Gėlynuose karaliauja lapai!

Pagrindiniai gėlynų augalai
Dekoratyvinės kopūstų (Brassica oleracea) veislės – vienmetis augalas puošniais žaliais, raudonais ar gelsvais lapais. Įvairių veislių kopūstai gražiausi būna visiškai subrendę vasaros pabaigoje ir rudenį, išsilaiko net per šalnas. Tinka gėlynuose. Mėgsta saulėtą vietą ir pusiau pavėsį, drėgną, derlingą priemolį ar priesmėlį. Juos, kaip ir kitus kopūstus, mėgsta vikšrai, tad reikia purkšti nuo kenkėjų.
Begonija (Begonia) – daugiametis augalas įvairių spalvų žiedais. Mūsų sąlygomis ji nežiemoja, todėl gėlynuose auginama kaip vienmetė. Rudenį, kerams kiek apšalus, gumbus galima iškasti, apdžiovinti, laikyti vėsioje ir sausoje patalpoje dėžutėse su smėliu. Lauke augalas mėgsta saulėtą vietą ar pusiau pavėsį, trąšią dirvą. Dauginama gumbais, ūgliais ir sėklomis. Žydi nuo birželio iki šalnų.
Hibridinis margenis (Coleus x hybrida) – augalas dekoratyviais margais lapais. Pas mus dažniausiai vienmetis, bet žiemai galima persodinti į vazoną ir laikyti šviesioje, vėsioje patalpoje, rečiau liejant, netręšiant. Lauke mėgsta saulę ir pusiau pavėsį, nuo vėjų apsaugotą vietą, laidų vandeniui, drėgną ir derlingą juodžemį. Žydi mažais melsvais ir baltais žiedeliais. Dauginamas auginiais ir sėklomis. Gėlyne šis augalas gražiai užpildo tuščias vietas.
Hibridinė petunija (Petunia x hybrida) – daugiametis augalas, Lietuvoje auginamas kaip vienmetis. Žydi birželį–rugsėjį įvairių spalvų žiedais. Ši petunija dauginama sėklomis ir ūgliais. Auginama gėlynuose, kambariuose, balkonuose. Mėgsta saulėtą, nuo vėjų apsaugotą vietą ir vandeniui laidžią priemolio ar priesmėlio dirvą, reguliarią drėgmę. Gausiau žydi nuolat šalinant peržydėjusius žiedus.
Indinė kana (Canna indica) – iš Indijos kilęs 50–200 cm aukščio augalas tamsiai žaliais, raudonais ar vyšniniais lapais. Žiedai geltoni, oranžiniai, raudoni. Žydi nuo liepos iki spalio. Mėgsta saulėtą, šiltą, nuo vėjų apsaugotą vietą ir trąšią, giliai įdirbtą drėgną dirvą. Indinė kana geriau augs patręšta arklių mėšlu. Sodintina gėlynuose, pakraščiuose. Dauginama šakniagumbiais ir sėklomis. Sėjinukai pražysta antrais metais. Rudenį, po pirmųjų šalnų, reikia iškasti, nupjauti stiebus ir per žiemą laikyti sausoje, vėsioje patalpoje, dėžutėse su smėliu.
Ricinmedis (Ricinus communis) – daugiametis augalas iš Afrikos, pas mus auginamas kaip vienmetis. Lapai dekoratyvūs, žali ar vyšniniai. Užauga 2–2,5 m aukščio. Žiedai smulkūs. Dygliuotuose vaisiuose bręsta sėklos. Visas augalas nuodingas, ypač į pupeles panašios sėklos. Mėgsta šviesą, šilumą, giliai įdirbtą, trąšią ir laidžią vandeniui dirvą. Tamsioje vietoje stiebai plonėja ir praranda spalvą. Gėlynuose ricinmedis labai dera su kanomis.