• balandžio 19 d., Penktadienis

Gero dizaino principai: spalva – vienas svarbiausių sodybos dizaino elementų (II)

Tęsiame straipsnį apie spalvų svarbą sodo dizaino kontekste. Pirmą straipsnio dalį rasite čia.

Gera kaimynystė

Augalus veikia ir kaimynai. Pavyzdžiui, balti gėlynai ar kampeliai, kuriuose daug šviesių žiedų ir pilkos lapijos, atrodo itin efektingai, jei būni ką tik praėjęs ryškų gėlyną. Vienos spalvos augalų pasodinus greta kitos spalvos augalų, kontrastas būna stipresnis. Šis dizaino principas taikomas ne tik tradiciniu atveju, kai visos gėlės turi būti matomos vienu metu, bet ir tada, kai stebima jų kaita mainantis sezonams.

Besikeičiančios nuotaikos

Nors spalvos žmones veikia skirtingai, bet raudoni atspalviai dažniausiai asocijuojasi su šiluma ir stimuliuoja, o mėlyni ir žalsvi – su vėsa ir ramina. Remdamiesi šiomis asociacijomis, galite kūrybiškai pakeisti kurio nors sodo kampelio suvokimą. Pavyzdžiui, vasarą karščiu alsuojančią vietą, kurią saulė tarsi pjauna savo spinduliais, „atvėsinsite“ pasodinę sidabriškų, mėlynų ir baltų augalų. Ir atvirkščiai – vėsų šiaurinį kampelį pagyvins oranžinės, abrikosinės ir geltonos ugnelės. Deja, dideliame šešėlyje šios ryškios spalvos patamsės ir pranyks. Mažai saulėtą vietą pašviesinkite augalais, kurie turi geltonus žiedus ar lapus ir klesti daliniame šešėlyje.

Spalvų temos

Lengviausias, bet labai efektyvus būdas – sode naudoti tuo metų laiku gamtoje egzistuojančias spalvas. Gausybė vienodų augalų paryškina gamtos spalvas. Tai tikrai nenuobodu. Atvirkščiai – akys pailsi nuo spalvų chaoso.
Bet kuri spalva atrodo ypač efektingai, kai derinama su kita – kontrastinga arba papildančia. Geras pavyzdys yra geltoni žiedai arba lapija, pilka lapija arba raudoni žiedai ir bronzinė arba purpurinė lapija.
Pasirinktos vienos spalvos augalus galima derinti su augalais, turinčiais šią spalvą kaip pagrindinę (t. y. subtilaus atspalvio ir intensyvumo). Laikydamiesi šio principo sodo kampelį paversite stulbinamu. Kad jums pavyktų, siekite pasirinktos spalvos atspalvių pusiausvyros: nuo ryškaus iki vidutinio ryškumo, nuo vidutinio ryškumo iki blyškaus pastelinio.
Apskritai visų spalvų pagrindas yra arba mėlyna, arba geltona. Mėlynam spektrui priskiriama vaiski, šalta balta, visi baltai rausvi, rausvai raudoni, tamsiai raudoni ir purpuriniai atspalviai, taip pat tikroji mėlyna. Geltonam spektrui priklauso šilta balta, geltona, oranžinė, oranžiškai rausva (abrikosinė, lašišinė) ir visi skaisčiai raudoni atspalviai. Jeigu naudosite vieną kurį spektrą, niekuomet nekils spalvų konfliktas, nes visų jų pagrindas bus tas pats. Tačiau ir vėl „bet“. Kartais kontrastingos spalvos pagyvina, išjudina sodo kampelį arba paryškina kitas spalvas, todėl jis neatrodo ramus, migdantis.
Taigi kurdami efektingą reginį naudokite ne tik ryškių spalvų, bet ir kontrastingų tekstūrų, formų augalus. Tačiau nepersistenkite, nes jūsų sodas ar jo kampelis praras ypatingą poveikį ir erzins. Ir nepamirškite: spalvų, kaip ir augalų, mados ateina ir praeina, o jūs liekate savo aplinkoje, kurią mylite tokią, kokią sukūrėte.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Balandžio 19, penktadienis.
  • Saulė teka 06:07, leidžiasi 20:30.
  • Mėnulis teka 15:22, leidžiasi 05:16.
  • Mėnulis Mergelėje, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis balandžio 15 d.
  • Aistė, Eirimas, Laisvūnas, Laisvūnė, Leontina, Leonas, Simonas, Putrimas, Nogailė
  • Šaknų diena. Sėkite ir sodinkite visas daržoves, gėles, vijoklius, medžius, krūmus, gyvatvores, sodinukus, ūglius, daigus, persodinkite kambarines ir balkonines gėles. Sėkite veją. Dauginkite dalindami, šaknydindami. Dirbkite žemę, purenkite, kaupkite. Nerekomenduojama sėti ir sodinti gūžinių salotų, genėti gyvatvorių, tręšti, sandėliuoti ir konservuoti daržovių, vaisių.
  • Jei sliekai lenda iš žemės, bus lietaus.

Populiariausi straipsniai

darzoviuseklos
Baumera

Sekite mus

e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius