėjoms tinkamiausia įprasta kambario temperatūra. Žiemą (jei nežydi) gali būti keliais laipsniais vėsiau.
*Nupirkta orchidėja žydi mėnesį kitą. Vėliau apatiniai žiedyno žiedeliai ima vysti, nudžiūva, nukrenta.
*Po žydėjimo falenopsiai kelis mėnesius pailsi ir vėl ruošiasi žydėti. Tarp lapų, aukščiau negu senasis, pradeda augti naujas žiedynkotis. Kartais senasis žiedynkotis pradeda šakotis ir krauti naujus pumpurus.
*Besiruošiančios žydėti orchidėjos nekilnokite iš vienos vietos į kitą, reguliariai laistykite.
Dažnai užduodami klausimai
Palikti ar nukirpti peržydėjusio falenopsio žiedynstiebį?
Atsakymą pateikia pats augalas: džiūstančius ir nudžiūvusius žiedynstiebius reikia nukirpti. Jei žiedai nubyrėjo, o kotelis žalias ir sveikas – tegul būna. Žiedystiebis po kurio laiko gali pradėti šakotis, ant jo vėl pasirodys žiedai. Kartais susidaro atžalos – „vaikučiai“ arba „keikiai“.
Ką daryti, jei orchidėja daugiau nebežydi?