Gėlininko darbai rugpjūtį
Sodriausiais žiedais sumirga jurginai, krokosmijos, rudbekijos ir saulainės, o varpiniai augalai pavėjui šnara šluotelėmis. Išryškėja nuo pavasario puoselėtų gėlynų kontūrai ir struktūra, vis kuo nors nustebindami ir primindami, kad gražiausia tai, kas nesugaunama.
Pratęskite žydėjimą
Jei gėlyne ar vazonuose auginate petunijas, bent kas kelias dienas pakartokite tą patį ritualą – nuskinkite peržydėjusius žiedus. Reikėtų nepalikti ir nuvytusių kosmėjų, verbenų, pelargonijų, jurginų ir serenčių žiedynų, nes neleisdami brandinti sėklyčių pratęsiame jų žydėjimą. Nukirpkite peržydėjusių kardelių žiedynkočius ir leiskite susiformuoti tvirtiems gumbasvogūniams.
Sodinkite
Rugpjūčio pradžioje į dirvą, 15–20 cm gylyje, reikėtų sodinti vėlyvių svogūnėlius, kad žiedų sulauktume spalį–lapkritį. Jų lapai išaugs tik pavasarį. Jei žinote, kad rugsėjį turėsite daug kitų darbų, dabar ramiai persodinkite ir lelijas. Parinkite saulėtą ir neužmirkstančią vietą, dirvą pagerinkite kompostu. Svarbu: lelijų svogūnėliai sodinami gana giliai – bent į trijų svogūnėlių gylio duobutes.
Trys paprasti dauginimo būdai
- Sėklos. Pradedame pamažu ruošti sėklų atsargas kitiems metams. Jas jau subrandino serenčiai, naktinės dyvinutės, vasariniai jurginai, tūbės, rusmenės, nasturtės, burnočiai ir kt. Verta imti tik švarias, sveikas sėklas. Jei augalas hibridinis, iš jo sėklų vargu ar kitąmet sulauksite ko nors panašaus, tad rinkti galima nebent iš smalsumo.
- Auginiai. Norimų augalų galite pasidauginti auginiais, jei to dar nepadarėte liepos pabaigoje. Svarbu vazonėlių nepalikti ilgesniam laikui be priežiūros, nes jie gali perdžiūti ir lengvai žūti. Puikiai prigyja pelargonijos, rozmarinai, šalavijai, levandos ir kiti medingi augalai. Šiuo būdu taip pat dauginami žydintys krūmai. Ar auginiai sėkmingai išleido šaknis, parodys nauji lapeliai. Taip padaugintus augalus peržiem patariama laikyti vėsesnėje, šviesioje patalpoje ir tik pavasarį pasodinti lauke.
- Kero dalijimas. Galop trečiasis dauginimo būdas – kerų dalijimas. Jei dar nespėjote pasidauginti daugiamečių augalų ir užpildyti ištuštėjusių gėlyno vietų, tai galite padaryti ir rugpjūtį, geriausiai nesaulėtą dieną. Jei šaknys trapios, kerą stenkitės perkirsti aštriu kastuvu ar iškart atsargiai perskirti rankomis. Persodintus augalus reikėtų gausiai laistyti.
Jei pasigendate aiškesnės struktūros ar spalvų, gėlynus visada galite papildyti naujai įsigytais augalais. Geriausia, jei jie augo vazonuose: sodinant tereikės nepažeisti susiformavusios šaknų sistemos. Jei įsigijote augalų plikomis šaknimis (pavyzdžiui, bijūnų), nepamirškite į duobes įberti komposto ir gausiai laistyti – taip padėsite jiems greičiau įsišaknyti ir sutvirtėti prieš žiemą.