Gydomosios kraujažolės savybės

Medicinos tikslams paprastoji kraujažolė auginama įvairiose Europos šalyse, JAV, Australijoje. Antžeminėje dalyje yra eterinio aliejaus, alkaloidų, tanidų, organinių rūgščių (acto, skruzdžių ir kt.), dervų, flavonoidų (kvercetino, liuteolino ir kt.), inulino, kumarinų, vitaminų C ir K, karotinoidų, karčiųjų, mineralinių ir kitokių medžiagų. Iš sėklų išspaudžiama iki 21 % eterinio aliejaus.

 

 

 

 

Vaistams 15 cm ilgio augalų viršūnės pjaunamos žydėjimo pradžioje. Džiovinamos pavėsyje, gerai vėdinamoje vietoje arba džiovykloje, 35–40 ºC temperatūroje. Sausos kokybiškos žolės spalva pilkai žalia, kvapas stiprus. Žiedynai pjaunami su ne ilgesniais kaip 4 cm stiebeliais. Džiovinta žaliava laikoma sandariame inde. Ją tinka vartoti penkerius metus.

Kraujažolės plačiai vartojamos įvairių šalių medicinoje. Jos dažniausiai įeina į vaistažolių mišinius, kuriais stabdomas kraujavimas sergant skrandžio, žarnyno, plaučių, gimdos ir kitomis ligomis, gerinamas apetitas, gydomas hemorojus, dvylikapirštės žarnos, šlapimtakių ir skrandžio uždegimai, kolitai, slopinami spazmai. Jos naikina bakterijas, skatina tulžies sekreciją.

Vaistams ruošiami ir užpilai, nuovirai, ekstraktai. Kraujažolių ir dilgėlių preparatai vartojami vidiniam ir išoriniam kraujavimui stabdyti, kaip raminamoji priemonė. Jie palankiai veikia skrandžio sulčių sekreciją, mažina meteorizmą ir gerina virškinimą, normalizuoja medžiagų apykaitą. Kraujažolių ekstraktai ir užpilai geriami sergant skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opomis, nuo gastrito, dispepsijos, tulžies akmenligės, diabeto, tulžies išsiskyrimui skatinti ir kt.

Liaudies medicinoje kraujažolė labai populiari. Ji yra tradicinis augalas, palengvinantis menstruacijas ir mažinantis labai gausų kraujavimą, padedantis lengviau ištverti klimaksą. Vartojama nuo maliarijos, nemigos, šlapimo takų akmenligės, tuberkuliozės, gastrito, varikozės, kai kurių kepenų ligų, nelaikant šlapimo, žaizdų gijimui skatinti. Arbatą siūloma gerti, jei vargina hemarojus. Sutrintų augalo lapelių galima uždėti ant žaizdos įsipjovus ar į nosį kraujui sulaikyti.

Lapų sultimis patepta šviežia žaizda nustoja kraujuoti ir greičiau užgyja. Tačiau reikia būti atsargiems – jei esate alergiški, jos gali nudeginti. Kraujažolių sulčių, sumaišytų su medumi, po 3 šaukštelius per dieną galima gerti apetitui sustiprinti, medžiagų apykaitai pagerinti.

Užpilas nuo stomatito. 2 šaukštus sausos susmulkintos kraujažolių žolės užpilkite stikline verdančio vandens. Palaikykite valandą, praskieskite. Gerklę skalaukite karštu užpilu.

Arbata nuo hemorojaus. 2 šaukštus kraujažolių lapų pavirkite stiklinėje vandens.

Pūliuojančioms žaizdoms gydyti. 2 šaukštus kraujažolių žolės reikia užvirinti 0,5 l vandens, palaikyti valandą ir praskiesti. Šilti kompresai dedami ant pūliuojančios pažeistos odos.

Kraujažolių ir ramunėlių užpilas. Kraujažolių ir ramunėlių žiedus (3 : 1) užpilkite verdančiu vandeniu ir palaikykite, kad pritrauktų. Užpilas sulaiko kraujavimą, skatina žaizdų gijimą. Juo naudinga prausti veidą.

Įsidėmėkite! Kraujažolių negalima vartoti žmonėms, kurių padidėjęs kraujo krešumas, kraujospūdis ir kurie alergiški astrinių šeimos augalams, taip pat nėštumo laikotarpiu. Be to, didesnis jų kiekis ar ilgas vartojimas gali padidinti jautrumą saulės spinduliams, sukelti galvos svaigimą, odos bėrimą ir net apsinuodijimą. Tad pirmiausia vertėtų pasitarti su gydytoju.

 

 

Pixabay nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Sekluva II

Šiandien

  • Kovo 19, antradienis.
  • Saulė teka 06:23, leidžiasi 18:31.
  • Mėnulis teka 11:24, leidžiasi 05:08.
  • Mėnulis Liūte 21:32, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis kovo 17 d.
  • Juozapas (Juozas, Juzė), Juozapota, Vilys, Vilė
  • Šv. Juozapas. Pempės diena. Tarptautinė kliento diena
  • Lapų diena tęsis iki vėlumos. Sėkite, sodinkite, pikuokite lapines, prieskonines daržoves. Sėkite veją. Persodinkite, laistykite kambarinius augalus. Tvarkykite sodą, aplinką. Skiepykite vaismedžius, spygliuočius.
  • Jei tą dieną parskrenda pempės, prasidės atšilimas. Jei tą dieną giedra, galima tikėtis pieningų metų.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

SS
e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius