Gėlininko žiema

Sode viduržiemis

Normali žiema su sniego apklotu – pats geriausias poilsio periodas sodo gėlėms ir ramybės laikas sodininkui. Galima džiaugtis kambariniais augalais ir kurti ateities planus.

Blogiau, kai sausio mėnesį vyrauja teigiama temperatūra ir prasideda ankstyviausių gėlių vegetacija. Pirmieji gali pasirodyti svogūninių gėlių daigai. Pasiruoškite eglišakių ar sodo dangos, kad užėjus šalčiams galėtumėte juos pridengti.

Jei stipriai šąla, papildomai sniego užmeskite ant jautriausių gėlių. Besniegėmis žiemomis gelbės sodo danga. Nebijokite jos laikinai užkloti ir ant sniego.

 

 

Mintys veda į priekį

Patikrinkite namuose sudėtas gėlių sėklas. Gal yra pernykščių likučių, kuriuos galėsite sėti šiemet. Savo pačių surinktas sėklas laikykite popieriniuose pakeliuose. Prieš sėją verta patikrinti jų daigumą, kad be reikalo neužimtų vietos daigyklose. Tai labai paprasta: tereikia 10–20 sėklų paberti ant drėgnos servetėlės ir įdėti į polietileninį maišelį. Po kelių dienų matysite, kiek iš jų leidžia daigelius. Iš anksto pasidarykite etikečių daigams pažymėti.

Ką šiemet sėti? Vakarais perverskite naujus įvairiausių firmų sėklų katalogus. Ypač atkreipkite dėmesį į naujienas, palyginkite kainas. Net ir turėdami pakankamai daugiamečių gėlių ar prisirinkę sode augusių vienmečių sėklų kasmet norėsite bent vieno naujo augalo. Juk verta pabandyti, palyginti.

Kur ir ką persodinsime? Prisiminkite, kaip vasarą atrodė Jūsų gėlynai, peržiūrėkite nuotraukas. Ir pagalvokite, ką norėtumėte pakeisti. Galbūt šiemet reikės persodinti kokias nors greitai plintančias daugiametes ar perkelti į kitą vietą stipresnių augalų. Kadangi tokius darbus atliksite tik balandžio ar gegužės mėnesį, dabar viską užsirašykite, nusipieškite būsimų pakeitimų schemas.

 

Kas žiemoja rūsyje?

Gėlių svogūnėliai, šakniastiebiai, šakniagumbiai jokiu būdu neturi sušalti. Jei rūsyje temperatūra gali nukristi žemiau 0 ºC, žiemojančias augalų dalis sudėkite į dėžes su sausu šienu, pjuvenomis ar panašia šilumą sulaikančia medžiaga, pastatykite šilčiausiame kampe, papildomai uždenkite keliais sodo dangos ar kokio nors audeklo sluoksniais. Taip trumpai apsaugosite juos nuo šalčio.

Per šiltame rūsyje sausio mėnesį gali pasirodyti pirmieji jurginų, begonijų daigeliai. Kol jie nedideli, skubiai perkelkite į šaltesnę vietą.

Net ir optimaliomis sąlygomis laikomus augalus reikia kas 2–3 savaites tikrinti. Tarp jų gali pasitaikyti pūvančių ar vystančių. Bet kokius pūvančius ar pelėsio aptrauktus augalus išneškite ir dar kartą apžiūrėkite namuose. Jei pelėsis paviršinis, tą požeminę dalį galima nuplauti su ūkiniu muilu, gerai nusausinti ir apdžiovinus vėl nunešti į rūsį. Puvinio pažeistus augalus ne visada pavyksta išgelbėti.

Vazonuose žiemojančių medelių ir krūmelių galbūt dar nereikėtų judinti, jei tik nepradėjo sprogti pumpurai. Tik kiekvieną kartą patikrinkite kiekvieno vazono žemės drėgnį.

 

 

Pixabay nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Kovo 27, ketvirtadienis.
  • Saulė teka 06:03, leidžiasi 18:46.
  • Mėnulis teka 05:38, leidžiasi 15:58.
  • Mėnulis Žuvyse, dylantis, IV ketvirtis. Delčia kovo 22 d.
  • Nikodemas, Rupertas, Lidija, Rūta, Aleksandras
  • Tarptautinė teatro diena
  • Lapų diena. Galima augalus laistyti, purkšti nuo ligų ir kenkėjų, genėti krūmus, gyvatvores, sodinti bulves ir kitus šakniavaisius, sėti veją, prieskonius, tręšti. Naikinkite pelėsius.
  • Jei dūmai iš kamino kyla aukštyn – bus giedra diena, o jei leidžiasi žemyn – bus lietaus.
e-seklos

Sekite mus

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius