GĖLYNAS: pavasarinė tulpių šventė

Su kokiomis kitomis svogūninėmis derinti tulpes?
Net ankstyviausios tulpės nesuspėja pražysti kartu su krokais ir snieguolėmis. Užtat yra daug kitų svogūninių gėlių, žiedus skleidžiančių balandžio antroje pusėje ir gegužės mėnesį. Su ankstyvosiomis tulpėmis, žydinčiomis balandžio mėnesį, reikėtų sodinti žemutes gėles. Tinka sniegžydrės, žydrės, puškinijos, scylės. Jų mėlyni, žydri, balti žiedeliai kontrastuoja su šiltomis geltonomis ir raudonomis tulpių spalvomis. Tokie mišrūs gėlynai labai nuotaikingi. Su gegužės mėnesį žydinčiomis tulpėmis derinkite neaukštas margutes (ypač tinka paprastosios margutės veislės), linksmes, hiacintus ir daugybę narcizų. Spalvų ir veislių įvairovė išties didžiulė. Kurkite arba kontrastingus, arba artimų spalvų derinius.
Kokios daugiametės gėlės žydi vienu metu?
Gegužės mėnesį žydi šliaužiančiosios vaisginos, kaukaziniai vaistučiai, aubretės, pavasariniai poraičiai, ylalapiai flioksai, Arenso uolaskėlės, kvapiosios našlaitės. Šie augalai sudaro žemas pagalvėles arba kilimėlius. Iš jų galima sudaryti puikius tulpių plotelių apvadus arba skiriamąsias juostas tarp atskirų veislių augalų.
Vidutinio dydžio raktažolių kereliai, visžalės rudgrūdėlės, žibuoklės, plautės, šilagėlės gali augti tarp tulpių. Tik sodinant tokius mišrius gėlynus būtina gerai įsivaizduoti, kaip derės žiedų spalvos. Aukštesni augalai – bergenijos, dailieji auskarėliai, kaukazinės laumenės, epimedžiai – žydinčioms tulpėms sudarys puikų foną.
Ką daryti vasarą?
Tulpėms peržydėjus, lapai žaliuoja neilgai ir netrukus ima gelsti. Geriausia svogūnėlius iškasti tada, kai apatinis lapas dar ne visiškai nudžiūvęs. Jie per vasarą laikomi atvirose dėžutėse, sausose, gerai vėdinamose patalpose.
Kol tulpės ilsisi, sode nepalikite tuščių žemės plotelių. Pasodinkite nebrangių vienmečių gėlių. Jos žydės iki rudens. Kai ateis laikas, išraukite baigiančias nužydėti gėles, įmaišykite kompostinės žemės ir vėl pasodinkite tulpes.
Specialistai pataria į tą pačią vietą tulpes sodinti ne dažniau kaip kas 4 metus. Suprantama, sėjomaina padeda išvengti daugelio ligų ir sulaukti gražesnių žiedų. Tik daugelis neturime tiek vietos, kad galėtume tulpėms ir pamaininėms kultūroms skirti 4 plotelius vietoje vieno. Tad vasarą ten, kur būta svogūnėlių, sėkime vienmečius lubinus, medetkas, serenčius, varpinius augalus. Rudenį į dirvą būtina įmaišyti trąšų, komposto ar net pakeisti viršutinį sluoksnį ir giliai perkasti.