• birželio 21 d., Šeštadienis

Genėjimo technika: vienmečių ir daugiamečių šakų trumpinimas

Genėjimas – tai kūrybinis procesas. Šablono negali būti. Augalai skiriasi biologinėmis savybėmis. Metams bėgant, kinta jų būklė ir gebėjimai atlikti savo funkcijas. Svarbu atsižvelgti ir į klimato sąlygas, dirvos ir kitas vietovės ypatybes. Kai tiek daug veiksnių, lemiančių, kodėl, kada ir kaip reikia genėti augalus, apie šabloną ir kalbėti nėra ko.

Vienmečių šakų trumpinimas

Trumpinant prastai besišakojančius augalus, turinčius nuogų šakų su ilgais tarpais tarp pumpurų, suformuojamos kompaktiškos lajos. Vienmetės šakos, kad nepakistų augimo kryptis, pjaunamos virš gerai išsidėsčiusių pumpurų.
Norėdami atlikti teisingą pjūvį, sodo peilį įremkite priešingoje pusėje nuo pumpuro, maždaug 2–3 mm aukščiau jo pagrindo. Pakreipkite ašmenis taip, kad pjūvio plokštuma eitų maždaug 2 mm virš pumpuro viršūnės. Viena ranka stipriai laikykite pjaunamą šaką, o kita, staigiu judesiu, nuo savęs atlikite tikslų pjūvį.
Jei pjaunant sudrebėtų ranka arba pakistų pjūvio kryptis, galite pažeisti pumpurą arba pjūvio pabaiga bus aukščiau pumpuro viršūnės. Pjūvis bus nesėkmingas, jei peilį įremsite per žemai. Tokiu atveju pumpuras liks ant plono, lyg užaštrinto šakos galo ir dėl to gali tiesiog žūti. Jei paliksite kelmelį, toliau auganti šaka nukryps į šoną.
Šaką palei pumpurą galima kirpti ir saugesniu įrankiu – sodo žirklėmis. Šiuo atveju genėjimo taisyklių reikėtų laikytis dar griežčiau negu naudojant peilį. Virš pumpuro įremkite žirkles taip, kad nupjovus kelmelio neliktų ir pumpuro pagrindas būtų sveikas. Atidžiai stebėkite, kad pumpuras nepakliūtų po priešinga ašmenų puse ir jie kerpant nepasisuktų, nenuslystų audiniais. Kitaip žirklės užstrigs, o pjūvio galas bus suskilęs ir atšerpetojęs.
Senų medžių šakas ne visuomet pavyksta nukirpti tiksliai virš pumpurų, ypač naudojant ilgakotes žirkles. Nieko baisaus. Kelmelis lajos periferijoje nėra pavojingas. Kai kurios nuo ankstesnės augimo krypties nukrypusios šakos taip pat neturi didelės reikšmės.

Daugiamečių šakų trumpinimas

Daugiametės šakos kerpamos virš vienos iš šoninių atšakų. Toks trumpinimas vadinamas genėjimu pervedant. Pašalinus viršutinę dalį, toliau šakos auga kita kryptimi.
Trumpinti daugiametes šakas šiuo būdu tenka kur kas dažniau nei vienmetes palei pumpurą. Neapsieisime be tokio genėjimo norėdami sumažinti lajos aukštį, apriboti jos matmenis, atjauninti šakas ar tiesiog pakeisti kurios nors iš jų augimo kryptį.
Būkite ypač atidūs įremdami sodo žirkles į šaką, genėdami pervedimo būdu. Atlikus kokybišką pjūvį žaizda greitai ir visiškai užgis. Nusižengus taisyklėms, žaizda gis ilgai ir prastai, gal ir visai neužsitrauks.
Jei šakos skersmuo ne didesnis kaip 2–2,5 cm, galite naudoti sodo peilį arba sodo žirkles, bet jei ji storesnė – teks pjauti pjūkleliu. Tai nesudėtinga. Svarbiausia įremkite įrankį taip, kad pjūvis būtų normalus.
Kai kuriais atvejais kelmelis paliekamas tyčia. Pavyzdžiui, jei jūs stengiatės sumažinti lajos aukštį žiemą ir nerimaujate, kad žaizda per daug pavojinga ir todėl šaka gali nudžiūti, palikite 5–10 cm ilgio kelmelį. Tačiau vėlyvą pavasarį, o geriau vasaros pradžioje jį būtinai išpjaukite. Dvigubo darbo prasmė yra ta, kad jūs apsaugote žaizdą nuo apšalimo ir nudžiūvimo, o žaizdos, padarytos per vegetaciją, greičiau ir geriau užsitraukia. Antraip ant kelmelio iš miegančių pumpurų gali išaugti gana stambūs vilkaūgliai. Ypač dažnai taip nutinka tada, kai kelmelis buvo ilgas, storas ir paliktas ant kamieno arba pagrindinės šakos.


Sekti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
naujausi
seniausi populiariausi
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Birželio 21, šeštadienis.
  • Saulė teka 04:42, leidžiasi 22:00.
  • Mėnulis teka 01:42, leidžiasi 17:18.
  • Mėnulis Jautyje 04:59, dylantis, IV ketvirtis. Delčia birželio 18 d.
  • Alicija, Aloyza, Aloyzas, Vasarė, Galmina, Galminas
  • Tarptautinė jogos diena.
  • KIRMINŲ DIENA. Šaknų diena. Galima sodinti šakniavaisius, juos tręšti, krauti komposto krūvas, vežti ir kratyti mėšlą. Galima genėti medžius, krūmus. Imkite derlių, kurį reikės džiovinti, ilgam laikymui. Naikinkite dirvožemyje gyvenančius kenkėjus. Tręškite augalus, palaistykite rūgščią žemę mėgstančiuosius parūgštintu vandeniu. Skinkite gėles - gerai laikysis vandeny. Ypač palankus metas rinkti ir džiovinti dilgėlių lapus. Nepalanki diena konservuoti, virti uogienes.
  • Kai sliekai šalia kits kito kupetėles surausia, vasarą sulauksi saulėtos dienos ir gražaus oro.
e-seklos

Sekite mus

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius