Hidroponika – sodininkystė be dirvožemio
Purvini drabužiai, žemėtos panagės, nuo darbo įsiskaudusi nugara… Keli sodininkystės „malonumai“, kartais nuo darbo atbaidantys net augalų mylėtojus ir estetus… Hidroponika – auginimo būdas nenaudojant dirvožemio. Kas tai: prabangos dalykas, mada, sodininkystės perspektyva?.. Esminiai klausimai ir atsakymai apie hidroponiką.
![]() |
Hidroponika –kas tai?
Hidroponika – tai augalų auginimas ne dirvožemyje, o mineralinių medžiagų prisotintuose vandens tirpaluose arba substratuose (smėlyje, žvyre, pjuvenose, kokosų plaušuose, durpėse ir kt). Manoma, kad šis metodas naudotas jau prieš tūkstančius metų. Kabantieji Babilono ir Meksikos actekų plaukiojantieji sodai – tai tik pora senosios hidroponinės kultūros pavyzdžių.
Ar hidroponika populiari Lietuvoje?
Hidroponika Lietuvoje populiarėja gana sparčiai. Yra ir tokių hidroponikos „maniakų“, kurie vežasi visas reikiamas medžiagas iš užsienio jau ne vienerius metus.
Europoje šis metodas labai senas. Pavyzdžiui, juo paremtas visas Olandijos ūkis, kuris duoda didžiulį derlių.
Kokie pagrindiniai hidroponikos ypatumai, skirtumai nuo įprastinio auginimo?
Taikant šį metodą augalai auga kur kas greičiau. Jų augimo tempas skiriasi nuo pasodintų įprastiniu būdu (dirvožemyje) maždaug nuo 2 iki 5 kartų. Nereikia papildomos apsaugos, insekticidų, nes nėra žemės, taigi ir kenkėjų. Tame pačiame plote subręs kur kas daugiau daržovių nei dirvožemyje. Pavyzdžiui, 1 m² žemės galima išauginti apie 2–3 kg pomidorų, o hidroponiškai – 20–25 kg. Be to, daržovių išvaizda geresnė. Šį metodą galima taikyti bet kokioje uždaroje patalpoje (kambaryje, rūsyje, ant palangės, esant dirbtiniam apšvietimui) arba atviroje (pavyzdžiui, ten, kur dirvožemis nederlingas).
Ką galima šitaip auginti?
Šitaip auginti galima bet kokius sodo, daržo ar kambarinius augalus: daržoves, gėles, nedidelius vaiskrūmius, vaistines ir prieskonines žoleles ir kt.
Ar įmanoma užsiauginti augalą iš sėklos? Kokia tinka?
Tinka visos sėklos, išskyrus kokosų, nes jos yra per didelės.
Kokio plotelio namuose pakaktų auginimo sistemai?
Rekomenduojamas 1 m².
Kokių būtiniausių priemonių reikėtų įsigyti žmogui, nieko neišmanančiam apie hidroponiką, bet norinčiam užsiauginti daržovių kambaryje?
Priemonės labai įvairios, nes skirtingi auginimo būdai, sistemos. Tačiau bet kuriuo atveju reikėtų specialių vazonų, plaušų, prietaiso, per kurį kiekvienam augalui lašėtų vanduo, trąšų, vandens kietumo matuoklio, pompos.
Jei norime žiemą kambaryje užsiauginti pomidorų, tai per kiek laiko (nuo sėklos) užaugs vaisius, kurį galėsime nusiraškyti ir suvalgyti?
Tai priklauso nuo auginimo būdo, apšvietimo, trąšų ir t. t. Maždaug apie 3 mėnesius.
Kaip augalas klonuojamas?
Labai paprastai. Tereikia paimti pažastėlės ataugą (šakelę), ne mažesnę nei sprindis, padaryti keletą mažų įpjovų kotelio gale, tada pamerkti į specialų gelį ar miltelius ir kloną įstatyti į akmens vatos kubelį. Laikyti reikia labai drėgnai, kol susiformuos šaknų sistema.
Kokia augalų priežiūra?
Reikėtų kas dvi savaites keisti vandenį, įpilti trąšų. Sudėtinga tik iš pradžių. Vėliau pamatai, kad šitaip auginti gerokai paprasčiau nei žemėje, nes sistema veikia automatiškai. Juk jei turi prieskoninių augalų darželį, ilgesniam laikui išvažiuoti negali, nes jį reikia laistyti. Šiuo atveju tai įmanoma.
Ką iš anksto turėtų žinoti augintojas, kad nedarytų pagrindinių klaidų?
Labai svarbi yra rūgštingumo kontrolė. Dažniausiai Lietuvoje vanduo rūgštus ir augalams netinka – sulėtėja jų augimas. Pavyzdžiui, vandens, bėgančio iš krano, pH yra 8, o reikia, kad būtų 5,5. Vadinasi, jis netinkamas, tačiau galima įdėti šarmo arba rūgšties. Yra specialus matuoklis. Mineralų kiekis taip pat turi būti šiek tiek didesnis.