• liepos 15 d., Pirmadienis

Gyduoliai ant jūsų stalo: pankoliai, kmynai, kalendra

Daugelis vaistinių augalų, turinčių stiprų kvapą, dažnai vartojami kulinarijoje, tačiau nemažai jų turi ir gydomųjų savybių. Šįkart aptarkime tris: kmynus, pankolius ir kalendrą.

 

 

 

 

Pankoliai. Šis augalas yra panašus į krapą, tik kur kas stambesnis. Pankolių kvapas primena anyžių kvapą, o skonis salsvas, truputį deginantis. Šiuose augaluose yra eterinio aliejaus, geležies, kalio, fosforo, magnio, kalcio. Žalumynuose randama apie 1,5% cukrų, 1,2% baltymų, 10–11% ląstelienos. Mūsų sąlygomis sėklos sudygsta vėlai, nes joms reikia aukštos dirvos temperatūros. Pasėję lauke balandžio mėnesį, daigų sulauksime 6–20-ą dieną.

Pankoliai vartojami medicinoje. Jais gydomos skrandžio ir žarnyno ligos, pasireiškiančios spazmais, pilvo pūtimu, skausmais, virškinimo sutrikimu. Antpilas gaminamas iš 2 valgomųjų šaukštų vaisių ir 1 stiklinės verdančio vandens. Jo geriama po trečdalį stiklinės tris kartus per dieną.

 

 

Kmynai. Tai vienas iš seniausių prieskoninių ir vaistinių augalų. Sėklų rasta faraonų kapavietėse, minimi ir Biblijoje. Išoriškai jie labai panašūs į morkas. Kmynai taip pat suformuoja mėsingas, storas šaknis, tik baltos spalvos. Derlius renkamas rudenį.

Kmynų sėklos sėjamos lauke. Jiems reikia giliai įdirbtos, trąšios, purios dirvos. Geriausia pasėti kuo anksčiau, kovo pabaigoje ar balandžio pradžioje. Galima ir prieš žiemą. Kmynai nemėgsta dirvos plutelės, todėl ją reikėtų supurenti prieš sudygstant daigams.

Gydymo tikslais vartojamos kmynų sėklos, pagerinančios tulžies, skrandžio ir kasos sulčių išsiskyrimą, žadinančios apetitą. Jos neleidžia kauptis dujoms, susidarančioms virškinant sunkų maistą: ankštinių augalų patiekalus ir riebius produktus. Be to, jie vartojami sergant uždegiminėmis kvėpavimo takų ligomis. Paprastai geriamas antpilas. 20 g, arba 2 valgomieji šaukštai, kmynų sėklų užpilami 200 ml verdančio vandens ir vandens vonelėje virinama 15 minučių arba ekstrahuojama termose. Paskui reikia nusunkti vaisius, įpilti virinto vandens tiek, kad vėl būtų 200 ml skysčio. Antpilo vartojama po 1/2–1/3 stiklinės 2–3 kartus per dieną po valgio.

 

Kalendra. Kalendra, kinza, šuniškoji petražolė – to paties augalo pavadinimai. Tai gana stambus iki 120 cm aukščio vienmetis augalas. Maistui vartojamos sėklos, žaliosios dalys, kuriuose, be eterinių aliejų, yra ir gausybė vitaminų.

Kalendras reikėtų pasėti kuo anksčiau. Joms reikia purios, trąšios, daug kalcio ir maistingų medžiagų turinčios dirvos. Be to, šie augalai medingi.

Kalendra įtraukta į 16 pasaulio šalių farmakopėjas. Vaisiai vartojami virškinimui gerinti, tulžies išsiskyrimui skatinti, jais gydomasi nuo hemorojaus. Ruošiamos vandeninės ištraukos. 1–2 valgomieji šaukštai kalendrų sėklų užpilami stikline verdančio vandens ir ekstrahuojama termose arba kaitinama 15 minučių vandens vonelėje. Ištrauka atvėsinama, nusunkiama, įpilama tiek vandens, kad susidarytų pradinis skysčio kiekis. Geriama po 1/3 stiklinės triskart per dieną tulžies išsiskyrimui skatinti – prieš valgį, o virškinimui pagerinti – po valgio.

 

Pixabay nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Liepos 15, pirmadienis.
  • Saulė teka 05:02, leidžiasi 21:47.
  • Mėnulis teka 16:02, leidžiasi 00:20.
  • Mėnulis Skorpione, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis liepos 14 d.
  • Bonaventūras, Gerimantė, Henrieta, Henrikas, Herkus, Mantas, Rozalija (Rožė)
  • Žalgirio mūšio diena (1410 m.)
  • Lapų diena. Sodinkite, sėkite, pikuokite lapines daržoves, sėkite ar pjaukite veją, laistykite. Rinkite sraiges. Sėkite, sodinkite, skinkite vaistinių augalų lapus, stiebus. Nepatartina kirsti medžių, sėti ir sodinti gūžinių salotų, iškasti gėlių svogūnėlius.
  • Liepos viduryje kukuojanti gegutė pranašauja ilgą vasarą.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius