Garstyčių nauda sveikatai ir grožiui

Duoklė skrandžiui
Garstyčių grūdeliai naudojami daržovių, grybų ir žuvų konservų pramonėje. Jais paskaninami kopūstų patiekalai, mėsiškos sriubos, faršas, karšti ir šalti mėsos, kiaušinių, jūros gėrybių bei žuvies patiekalai, marinatai, rūkyti gaminiai, salotos. Miltelių dedama į duonos ir konditerijos gaminius. Garstyčios yra ir užpilų, majonezų, padažų, aliejų sudedamoji dalis. Indijoje baltųjų garstyčių dedama į karį ir kitų rūšių prieskonius. Rudųjų garstyčių aliejumi galima paskaninti salotų, padažų, ankštinių daržovių ir kitų patiekalų skonį.
Garstyčios skatina skrandžio sulčių išsiskyrimą, gerina virškinimą ir apetitą, todėl jas valgyti naudinga. Tačiau piktnaudžiauti nereikėtų, ypač garbaus amžiaus žmonėms. Perdozavus gali pradėti dusinti, sutrikti širdies ritmas, net prarandama sąmonė. Atsargiai vartokite, jei sergate skrandžio opa, stipriu gastroentekolitu, alergija, inkstų uždegimu. Nerekomenduojama garstyčių valgyti iki 3 metų vaikams ir nėščioms moterims, sergantiems plaučių tuberkulioze, inkstų uždegimu.
Gydomosios garstyčių savybės
Garstyčiose gausu vitaminų A, B6, D, E, K, P. Šios medžiagos stiprina imunitetą, širdį ir saugo nuo aterosklerozės. Žiupsnelis grūdelių kasdien gerina virškinimą, tulžies pūslės veiklą, valo odą, sergant diabetu mažina cukraus kiekį kraujyje, naikina bakterijas, mažina kraujospūdį.
Garstyčių dedama ir į tepalus, iš jų ruošiami gydomieji užpilai. Homeopatijoje garstyčių sėklos skiriamos slogą, viršutinius kvėpavimo takus gydyti, taip pat jei kamuoja rėmuo, užkimimas.
Garstyčių aliejus – vertingas farmakologinis produktas. Jame yra magnio, geležies, natrio, kalio, kalcio, kurie gerina kepenų ir tulžies pūslės veiklą, medžiagų apykaitą, stabdo senėjimo procesus ir padeda sulieknėti. Maltos garstyčios, ypač juodosios, yra geras antiseptikas. Jos naudojamas pleistrų ir tepalų, kuriais gydomas reumatas, radikulitas, hipertonija, neuralgija ir peršalimo ligos, gamyboje.
Liaudies medicinoje garstyčios taikomos nuo seniausių laikų. Tik gerokai vėliau jos tapo maisto produktu. Mūsų protėviai garstyčiomis gydė peršalimo ligas, virškinimo sistemos sutrikimus, vandenligę. Jei skaudėdavo dantį, pakramtydavo garstyčių sėklų ir skausmas nurimdavo.
Malonios improvizacijos
*Garstyčių kaukė tonizuoja kaklo ir veido odą. Tik įsitikinkite, ar nesate alergiški. Garstyčios turi būti švelnios, nestiprios arba sumaišykite su šaukšteliu medaus.
*Jeigu jokia priemonė nepadeda išplauti nešvarių indų, išbandykite garstyčių miltelius. Jie panaikins ir nemalonų kvapą.
*Jeigu skauda nugarą, 15 minučių pagulėkite garstyčių vonioje (jų reikia 200 g). To daryti negalima nėščioms moterims. Stipriai peršalus naudinga pamirkyti kojas karštame vandenyje, įbėrus į jį 1–2 šaukštus maltų garstyčių.
*Kai užpuolė sloga, ant kojų pėdų uždėkite garstyčių trauklapių (arba trintų sėklų košelės), aptvarstykite jas ir apsimaukite vilnones kojines. Palaikykite 1–2 valandas, po to greitai pavaikščiokite po kambarį. Nuėmę trauklapius, odą nuvalyti šiltu vandeniu sudrėkinta vata, patepkite vazelinu.