• balandžio 20 d., Šeštadienis

Gervuogių viliotinis

Gervuogė (Rubus) – erškėtinių šeimos augalas, paplitęs visoje Lietuvos teritorijoje. Nors ji ir nesudaro didelių sąžalynų, bet pakliuvus į jų glėbį ilgam išliks aštrių spygliukų prisiminimas. O gal verta pasisodinti sode keletą bedyglių krūmų?

 

Botaniko akimis

 
Gervuogės auga ir iki 2 m aukščio stačiais krūmais, ir šliaužia pažeme. Lapai sudėtiniai, rombiški ar kiaušiniški, iš 3 ar 5 dantytų lapelių, panašūs į aviečių. Dabar, norint pasmaguriauti uogomis, jau nereikia traukti į pamiškes, paežerių ar paupių pakrantes, kur laukinės gervuogės tik ir taikosi neatsargius uogautojus sugriebti spygliuotomis šakomis. Soduose galime auginti bespygles ar retus spygliukus turinčias kultūrines veisles.
Atsižvelgiant į veislę, gervuogės pražysta gegužės–birželio mėnesiais. Po šalto pavasario vėlyvųjų veislių augalai žiedus skleidžia liepos pradžioje. Jie daugiausia dvilyčiai, susitelkę į kekiškus žiedynus. Medingi balti, rausvi žiedai privilioja daugybę bičių, vabzdžių. Uogos sirpsta lėtai ir palaipsniui: ant vienos kekės galima išvysti žalių, raustančių ir visiškai prinokusių. Pirmasis derlius sunoksta jau birželio pradžioje. Uogas patogu skinti, nes vaisiniai ūgliai iškilę virš lapų. Kadangi jos sunoksta ne vienu metu, todėl skinamos keliais etapais. Gervuogės turi juodas, tamsiai purpurines uogas, o aviečių ir gervuogių hibridai – raudonas. Vaisiai sutelktiniai, sudaryti iš smulkių sultingų kaulavaisių, suaugę su žiedsosčiais ir prinokę su jais nukrenta.

 

Danutė Jazdauskienė

 

Kur sodinti gervuoges ir kaip jas prižiūrėti, genėti, dauginti rašome rugsėjo „Sodo spalvų“ numeryje.
 


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Balandžio 20, šeštadienis.
  • Saulė teka 06:04, leidžiasi 20:33.
  • Mėnulis teka 16:36, leidžiasi 05:23.
  • Mėnulis Mergelėje, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis balandžio 15 d.
  • Gostautas, Eisvydė, Marcijonas, Agnė (Agnetė), Traidenis
  • Kinų kalbos diena.
  • Šaknų diena. Sėkite ir sodinkite visas daržoves, gėles, vijoklius, medžius, krūmus, gyvatvores, sodinukus, ūglius, daigus, persodinkite kambarines ir balkonines gėles. Sėkite veją. Dauginkite dalindami, šaknydindami. Dirbkite žemę, purenkite, kaupkite. Nerekomenduojama sėti ir sodinti gūžinių salotų, genėti gyvatvorių, tręšti, sandėliuoti ir konservuoti daržovių, vaisių.

Populiariausi straipsniai

darzoviuseklos
Baumera

Sekite mus

e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius