• balandžio 23 d., Antradienis

Gležname pumpurėlyje – daug sveikatos

Ne tik beržų sula stiprina sveikatą. Šių medžių pumpurai ir lapai gydomųjų galių turi netgi daugiau. Jie yra eterinių aliejų, dervų, raugų, vitamino C, cukraus, organinių ir mineralinių medžiagų, saponinų, flavonoidų, antiseptinių medžiagų šaltinis. Pumpuruose eterinių aliejų – net 3,5–5 proc.

 

 

Vertingiausi bundantys, išbrinkę, bet dar neišsiskleidę, kurių viršūnėlės vos ima žalsvėti. Tuomet jie lipnūs, aromatingi, turtingiausi veikliųjų gydomųjų medžiagų. Pumpurus reikia džiovinti gerai vėdinamoje patalpoje ar džiovykloje, 30 ºC temperatūroje.

Lapai skinami beržams žydint, kol jauni, kvapūs. Vartojami švieži ir džiovinti. Jaunais beržo lapais galite ne tik pasigydyti, bet ir pagardinti maistą. Pavasarį jų įmaišykite į žalias salotas su kiaulpienėmis, ridikėliais, laiškiniais česnakais ar rūgštynėmis. Pikantiškos yra beržų lapų, kopūstų, morkų, salierų (lygiomis dalimis) salotos su pieno, miltų, šiek tiek druskos, cukraus, garstyčių, pipirų ir citrinos sulčių užpilu. Beje, joms tinka ir švieži klevų, obelų, serbentų, žemuogių lapeliai, raktažolių žiedai ir lapeliai. Norvegai jaunais beržų lapeliais pakeičia petražoles. Jais barsto virtas bulves, gardina sriubas, troškinius.

Kiekvieną pavasarį tenka genėti vaiskrūmius. Jų šakelių neišmeskite. Nuskabykite pumpurus ir turėsite vitaminingos arbatos. Juodųjų serbentų pumpurai taip pat turtingi vitaminų C ir P, pektinų, organinių rūgščių, eterinio aliejaus. Raudonųjų ir baltųjų serbentų pumpuruose vitaminų mažiau, bet gausu kitų vertingų medžiagų.

Gležnuose pumpurėliuose esančios biologiškai aktyvios medžiagos gerina organizmo medžiagų apykaitą, stiprina imunitetą, gelbsti nuo avitaminozės. Nuo augančio krūmo juos skinti reikėtų saikingai – tik nuo viršūnėlių, kad nebūtų žalos augalui. Tik ką surinkti arba tinkamai išdžiovinti juodųjų serbentų pumpurai ir lapeliai – vertingas prieskonis marinuojamoms daržovėms (agurkams, pomidorams), grybams. Jie suteikia malonų kvapą girai, likeriui, degtinei. Pavasarinė visų serbentų pumpurų arbata gali pakeisti kitus karštus gėrimus, raudonųjų, baltųjų – skatina skirtis šlapimą, padeda sergantiems podagra. Arbatai tinka beržų, juodųjų tuopų, aviečių, erškėčių, šaltalankių, diemedžių pumpurai.

 

Pixabay nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Balandžio 23, antradienis.
  • Saulė teka 05:57, leidžiasi 20:38.
  • Mėnulis teka 20:21, leidžiasi 05:41.
  • Mėnulis Skorpione 18:20, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis balandžio 15 d.
  • Adalbertas, Daugaudas, Juras, Jurgis, Jurgita (Jurga), Vygailė.
  • Jorė, Jurginės. Ganiklio diena. Anglų kalbos diena. Pasaulinė knygos ir autorinių teisių diena.
  • Per Jurgines griežčiausiai drausta judinti žemę – arti, akėti, sėti, kasti. Net kuolo į žemę įkalti nevalia.

Populiariausi straipsniai

Baumera

Sekite mus

e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius