Hidrosėja: kas tai ir kaip veja sudygsta per kelias dienas?
2018 m. 11 rugsėjo d.
Pirmą kartą išgirdęs apie šlapiąją sėją, dar vadinamą hidrosėja, nustemba ne vienas. Kaip galima žarna ant dirvos užpurkšti veją? Iš tiesų nenuostabu – šis būdas nėra naujas. Jis išrastas 1950 metais JAV. Bėgant laikui, technologija tobulėjo ir išpopuliarėjo visame pasaulyje. Ir Lietuvoje yra įmonių, galinčių užpurkšti veją pageidaujamoje vietoje.
Specialiame rezervuare sumaišomi vanduo, celiuliozės mulčias, hidrogelis, specialūs klijai, kompleksinės trąšos ir sėklos. Tiršta masė, naudojant aukšto slėgio įrenginį, purškiama plačia žarna. Mišinio sudėtyje yra aplinkai nekenksmingų dažų, tad pradžioje veja atrodo keistokai. Tačiau jie padeda kontroliuoti darbų eigą, vizualiai įvertinti, ar mišinys pasiskirstė tolygiai, ar neliko tuščių plotų.
Mišinyje yra ir vandenį absorbuojančių granulių – hidrogelio, kuris sulaiko, kaupia ir palaipsniui atiduoda drėgmę. Tai labai svarbu dygstantiems augalams. Specialūs klijai – ekologiška medžiaga, sujungianti komponentus. Lėtai tirpstančios kompleksinės trąšos praturtina dirvą maisto medžiagomis. Sėklų mišiniai parenkami pagal vejos paskirtį ir užsakovo pageidavimus.
Užpurškus dažyto mišinio, po 2–3 valandų ant dirvos susidaro plutelė, stabdanti eroziją. Sėklų neišnešioja vėjas, nenuplauna lietūs ir nesulesa paukščiai. Jas sulaiko mulčias ir klijai. Tikinama, kad taip pasėtų žolių sėklų daigumas yra iki 95–99 proc. (priklauso tik nuo kokybės, kiti veiksniai nesvarbūs). Po plutele palankus mikroklimatas, ir augalai sudygsta per 4–10 dienų, o po 3–4 savaičių akį džiugina vešlus kilimas.
Įveisiant veją šiuo būdu mažesnės laiko ir darbo sąnaudos. Be to, kur kas pigiau ir paprasčiau nei kloti velėną ir greičiau nei sėti įprastai. Vis dėlto reikia specialių įrenginių ir kvalifikuotų specialistų – tai vienintelis trūkumas. Aukštos kokybės veją naujuoju būdu galima įveisti net iki 50° nuolydžio šlaituose. Specialus įrenginys purškia sėjamąjį mišinį net iki 50 m atstumu ir gali pasiekti sunkiai prieinamus plotus. Hidrosėjos būdu apželdinami pylimai šalia greitkelių. Taip sėjamos vejos, norint nuo erozijos apsaugoti stačius ežerų ir upių šlaitus, paslėpti sąvartynus, atkurti kraštovaizdį. Šis būdas taikomas ir įrengiant golfo laukus, želdinant didesnius plotus sodybose.
Hidrosėja unikali – po „priklijuotu“ mulčiu sėklos visada kontaktuoja su vandeniu ir trąšomis, todėl greitai sudygsta ir sočiai maitinasi. Taikant klasikinius būdus, reikia nuolatos rūpintis, kad netrūktų drėgmės ir maisto medžiagų. Svarbu ir oras, apšvietimas – nepalankiomis sąlygomis dygimas gali užtrukti gana ilgai, todėl žolė bus retesnė. Hidrosėjai visa tai neturi reikšmės. Šiandien vienas iš progresyviausių ir ekonomiškiausių vejos sėjimo būdų leidžia atlikti darbus greitai ir labai efektyviai. Jį naudoja kraštovaizdžio architektai daugelyje pasaulio šalių.