Gyvatvorės formavimas

Dekoratyvinių krūmų formavimas
Pats populiariausias dekoratyvinių krūmų panaudojimo būdas yra gyvatvorė. Jauni augalai dviem eilėmis, šachmatų tvarka, susodinami į gerai patręštą dirvą. Tarpai tarp jų priklauso nuo rūšies ir veislės. Kuo stambesnis užauga krūmas, tuo tarpai didesni, ir atvirkščiai. Dažniausiai tarpas tarp eilių būna 20–35 cm, o tarp augalų eilėje – 15–30 cm. Smulkialapiai krūmai sodinami mažesniais tarpais nei turintys didelius lapus. Jie turi būti jauni, nes peraugę gyvatvorei netinka.
Kai tik sodinukai gerai prigis, pradedame formuoti gyvatvorę. Skatindami jų šakojimąsi, atsižvelgdami į rūšį, nukerpame palikdami tik 5–10 cm stiebo arba visiškai palei žemę. Visą vasarą naujus ūglius nugnybiame, palikdami tik 2–3 lapelius. Genėti nustojame rugsėjį, kad visi jauni ūgliai spėtų sumedėti, kitaip žiemą iššals. Šią procedūrą kartojame ir kitais metais, kol krūmai pasiekia norimą aukštį. Kartu lyginame ir šonines plokštumas, nukirpdami ūglius, kurie išsikiša už norimų gyvatvorės ribų.
Žinotina, kad kuo dažniau genėsime, tuo tankesni bus krūmeliai. Jiems pasiekus norimą aukštį, viršutinę ir šonines plokštumas kerpame reguliariai sodo arba gyvatvorių žirklėmis. Jei mūsų gyvatvorė yra aukšta, geriau, kad jos apatinė dalis būtų platesnė už viršų. Kitaip tariant, svarbu, kad šoninės plokštumos nebūtų visiškai vertikalios. Tada apačia nenupliks dėl nepakankamo šviesos kiekio.
Gyvatvorė taip pat nebūtinai turi būti vienodo aukščio ir lygi. Ją galima formuoti banguotą, su bokšteliais, arkomis ir t. t., tačiau svarbu atsižvelgti į bendrą sklypo želdynų ir architektūros stilių.
Kad būtų paprasčiau išlaikyti norimas linijas, ypač naujokams sodininkams, geriau naudoti virves, gulsčiukus ir trafaretus.
Geometrinės figūros
Iš natūralių formų krūmų galime kurti įvairiausias geometrines figūras. Pavyzdžiui, iš jazminų nesunkiai suformuosime taisyklingą rutulį, iš gluosnių – bet kokio dydžio rutulius ar kubus. Iš ligustrų, žirnmedžių, dabar vadinamų karaganomis, gudobelių atsiras bet kokios stačiakampės figūros.
Iš paprastųjų buksmedžių lengvai sukuriamos bet kokios formos, netgi skulptūriškos. Tik būtina prisiminti, kad jie ne visada lengvai pakelia mūsų žiemas ir kelerių metų darbas dėl poros ypač šaltų dienų gali nueiti perniek.
Būtina žinoti, kad suformuoti gausiai ir gražiai žydintys krūmai žydi gerokai mažiau. Ypač tai būdinga rūšims, kurių augalai žiedus krauna ant pirmųjų metų ūglių. Tokie yra pūkeniai, forsitijos, hortenzijos, jazminai, deucijos, lanksvos, alyvos, veigelės ir putinai.
Žemas apvadines gyvatvores galima sudaryti iš puskrūmių – levandų, rūtų, įvairių žiemių.