Gvazdikėliai – sveikatai ir skoniui

Artėjant Kalėdoms namai pakvimpa kasdienai neįprastais kvapais… Vienas jų – gvazdikėlių? Ar žinote, kad šie nepaprasti prieskoniai, kurių kvapas ir skonis asocijuojasi su gražiausia žiemos švente, vertinami ne tik virtuvėje? Jie pasižymi gydomosiomis ir grožiui naudingomis savybėmis. Kokiomis?

Gydomosios savybės

Gvazdikėliuose yra iki 20 % eterinio aliejaus, glikozidų, karifileno, vanilino, gleivių, gumuleno, riebiųjų rūgščių ir kitokių medžiagų. Pagrindinis eterinio aliejaus komponentas – eugenolis, turintis antiseptinių savybių.
Gvazdikėliai įtraukti į daugelio šalių farmakopėjas. Jie slopina peršalimo simptomus, palengvina kosulį, kvėpavimą ir sušildo, gerina kraujotaką, skrandžio ir kepenų veiklą, naikina parazitus, silpnina raumenų spazmus, stiprina atmintį, gydo akis. Gvazdikėliai įeina į skausmą malšinančių ir peršalimą gydančių tepalų ir balzamų sudėtį. Sausą kosulį galima numalšinti kramtant ledinuką su gvazdikėliu.

Gvazdikmedžių aliejus

Pastaruoju metu pasaulyje populiarėja gvazdikmedžių aliejus. Madagaskare jis išgaunamas iš augalų lapų, Zanzibare – iš šakelių ir pumpurų. Naudojamas maisto, farmacijos, kosmetikos ir parfumerijos pramonėje. Ši medžiaga įeina į kai kurių prancūziškų kvepalų sudėtį.
Farmakologai ir stomatologai tvirtina, kad gvazdikmedžių aliejus yra puikus antiseptikas, malšinantis dantų uždegimus ir skausmą. Jo yra kai kuriose dantų pastose, laikinosiose plombose. Šias gydomąsias savybes patvirtina ir Ajurveda, senoji kinų medicina. Teigiama, kad pakanka pamirkyti mažą vatos gabalėlį ir uždėti ant skaudamo danties.
Gvazdikmedžių aliejus gerina virškinimo sistemos veiklą, apetitą, slopina traukulius, spazmus, žagsėjimą. Išoriškai juo galima tepti furunkulus ir prastai gyjančias žaizdas. Karštas vanduo, į kurį įlašinta šio aliejaus, tinka inhaliacijoms sergant sloga.
Gvazdikmedžių aliejaus pilama į kosmetikos priemones, kurios palankiai veikia uždegimų apimtą, nešvarią odą. Malonus kvapas gerina atmintį ir informacijos suvokimą, padeda sugrąžinti dvasines jėgas po stipraus nervinio sukrėtimo. Šis aliejus naudojamas ir vabzdžiams atbaidyti.

Prieskonis iš mūsų vaikystės

Gvazdikėliai turi stiprų kvapą ir deginantį skonį. Kvapniausia yra kepurėlė, o aštriausias – kotelis. Bet malti gvazdikėliai greitai praranda gerąsias savybes.
Su juodaisiais pipirais sumaišytų gvazdikėlių dedama į troškintą kiaulieną, avieną, riebų faršą, dešras, mėsiškas sriubas, žuvienę, mėsos sultinius, daržoves, košes. Jais gardinami įvairūs vištienos, laukinių paukščių ir kopūstų patiekalai, paukštienos paštetai, marinuota silkė, grybai, ryžiai, spagečiai. Ypatingą skonį įgauna mėsos, žuvies, daržovių, vaisių ir uogų konservai. Gvazdikėliai taip pat įeina į indiškus, kiniškus, marokietiškus ir kitokius prieskonių mišinius (karį, garam masalą ir kt.). Dažnai maltų prieskonių dėl kvapo beriama į marinatus, padažus ir pagardus.
Į kompotus, pudingus, konditerijos gaminius gvazdikėlių dedama vienų arba kartu su cinamonu. Jais aromatizuojami ir likeriai, karšti vyno gėrimai, punšai, vaisių sultys, kompotai.

Svarbu:
*Labai karštas ar verdantis vanduo sunaikina gvazdikėlių kvapą, o patiekalas apkarsta. Tad kuo vėliau šių prieskonių beriama, tuo geriau. Į tešlą ir faršą jų dedama iki kepimo, į kitus mėsos patiekalus – likus 10–15 minučių, o į sultinius, sriubas, kompotus – 3–5 minutėms iki gaminimo pabaigos.
*Marinatuose, kuriuose yra vyno, acto ar kitų spirituotų skysčių, gvazdikėlių turi būti nedaug. Mat spirite geriau tirpsta jų karčiosios medžiagos, kurios gali pakenkti mūsų organizmui.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Sekluva II

Šiandien

  • Kovo 29, penktadienis.
  • Saulė teka 06:58, leidžiasi 19:50.
  • Mėnulis teka , leidžiasi 06:51
  • Mėnulis Šaulyje 21:51, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis kovo 25 d.
  • Almantė, Bertoldas, Helmutas, Manvydas, Narcizas
  • Lietuvos įstojimo į NATO diena. Didysis penktadienis
  • Lapų diena tęsis iki vėlumos. Genėkite gyvatvores. Sodinkite, sėkite gūžines salotas, gūžinius kopūstus. Laistykite, purkškite, tręškite augalus. Rinkite ir džiovinkite vaistinius, prieskoninius augalus, dilgėles.
  • Jei noragai kovo mėnesį blizga, tai balandžio mėnesį rūdys.

Populiariausi straipsniai

darzoviuseklos

Sekite mus

SS
e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius